Labyrint - Zápis 19: NOSTROMO JDE NA PŘISTÁNÍ

Rita zírala před sebe a měla co dělat, aby nezačala křičet: Uteč, Valentýno! Něco uvnitř jí ale stáhlo hrdlo a nedovolilo promluvit. Nebylo kam utéct...

Valentýna seděla na špici pramice a objímala loutnu. Byla otočená k nim, když se její pohled setkal s očima Rity, zašklebila se a přátelsky houkla: „Vypadáš příšerně.“

Rita neodpověděla. Divoce těkala očima ze Sedmtři na Kořínkova a Zdenalova záda a přemýšlela. Co když je oběť Valentýny jediná cesta, jak se dostat ven? Styděla se za tu myšlenku, odhodila ji, nechala shořet. Ne, Rita měla na víc. Jsme přece lidi, ne? Jak by to vypadalo, kdyby každý myslel jen sám na sebe... Ale pochyby byly hned zpátky. A co když... Co když nás všechny zabijí. Nebo hůř – co když už nikdy neuvidím slunce? Ucítila náhlou slabost. Zavrávorala a stěží se zachytila Sedmtři, jinak by snad spadla do smrduté vody.

Valentýna se usmívala. „Ani nevíte, jak se těšim, až odsud vypadnem. Ze všeho nejdřív si dám horkou vanu. Ty jo, vsadím se, že tam vydržím hodinu! Pak si zajdu na kosmetiku a vlasy, dám si maximální relax!“

„Mohli bychom to třeba zajít někam oslavit, ne?“ zkusil to Zdenal.

„Jako my dva?“ zamžikala Valentýna.

„No myslím, my všichni. Třeba. Jestli chceš.“

„Jako i támhle s paní učitelkou a panem eroplánem? To bude hustá hospůdka!“ smála se Valentýna.

Loď se prodírala temnotou vpřed. Míjely odbočky a křižovatky. Každou chvíli uhýbali a Ritě bylo jasné, že už nikdy nenajde cestu zpět k jejich celám, i kdyby ji od zatopené chodby nedělily hektolitry špíny.

„Už brzy tam budeme,“ zaskřehotal Cháron. Odpichoval pramici stále stejným tempem, s klidem a pravidelností hraničící s letargií.

Co budu dělat, až to začne? letělo Ritě hlavou a vlastně to pořád nevěděla.

Jako by Sedmtři vycítil její pochyby, zamračil se na ni. Šel z něj strach.

„Plujeme k východu z kanálů, je to tak, Chárone?“ ujistil se Zdenal, který nepřítomně čeřil rukavicí břečku, ubíhající podél lodi.

„Tak to v každém případě. Plujeme tou nejkratší cestou,“ odvětil oslovený. „I když východ je tu vlastně všemi směry. Jsme v labyrintu, ten má spoustu východů. Vtip není v tom jeden najít.“

„A v čem je tedy vtip,“ ptal se dál, jakoby bez zájmu Zdenal.

„Je v tom, dostat se ven,“ zasyčel Cháron a chraplavě se rozesmál, jako by řekl něco směšného.

„Co jste vlastně zač?“ zeptala se Valentýna. „Vím, že převážíte lidi, pane Styxi, ale zajímá mě, jestli někde bydlíte? Co tu vůbec jíte? A máte ňáký kámoše, nebo tak něco?“

„Jsem takovej podzemní taxík, dalo by se říct. Břečkodročka. Spim na svý lodi, je to veškerý mý živobytí. No a když příde odliv, tak zasunu kormidlo, a vodtáhnu si Nostromo, kam se mi zachce. Má totiž vzadu kolečka. Ne ňáký dřeváky, ale opravdový kolečka s gumou!“

„Proč jí říkáš zrovna Na-stromoch?“ divila se Valentýna.

„Nostromo prej znamená to samý jako bocman. Pojmenoval ji tak italskej týpek, co ji vyrobil. Ale neptej se mě, co to je bocman, protože to fakt netušim.“ Cháron si olízl popraskané rty a změnil náhle téma: „Kotě, ty seš teda fakt kus.“ Vyplázl na Valentýnu chlípně jazyk. Natolik se věnoval oplzlému gestu, že zapomněl odpichovat.

Pan Kořínek ho na to upozornil. „Zapomněl jste odpichovat.“

„A vy ste se tu vzal kde?!“ vydechl Cháron a překvapeně zíral na starého pána.

„Jsem tu celou dobu. Stál jsem hned tady za panem Zdenalem. Musel jste mě přes něj přehlédnout.“

„Teď už chápu, proč se tu dřu jako kůň!“ Cháron se vyčítavě se podíval na Sedmtři. „Tohle bude za příplatek,“ utrousil.

Sedmtři mlčel.

Pokračovali v cestě tunely z betonových skruží. Nakonec vpluli do velké místnosti, kde musel Cháron rozložit bidlo na maximum teleskopické délky. Prostora připomínala vnitřek vulkánu, táhla se vzhůru a postupně se zužovala v komín až ke stropu, ve kterém vězel špunt v podobě zamřížovaného víka kanálu. Po obvodu sálu ústilo v různých výškách mnoho chodeb, které se ztrácely v temnotách. Provrtávaly stěny jako hnízda gigantických sršňů. Na první pohled se zdálo, jako by ani nebyly dílem člověka. Rita se otřásla.
 
Uviděli, že mnoho vchodů spojují zašmodrchané tlusté provazy, že ze stěny často vystupují železné hřeby žebříků. A že podivné, páchnoucí a špinavé chuchvalce čehosi, které se povalují u ústí některých chodeb, jsou lidé.

