Celé texty

Pro ty z vás, kteří by si rádi přečetli nějakou mou povídku, jsem jich několik uvolnil. Nemohu vám bohužel nabídnout všechny, protože jsou vázány autorskými právy a knížky, ve kterých vyšly, jsou často ještě na pultech. Eh, je to spousta textů a nemám korektora, takže pokud najdete chybku, ozvěte se.

PřílohaVelikost
povídka Skokani.pdf128.92 KB
povídka Loutkové divadlo.pdf130.54 KB
povídka Stvořitel.pdf89.99 KB
povídka Conan - Srdce z ledu.pdf181.43 KB
povídka Vzpomínky delfína.pdf89.55 KB
povídka Zajatci kamene.pdf85.61 KB
povídka Zaslíbený věk trollí.pdf88.3 KB
povídka Čas hrdinů.pdf116.52 KB

Komentáře

Zajímavý průřez povídkovou tvorbou

I když kvalita mírně kolísá, ten styl, jazyk a cit pro atmosféru je typický i v těhle tvých starších povídkách, z nichž některé jsem ani neznal. Z tohoto výběru jsou samozřejmě nejlepší "Skokani". U "Zaslíbeného věku trollího" si říkám, že je škoda, že výborná první půlka je shozená tou druhou, vlastně parodistickou. "Stvořitel" je vynikající tou bizarností a skvělou pointou! Jinak umíš dobře napsat klasickou fantazy, ale tvoje parketa je skutečně svět mezi dnešní realitou, pohádkou a snem: ať už městská fantazy nebo magický realismus.

wow

Přečetla jsem zatím jen první tři povídky a jsou opravdu zajímavé. "Skokani" mi přijdou hodně zvláštní, ale abych řekla pravdu je to skoro jako ze života. Každý se už určitě prošel po Nuseláku a koukal na lidičky "mravence" jak si jdou po svém. A myslím, že není nereálné abychom tam nepotkali nějakého toho ducha. Oproti tomu "Loutkové divadlo" je takové pohádkovější a má hlubší smysl. Jen mi to přijde trochu neuzavřené, ale asi to je tak nejlepší. Ať si to každý domyslí sám... Ze "Stvořitele" mám husí kůži. Má opravdoý pohádkový ráz, ale ten konec... Jen doufam, že se nebudu po nocích budit ze spaní s výkřikem: "Stvořila jsem tě..." Asi by to bylo dosti děsivé... Ale jinak povídky fakt super... Budu číst dál...

Skokani mě zaujali ještě z jiného důvodu

Před několika lety jsem v televizní stanici Prima připravoval pořad "Tajemství Nuselského mostu". Při práci na scénáři i během natáčení jsme mluvili s desítkami lidí, od hasičů, přes psychology až po lidi, co pod mostem bydlí a byli svědky pádů sebevrahů. Bylo to někdy dost otřesné vyprávění. Ale také spousty nepochopitelných reakcí těch lidí, kteří se rozhodli skočit. A vrcholem byl starý rocker (něco jako náš Slíva z Labyrintu), velkej pohodář (ten samozřejmě ani ve snu nepomyslel na sebevraždu, ale měl tu smůlu, že přímo pod mostem bydlel). Tenhle metalista v noci nemohl spát, protože mu pokojem chodil "kovový sloup" - a doslova ho paralyzoval, takže jenom koukal, ale nemohl hnout ani malíčkem u nohy. Mnozí se shodovali, že na tom mostě něco je. A hlavně pod ním, v Křesomyslově ulici a v té stráni, co příléhá k bývalému sjezdovému paláci. Dokonce jsem sehnal nadšence se speciálním přístrojem na měření zpětných proudů a ti označili energetický vír pod posledním pilířem na této straně - údajně tím, do kterého byl zazděn dělník, jenž neštastnou náhodou spadl při stavbě do šalunku, vyplněného tekutou betonovou směsí... A tak když jsem četl Pavlovu povídku Skokani, měl jsem pocit, že potkávám něco důvěrně známého. Dokonce mě napadlo, jestli se Pavel neinspiroval naším televizním filmem (i když se do něj dostal jen nepatrný zlomek toho, na co jsme tenkrát přišli, ba ani to šamanské bubnování, jímž jsme chtěli přivolat duchy "skokanůL čili takzvané "beztělce", tam nakonec nebylo.

Čtu dál...

Tak jsem si přečetla zase pár povídek.
Conan byl fakt povedený, hrozně se mi líbilo, jak se ztrapnil před Atrix po prohýřené noci a s hlavou plnou střepů, u toho jsem se fakt nasmála.
Delfín mi přišel jako zamyšlení nad budoucností lidstva, co bude dál až nás bude moc... Občas také nad tím přemýšlím.
Zajatci kamene... nad tím jsem se také zamyslela a zjistila jsem, že bych nechtěla žít v podzemí i kdybych měla po ruce bohatství celého světa, líbil se mi ten konec: "musí spolu s ostatními dmýchat žhavé srdce země, aby nikdy nevychladlo, zahřívat jej, jako když matka dýchá na své zimomřivé děcko." Líbilo se mi i to s tím špatným bohem.
Tak zase jdu číst dál, uvidíme co přinesou trollové a jaký bude čas hrdinů...

Re: Fjara

:-) raději opatrně, abys nebyla zklamaná. Většinou se jedná o mé první povídky, které vznikaly před mnoha a mnoha lety...

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 8 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007