Labyrint - Zápis 32: TOMÁŠ SLÍVA

Potají se přiblížili k přehozu a nahlédli do vedlejšího pokoje. Byl snad ještě zatuchlejší, než ten první. Vznášel se v něm podivný nakyslý pach. Současně tu také bylo tepleji. U pravé stěny stál svícen s ulomeným třetím ramenem, další svíčka hořela na stolku v levé části pokoje. Uprostřed stála rozložitá postel s vysokým čelem prožraným červotoči. Na čele ležely dvě těžké kanady šedivé špínou. Podpatky měly pobité zašlými kovovými cvoky.
 
Nad postelí se vznášelo tiché mumlání, které téměř postrádalo melodii. Znělo spíš jako hrozivá báseň.

Skrývá je, svoje rohy,
dál káže Apage Satanas.

Těžké boty v rytmu ťukaly patami do postele.

Hlídá je, svoje rohy,
sám ďábel, Apage Satanas.

Zdenal ukázal k posteli a významně kývl. Rita, Kořínek i Valentýna vešli do místnosti.
 
Tisknout se odpustky dá,
zvedne kříž a kasu v druhý ruce,
kdo z nás se upálit má
 jako symbol...

 
Muž náhle vykřikl a vymrštil se z postele. Vzduchem se mihly rozvířené vlasy, které zakryly obličej zarostlý vousem. Ze světlé džínové vesty zazářila nášivka lebky s nápisem Metallica. Vzápětí chlap popadl svícen a napřáhl se jím jako zbraní. Jedna svíčka zhasla, druhá jako zázrakem hořela dál.
 
„Nepřibližujte se ke mně, nebo vás zabiju!“ křičel nepříčetně a mžikal divokýma očima. Zuřivě kolem sebe máchal svícnem. V té chvíli to vzdala i poslední svíčka.
 
Nastalo překvapené ticho, které přerušil opět muž: „Jedinej krok a je po vás!“

„Máte vosk ve vlasech,“ upozornil ho Kořínek.
 
„Zatraceně, uklidněte se! Jsme tu zavření,“ postoupila Rita vpřed, snad ještě trochu omámená, a dostala se na dosah nebezpečně vyhlížejícího svícnu.

Vysoký svalnatý chlápek zrychleně dýchal. Rozpuštěné zacuchané vlasy mu spadaly do půli zad. Pod vestou měl černé triko s obrázkem šklebící se zombie a nápisem Iron Maiden, nohy obtahovaly úzké rozedrané džíny. Zápěstí zdobil široký kožený náramek se stříbřitými pyramidami.

„Ukažte zuby!“ zařval náhle. „Ani o krok blíž! Chci vidět vaše zuby!“

Valentýna se podívala na Ritu. Ta pokrčila rameny. Vycenila chrup a v hloubi duše litovala, že nemá po ruce Kurýr. Ostatní ji následovali, dokonce i pan Kořínek vycenil své lehce nažloutlé zuby.

Muž těkal očima z jednoho na druhého.
 
„Čtyřka vlevo dole kaz,“ zažertovala Valentýna.
 
„Přestaňte s tím divadlem, pane! Vězní nás stejně jako vás,“ zamračila se Rita.

Muž konečně sklonil svícen k zemi. „Pilujou si je do špičky,“ zašeptal vyčerpaně. „Vídám je ve snech každou noc. Zuby ostrý jako dýky. Trhají kůži. Drásají maso. Ten zvuk, když zavržou o kost!“ Dlouhovlasý se chvěl. Tvář měl staženou výrazem čirého utrpení.
 
Rita k němu přistoupila. Levačku položila na těžký svícen a pomalu jej vzala z mužových rukou. Přestože mu na nich vyvstávaly svaly, nekladl jí větší odpor něž usínající dítě, kterému berete hračku.
 
„Je to v pořádku. Jsem u vás. Jmenuju se Rita.“

Muž se uklidňoval. O to víc se začal ošívat. „Nemoh jsem vědět, kdo ste! Ty vole, myslel jsem, že si pro mě přišli Hluchý.“

Rita zbystřila. To bylo důležité – rozhodla se, že se na to zeptá později. Teď bylo třeba muže uklidnit, dřív než se na někoho vrhne. Od pohledu vypadal, že by s ním mohli mít problémy.