Vpluli doprostřed místnosti, kde Cháron zapíchl bidlo do něčeho hluboko pod hladinou a zastavil.

„Jsme na místě,“ řekl. „Teď musíme počkat jen na odliv.“ Chvíli lovil v útrobách rozedraného šedého pláště a vytáhl balíček zabalený v krysích kůžích. Opatrně jej rozbalil a podíval se na hodinky s rozbitým sklíčkem. „A odliv nastane... tak za půl hodiny, až půjde Jižní město spát. Nádobí se domyje, pračky doperou, koupelny se vyprázdní. Odliv. A my si sedneme na zem.“

Jak řekl, tak se i stalo. Během několika minut začala hladina zvolna klesat. V šeru kolem se rozžíhaly čadící pochodně. Jedna, druhá, sedmá, třináctá.... Břečka mizela v tunelech pod hladinou a po několika dalších minutách Nostromo dosedla na smradlavou betonovou zem.

Ještě ve chvíli, kdy vytahované kormidlo skřípalo o beton, Rita nevěděla, co udělá, až to začne. Jedno však věděla jistě. Že tentokrát bude držet Expres kurýr na smrt pevně.

Komentáře

PŘÍŠTĚ: ...překvapení...

Přináším vám zápis s pořadovým číslem 19, který je opět o něco delší než obvykle.

Příští dvacátý zápis bude zásadní...

Jedna z hlavních postav příběhu zemře.

Smrt

Teda, to je docela brzy. Sázím na Sedmtři. Ostatní mi přijdou příliš důležití.

Dovolím si nesouhlasit

Semtři je postava která je dost akční. Podle mě odpadne pan Kořínek nebo Zdenal protože to nejsou tkoví chlapáci.
Jo a moje kočka si myslí že umře Břetislav. Ona je trochu pomalejší.......

Hlasování

Škoda, že neproběhne diskuse, přesvědčování a hlasování o tom, kdo zemře. Mohlo by to být docela zajímavé. A jistě také velká výzva pro autora. :o)

To hlasovanie je dobrý nápad...

Ale verejne tipovať nejdem. Viem, koho by som asi zabila ako autorka a viem, koho nechcem vidieť zomrieť ako čitateľka (a nechcem to privolať). :))

sázka

taky myslím že to bude pan Kořínek. Nebo Sedmtři. Ale po
řád čekám, co s tou loutnou a tou knihou, co má Zdenal...

Re: Véva a Lívie

Zařadil jsem anketu podle vašeho přání. Do středy máte čas hlasovat... 20.tý zápis je poslední, který mám v této chvíli napsán, takže se pohybujeme prakticky ve stejném místě příběhu.

Vpravo vidíte zatím první z anket Labyrintu. Hodlám zařadit další v některých důležitých místech děje, kde budete skutečně rozhodovat o tom, co se dál stane /na rozdíl od této tipovací/. Zatím jsem ještě čekal, než Labyrint nabere trochu více čtenářů, abychom tu nehlasovali v deseti lidech, což by asi nemělo velký smysl :-)

Anketa

Chybí mi tam možnost: Harry Potter!

A jinak doufám, že to nebude numero uno. Mrzelo by mě to. Minimálně jako konec Zaklínače. Sapkowski má ale štestí, že mě asi nikdy nepotká :D

Z celého příběhu mě

Z celého příběhu mě běhá mráz po zádech a to je moc příjemné. Myslím, že zemže Rita. Sedumtři je chlápek o kterého bych nerad přišel a nějaká hrdinská smrt by mu neslušela. Pan Kořínek je téměř nepolapitelný a Valentýna se Zdenálem jsou moc mladí na umírání:) Tak uvidíme. Třeba zemře vládce podzemí, kterého jsme ještě neviděli. Dobrou.

Díky

Díky, odtipované. Popravde som zvedavá, koho to zabiješ. :)

Dead of Hero

Hlavně nezabíjej Němce, Pavlíku. Tento krásný, chytrý, charismatický člověk, s nímž je spousta legrace, by se podle mě měl stát v brzku hlavním hrdinou Labyrintu (zatím ho docela zanedbáváš). Z čehož vyplývá, že určitě zemře někdo jiný než on a to mi stačí ke štěstí :-)

;-))

Němec i Harry Potter mají pro tuto volbu modrý šátek... :-) nebo zelený, nebo jaký? Zkrátka jsou v suchu.

A abyste neřekli, tak půjde opět o zápis více než dvojnásobné délky.

Můj typ: Valentýna. Ale

Můj typ: Valentýna. Ale koukám, že vede Rita. Zajímavé. To se mi nezdá, největší část příběhu byla vyprávěná z jejího pohledu, né? A čekám, že se Kořínek ještě projeví :)

Vyrovnaná anketa

Tak v téhle chvíli má Rita, Sedmtři i Kořínek po 26%, a Valentýna se Zdenalem po 11%. Že by je chránila magie Loutny a Grimoáru? :-)

Ja typujem Sedmtřiho.

Ja typujem Sedmtřiho. Kořínek často neni videt tak s tym mi teda nepasuje ze by isiel na odpocinok.Rite bolo na zaciatku povedane „Měl jsem ti toho ještě tolik říct. ked umieral jej veznitel tak hadam ze nepadne za obet ani ona. A ty dvaja loutna a grimoar tam na neco len budu.

Re: Holmwood

tak to byla hezká ukázka deduktivních schopností :-) trefa

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 9 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007