Labyrint - Zápis 62: BROUCI

Motory Kraksny řvaly, z komína se valil černý kouř. Kostlivci zabírali ve stále delších intervalech, vozidlo v boji s těžkým terénem zpomalovalo.

Zdenal se na Ritu vítězoslavně usmál. V tu chvíli na palubu přepadlo dalších několik korýšů. Chapadlovité výrostky vyrážely z podivných ulit v podobě plechového kbelíku či zavařovací lahve, až po smotek průhledných chapadel číhající pod dětskou vanou. Odněkud přiletěla obřímu komáru podobná věc se dvěma páry blanitých křídel, tělo pancéřované hliníkovou plechovkou. Zdenal se po ní ohnal, ale minul. Chapadla dvou korýšů vyrazila k mladíkovým nohám a začala je ohmatávat.

Rita vykřikla: „Zpátky, Zdenale! Vyřídím to.“

Přiskočila a Kurýr zasvištěl vzduchem. Střet jeho hlavice se zavařovačkou připomněl explozi ve váze růží. Sliznaté tělo se rozstříklo po okolí. Desinsekce! zařval Expres kurýr na smrt. Další úder zasáhl vanu, až to zadunělo. Praskla po celé délce, ale korýš pod ní se tak lehce nevzdával. Vystřelil proti Ritě tenká chapadla, která jí obtočila nohy. Ritu vyděsilo, že z holínek se valí pára a guma se rozpouští.

„Co je tohle za svinstvo?!“ zařvala a s mocným rozmachem korýše rozdrtila. Části jeho těla vyšplíchly, na některých místech se začaly vpalovat do dubové paluby. Závan vzduchu v zátylku, Rita se ani nestačila otočit. Mix mezi komárem a letadlem na dálkové ovládání se vrhl střemhlav, aby jí vrazil do krku tenký ocelový sosák.

Vzduchem se mihl drobný stín a vzápětí ulomil létavci hlavu. Když se Rita otočila, vykřikla leknutím. Z bezprostřední blízkosti zírala do nelidské mordy s rudě planoucíma očima. Sotva zachytila potměšilý škleb, imp zmizel za další kořistí. Tou dobou stál už vedle Rity i Slíva. Kladivem bušil do korýše s krunýřem z kbelíku.

Nad hlavami jim zakroužil další obří létavec. Vychrlil na impa proud kyseliny. Eliška zaskřečel radostí a podlétl pod sprškou jako pod slavobránou. Vzduchem se mihla koule ohnivé plazmy a komárova křídla vzplála.

„To je jak bitva o Británii,“ glosoval Kořínek.

„Hustý!“ řval Slíva. Kladivo dopadalo na skořápky korýšů v rytmu frenetického bubnu.

„Odporný, odporný brouci!“ křikla Valentýna. „Dejte jim to sežrat. Nesmí nás zastavit!“

Kraksna se probojovávala vpřed. Víc než kdy dřív připomínala tank v bojové akci. Sklo skřípělo pod pásy, zrezlé železo se ohýbalo, jezírka kapalin se rozlévala. Rosolovité bytosti s krunýři z odpadků vylézaly na palubu a byly zabíjeny či shazovány zpět. Wůdy nadšeně křičel. „Vperjód!“

Zdenal stál v pravém rohu paluby. Přesnými ranami z praku, který mu zapůjčil Wůdy, sestřeloval vířící komáry. Většina z nich byla velmi těžkopádná. Bizarní biomasa pospojovaná s odpadky se jen stěží držela ve vzduchu. Právě kolem něj kroužil jeden, jehož tělo bylo propletené kompozitovou tenisovou raketou. Zdenal zacílil a vypustil střelu. Kraksna se valila vpřed jako přírodní živel.

Byli možná v polovině cesty, když před nimi vyrašil kopeček ne větší než automobil. Vzápětí ještě vyrostl, až dosáhl výše patrového domu. Svět ovládl hluk desítek tun lomozících odpadků, které odpadávaly z bytosti deroucí se na povrch. Rostla, ztrácela se v temnotě, ale i to co z ní zachytili, stačilo, aby jim po zádech přeběhl mráz. Mléčně zakalené tělo obalovalo harampádí, krámy a špína. Některé bytostí prorůstaly skrz na skrz. Plechy, zrezivělé tyče, ostnaté dráty, třísky, kotouče cirkulárek a ostny hřebíků ji halily jako trny, mezi nimi se vlnila chapadla větvící se jako kořeny stromů. Proti tomuto stvoření vypadala Kraksna jako hračka.