„Teď už to teda víte. Nejsme nepřátelé.“

„Nejsme Hluchý, ani slepí. Jsme úplně normální lidi. Unesli nás. Zmlátili nás. Snažíme se odsud vypadnout!“ shrnula zážitky posledních dnů Valentýna.

„Jsem Slíva. Tomáš. Nechtěl jsem vás vyděsit,“ zamračil se muž a po okamžiku váhání podal Ritě ruku. Poté se představil i ostatním.

„Co se vám to houpe na krku, Slívo?“ ukázal Kořínek nedůvěřivě na obrácený kříž na přívěsku, který visel na stříbrném řetízku. „Vzýváte Satana?!“

„Jo tohle? Metal, vole,“ ušklíbl se. „Líbilo se mi to. Je to můj styl. Přivydělávám si jako vyhazovač v rokáči, takže neni vod věci vypadat trochu drsně. Jo a pardon za to vole. Mi to uklouzlo, dědečku.“
 
Kořínek neurčitě pokýval hlavou. „Jak jste tu vlastně dlouho?“

„Dostali mě tak tři tejdny před koncertem Nightwish. Tolik jsem se na něj těšil...“ Slíva váhal, počítal na prstech. „Řekl bych, že sou to už skoro dva měsíce. Bylo po šichtě. Přiznávam, že nějaký to pivo proběhlo. Když jsem se nad ránem sunul z práce, musel jsem se nutně vymočit. Si řikam, vole, že už to nevydržim ani minutu, tak jsem se postavil k jednomu baráku a ulevil si. Najednou vidim, jak po ulici běží divnej chlap. Ohlížel se a kličkoval, jako feťák, co má stíhu. Hleděl jsem, abych si nenachcal do bot. Pak jsem se ohlídl znovu a najednou vidim, jak kolem něj postávaj holohlavý chlápci s katanama. Na tvářích měli masky. To už mi přišlo divný. Muž lomil rukama, zdálo se, že je prosí. Nabízel jim nějakej bílej bordel v sáčkách, ale nezdálo se, že by měli zájem. Najednou po něm švihnul jeden z holohlavejch mačetou. No a...“

Slíva se zarazil.
 
„Zabil ho,“ dořekla to Rita. „Taky jsme tu viděli dost krve.“

„To právě ne,“ pokrčil rameny a podrbal se ve tmavých vlnitých vlasech. „Myslete si třeba, že sem magor, ale vim, co sem viděl. Ten chlap se prostě v okamžiku proměnil v ptáka, zamával křídlama a byl v trapu. Zatímco já tam zůstal stát jen kousek od nich s kalhotama u kolen. Ty chlapi byli dost nasraný, možná kvůli tomu mě vzali s sebou.
 
Šoupli mě do klece jak slepici. Myslel jsem, že to je můj konec. Pak ale nějak přišli na to, že sem kovanej metalák. Pár dní jsem jim dělal dýžeje v místě, který je mimo veškerou vaši představivost. Stál jsem u pultu s řetězem kolem krku. To místo je něco jako klub. A oni zabíjeli, jedli...“ Slívovi se rozmlžil zrak. Chvíli bojoval s vlhkostí, která mu vstoupila do očí. Ruce se mu třásly. Nakonec ji přemohl, rysy mu ztvrdly a vztekle zachrčel. „Nemůžu o tom mluvit. Ještě ne. Bylo to peklo na zemi..."

Komentáře

PŘÍŠTĚ: ? ještě nevím

Přináším vám Tomáše Slívu. Sám metalák moc nejsem, takže jsem trochu studoval a objevil pár bombastických starých klasik. V kapitole je citován kousek textu z písně Apage Satanas (written by: Urban a Brichta, 1998). Další song, který podle mě vystihuje Slívovu osobnost, je Hail and Kill od Manowaru (30 sec ukázka:

http://peyyi.imeem.com/music/vp010f8F/manowar_08hail_and_killmp3/). 

