Labyrint

Je ještě něco, co nebylo o Labyrintu napsáno nebo řečeno? Nic mě už nenapadá. Zkrátka a dobře, internetový román na pokračování, který přerostl z těchto stránek do blogů iDnes a časopisu Pevnost, do vašich komiksů, povídek a metalových oper a nakonec si našel cestu i na stránky krásné papírové knížky od nakladatelství Argo. Je to jeho poslední stanice? Kdo ví, zatím ano :-)

Pro popis Labyrintu použiju fragment dlouhatánského článku, který jsem psal pro Martina Šusta a Magazín F&SF:

Tento příběh jsem si vymyslel v roce 2007, když už jsem měl z půlky hotový Zlatý kříž. Na svých nových webovkách jsem začal uveřejňovat příběh na pokračování. Každý týden zhruba dvě kapitoly o několika stránkách. Začínal jsem s několika desítkami čtenářů a končil o rok později s několika tisíci návštěvníků měsíčně.

Labyrint je v podstatě lineární příběh, takový fantastický thriller, ve kterém vystupuje dost nesourodá pětice lidí, kteří byli uneseni a probrali se v celách v podzemí. Složení party je pestré, posuďte sami: mzdová účetní (stará panna), důchodce, uprchlý vězeň, student a kráska. Pražský labyrint z nich v příběhu plném zvratů dost nevybíravě sdírá všechny civilizační nánosy. Jejich jediným cílem se stává přežít a uprchnout z labyrintu pod Prahou.

Časově to byl bezpochyby můj nejnáročnější projekt. Po celý rok jsem s Labyrintem trávil víc než dvě hodiny denně. Živě jsem komunikoval se čtenáři, kteří příběh komentovali a přinášeli vlastní nápady. V důležitých místech děje jsem je nechával rozhodovat o dalším směřování příběhu v anketách, zároveň jsem se ale snažil, aby to celé stále fungovalo jako román. Většinu času jsem neměl jasnou představu, co bude dál a jak celý příběh dopadne. Ta čtenářská kreativita mě ale hnala dopředu. Lidé byli skvělí, brzy přišli s parodickými úryvky, diskuzemi rozvíjejícími do hloubi některá témata, objevil se komiksový strip a dokonce i dvanáct textů k hypotetické „metalové opeře Labyrint“. Jedna čtenářka složila pro několik skladeb hudbu. Časem přestaly internetové diskuze stačit a tak vznikl maličký LabyrintCon, který dodnes proběhl už čtyřikrát. Na jednom z nich jsem slavnostně přečetl poslední díl Labyrintu a tím zakončil celoroční maratón.

Na projektu měla zásadní podíl Pevnost, ve které začal Labyrint vycházet na pokračování. Od Tomáše Němce to byla velká odvaha, protože celý rok jsem se v příběhu pohyboval těsně před ním. Kdyby mě porazilo auto nebo kdyby došla inspirace, nevím, jak by to čtenářům vysvětlil.

Všechno ale nakonec dopadlo dobře a v listopadu 2010 po letech Labyrint dokonce vyšel jako výpravná vázaná kniha s ilustracemi a bonusem ve formě nové povídky. Zajímavé je, že Labyrint je v podstatě také „nultým“ dílem trilogie Městských válek. Jeho hrdinové se objevili už v Runovém meči a jejich osudy vyvrcholí v posledním díle trilogie. Tak teď nevím, jestli vlastně nepíšu tetralogii... :)

RECENZE:

PřílohaVelikost
nerecenze Sarden_DStefanovic.pdf1.08 MB
recenze FantasyPlanet_PLzicarova.pdf253.64 KB
clanek iDnes Labyrint.pdf103.51 KB
recenze_Sarden_MStrucovsky.pdf121.17 KB
recenze Topzine_MHofman.pdf91.77 KB
tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 6 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007