Určitě se v duchu ptáte, kam se poděl Sedmtři, který se v anketě umístil také na prvním místě. Zapojím ho do děje během příštích několika zápisů, teď to docela dobře nejde. Odhaduji, že kolem zápisu 35 bude následovat krátký rozstřel mezi Tomášem Slívou a Sedmtři, ve kterém rozhodnete, kdo z nich s námi pojede dál.

Zítra brzy ráno odjíždím do neděle lyžovat do Alp, takže budu off-line. Na příští týden slibuji už opět dva zápisy! :-)

Pěkné, zajímavý motiv s

Pěkné,
zajímavý motiv s čarodějem-podobuměničem (třeba nějakej pozitivní stimul pro Zdenalfa...) a kataňákama, Slíva navíc zdá se bude vědět více než kdokoli z přítomných, dva měsíce tu v podzemí žije, hm, to bude skvělý, že aspoň někdo bude vědět, co se to v podzemí vlastně děje..

Pan Kořínek je vážně

Pan Kořínek je vážně kolík :-) to, že ve vedlejším pokoji bude Tomáš Slíva jsem čekala, ale teď jsem opravdu zvědavá, jakým způsobem se do příběhu vrátí Sedmtři a taky napnutá, co se všechno ví Tomáš.

Páááni!

Tomáš se uvedl ve velkém stylu. Metalisty moc nemusím, ale tenhle mi bude asi nakonec sympatickej :o) Líbí se mi, jak měří čas "před nightwish a po nich".
Akorát mě trochu ruší na tom konci - třikrát rychle za sebou slovo "oči".

Tomáš je sympaťák

Tak myslím, že se uvedení mistra Slívy povedlo :). Je to vcelku půpsobivej prototyp metláka starý školy, to se mi líbí. A ještě lepší je, že už v podzemí zřejmě něco prožil a hodně toho ví, takže jsem zvědavá, kam se jeho přičiněním příběh povine dál. Jinak Ti, Pavle, přeju pěknou dovolenou a těším se, jak to s Tomášem a spol. budeš koulet dál!

díky za upozornění

Re: Alyssa: stylistický prohřešek opraven. :-)

Stylovej metalák

Nebyl jsem si moc jistý, jak figura Tomáše Slívy zapadne do příběhu, ale musím ti, Pavle, gratulovat, vystřihl jsi ho skutečně předpisově, to je nástup hrdiny drsňáka podle všech pravidel. Pravda, je jakousi variantou na Sedmtři, ale kladnou přes všechen vnější cynismus. Je to mladej idealista, temnej romantik. Skutečně do té party něco zajímavého vnese. Nakonec jeho setkání se Sedmtři by mohlo být velmi zajímavé. Taková dvojice zrcadlových obrazů. I když Sedmtři s prořízlým hrdlem toho už asi moc nenamluví, co?

Hm, a proměny...

Tak zatím se to pořád pohybovalo v rovině určité fantasy-pravděpodobnosti, ale ta proměna chlapa v ptáka dotknutím kouzelné zbraně? Není to už moc pohádkový prvek? Nebo že by to mohla být nějaká psychická iluze náhodného svědka? Zatím to totiž známe jen z Tomášova vyprávění, je to jeho subjektivní zážitek. No, na tohle jsem opravdu zvědav:). I na ty upíry milující diskotéky!

Chyba, četl jsem nepozorně

Teď na to koukám, nojo, oni ho neproměnili dotekem zbraně, ale on jim proměnou v ptáka unikl! Musím číst pozorněji :( Tím je to ještě zajímavější.

pěkné

Slíva je stylař. a doufám, že z něj dostaneme nějaké info o tomhle undergroundu, když 73 toho zkraje moc neosvětlil. už je na čase začít tušit, oč jde. ačkoli o hlavní příběhové linii nám sotva něco řekne, snad ví něco o prostředí

Tom Slíva

zdravím, tak Tomáš je opravdu správnej kolík a myslím že příběh oživí a bude s ním sranda.. řekla bych že si docela užije s Kořínkem, jestli se dočkáme chvíle kdy se mu bude pokoušet osvětlit věci okolo metalu x) Ritě bude myslím ze začátku vadit, ale potom určitě ocení že je už je tu ten "chlap ochranář".
Na střet se Slívou a Sedmtři-m jsem dost zvědavá, i když doteď nechápu jeho popularitu a počet hlasů, zvlášť když už je mrtvej.. no ale co já vím, pravda že když už je někdo mrtvý tak se nedá zabít, takže může chránit zbytek lidí.
Jinak chudák Tom že se nedostal na Nightwish, o dost přišel ;)
a ještě PS: jelikož sem píšu poprvé tak musím ještě pochválit Labyrint jako celek, je to vážně geniální a přes těch třicet kapitol jsem se dostala za dva dny. Takže díky Pavle, a těším se na další pokračování! x)

Paráda...

Fakt super! Nejen, že se Tom dokázal v takové konkurenci protlačit až do příběhu, ale i jakým způsobem se uvedl. Jen mi ho je móc líto, Nightwish byly úchvatný!!!

Díky!

Takovou komentářovou smršť jsem nečekal :-) Mám radost, že vám zatím Slíva sedí, hlavně jeho autorovi Eximu.

Abych odpověděl Otomarovi. Může se stát, že se fantastické motivy budou objevovat nadále, postupně jak bude odhalován příběh. Děj Labyrintu je umístěn do světa trilogie Městských válek, ze kterého jsem právě dopsal první díl. Mám tedy o tomto světě již určitou představu a myslím, že by bylo fajn příběhy trochu provázat. Samozřejmě záleží na čtenářích, do jakých částí tohoto světa nahlédneme. Labyrint zatím kráčí stínem pouhý krok od reality.

Popularita Sedmtři? Také jsem nad tím přemýšlel. Myslím, že to je tím, že 73 byl poměrně výrazný a že se na rozdíl od ostatních nových postav již v příběhu objevil. To byl určitý bonus. Teď už to mohu říci - před začátkem jsem čekal, že bude skórovat hlavně dvojice Tomáš Slíva a Vilda Frýbort. Ze svých nových postav jsem sázel na Brzdu :-)

wow

Konečně jsem se dostala zase ke compu...škoda jen,že mi unikla ta anketka,taky bych si hlásla.Ten příběh je čím dál tím lepší,za což ti Pavle děkuji-půl hodiny jsem se řehtala,když Tomáš řekl Kořínkovi vole a pak pardon dědečku :oD Jsem tedˇ hodně zvědavá,co všechno Tomáš poví o svém pobytu "tam dole" a jestli třeba tam Kořínek neobjeví něco z toho,o čem mluvil,třeba nějakou tajnou laboratoř...nebo,že by se skřeci nějak výrazněji projevili a dali tomuhle týmu malou indicii?Necháme se překvapit,jak to bude dál.....
Ještě jednou dík za super příběh 'o)

Díky, Pavle, za vysvětlení

Jestli to chápu správně, tak pod naším běžným světem je trochu posunuté podsvětí, kde se dějí zvláštní věci, které spíš patří do oblasti skrytého světa zločinu, mutací, psychických posunů a tajných biologických experimentů. Ale ještě hlouběji leží třetí vrstva, kde už vládne čirá magie a démonické bytosti. To zní zajímavě. Čili Labyrint by mohl být vůčí Městským válkám něco jako Hobit vůči Pánu prstenů?

tadam

tak už jsem taky tady.
a to se těším, máme rovnou bonus (dvě postavy najednou:)). opravdu jsem zvědavá jak se uvede sedmtři. a hlavně na vysvětlení zjevení téhle naší obživlé zombie. ale uvidíme.
hmm... tak nightwish-fanda do party. hm. jednom mi přijde že na takovýho "drsňáka" (protože trošičku se tak přes všechno působit snaží) ten jeho únos přeběhl až příliš hladce. i když, moc opisu tam zase nebylo, takže nevím.
tak nebo tak, nemůžu se dočkat další části.

p.s.: pavle, jako narozeninový dárek jsem si vymohla knižní vydání labyrintu - až vyjde. tak doufám, že vyjde:)

Galtheo

tak to mám samozřejmě radost. Jenom si dobře rozmysli, k jakým narozeninám to bude :-)) Labyrint knižně hádám zatím nejdřív v půlce roku 2009.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 8 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007