Ritě uvízla slova v krku. Zaklonila hlavu v úžasu. Bytost stále rostla a odpadky kolem vytvářely živou vlnu špíny, která zalévala okolí. Na palubu Kraksny dopadlo porcelánové umyvadlo a roztříštilo se na bílé střepy, lesknoucí se jako vyražené zuby. Těsně vedle se zřítila šedá lednice a zabořila se hluboko do skládky. V tom to si Rita všimla, že na samém vrchu hromady, na hlavě bytosti balancoval malý zrezlý volkswagen. Kolébal se, vypadal, že se každým okamžikem zřítí. Rita přimhouřila oči. Byl to... Překotil se a sklouzl z výše několika pater. V té chvíli už Rita utíkala. Nevěděla, kde se v ní vzala síla. Doskočila ke stěně, o kterou se opíral Zdenal. Odrazila se od ní nohama a strhla ho s sebou. Zdenal v té chvíli stál jako solný sloup. O zlomek sekundy později řval bolestí – trhnutí mu na okamžik vykloubilo rameno. Tvrdě dopadli téměř u dveří kabiny, zatímco za nimi zazněl hřmot drceného plechu, tříštěného skla, praskání paluby a ječivé sténání strojů. Kraksna zkroušeně zavyla bolestí.

Rita vstala ze zmítajícího se Zdenala. Ohlédla se.

Část Kraksny byla proražená, odhalovala vnitřnosti zázračného stroje. Pod hromadou plechů se přestala chvět ruka jednoho z kostlivých veslařů. Podruhé mrtvého. Z auta, které právě vymazalo kus paluby, zbyl jen šrot. Přesto bylo poznat, že šlo o Volkswagen Brouk. Tak to bychom měli, otřela si Rita ruce o stehna. Oddechla si příliš brzy...

Mléčná chapadla netvora se vrhla ke Kraksně.

„Doprdele!“ křičel Slíva a ozařoval giganta Titan Turbem.

„Pokles výkonu na šedesát procent,“ kvílel z kabiny Wůdy. „Padesát procent,“ řval vzápětí.

Jedno z chapadel se štítivě dotklo kostlivce. Ten na něj nebral ohledy. Svědomitě pádloval, dokud mu kosti neolízla kyselina. Potom se nemrtvý nahnul a chapadlo utrhl. V tu chvíli jej obalilo dalších pět. Zmocnili se ho. Zmítající kostlivec se vznesl a zmizel ve výšce.

„Třicet procent výkonu!“ křičel Wůdy.

„Muž přes palubu!“ zvolal Kořínek.

Ke Kraksně se blížila tlustá chapadla připomínající roury vysavačů. V návalech z nich vystřikovala kouřící kapalina.

„Ústup!“ vyštěkla Rita.

„Pozor!“ Kořínek s ní smýkl k sobě. Na místo, kde před okamžikem stála, dopadla chapadla a poleptala palubu.

„Zpátky do kabiny!“ křičel Slíva. Jedno z chapadel mu omotalo kotník a náhle se Tomáš vznášel vzhůru.

„Do hajzlu!“ Slyšeli, jak křičí. Rita po něm chňapla, ale nedosáhla.

„Do hajzlu!“ Snažil se chapadlo trefit kladivem. Zasáhl akorát svůj kotník.

„Eliškóóó!“

Imp přiletěl na křídlech tmy jako černý blesk. Zahryzl se do chapadla a v mžiku ho překousal. Slíva se zřítil na palubu Kraksny a rozplácl se jak široký tak dlouhý.

„Zpátky, Wůdy! Proboha, vymáčkni z toho všechno, co můžeš!“

Bytost se před nimi tyčila jako rosolovitý hlavonožec. Nelidsky hrůzná, cizí. Ověnčená prstencem chapadel. Osypaná odpadky jako ostrým šupinami. Jezírka kyseliny se spojovala ve stružky, stékala se v řeku.

Kraksna napálila plný zpětný chod. Zdenal ignoroval zničené ruce. Vklouzl na místo jednoho z kostlivců a popadl zohýbanou hřídel.

„Pomoz mi! Dělej!“

Tomáš ho na druhé straně napodobil. Rvali hřídele, tak jak to dřív viděli u nemrtvých, pomáhali motoru ze všech sil. Kraksna ječela a řítila se pozadu od bytosti, která vyrostla nad skládkou jako strom smrti.  

Utíkali, zatímco kolem syčela kyselina. Harampádí dopadalo jako drtivé meteority. Utíkali o život. V rámci možností jim to šlo víc než dobře.

Komentáře

Teda

U některých popisů potvor,
mnou otřásal odpor,
třeba ty chapadla tlustý,
ale boj to byl hustý.
Pavle, příště prosím i víc akce pro Valentýnu,
aby nestála jen v ostatních stínu.

Jdi vpřed !!

Obludy ani bezvýchodné situace se nebojím. Naši milý hrdinové určitě najdou nějakou cestu. Mě jsi ale udělal radost konečně po dlouhý době novu hláškou pro Kurýra, která se k těm broukům i hodí. Jen tak dál :-D

Oprava

Ježiši milý ... a jdu zpět na základku :)))

a když

už jsme u té gramatiky - místo mě tam máš mít mně - komu, čemu? třetí pád :-)

Přináším vám zápis 62

najdete v něm dokončení pokusu Kraksny o přejezd skládky... je asi jasné, že se ukázalo být obtížnější, než hrdinové čekali...

Objevilo se v něm mnoho z věcí, které jste navrhovali - lovící imp, kyselina, brouci... :-) kupodivu jsem z toho většinu věcí zamýšlel už dříve. Zkrátka jste proroci.

Kraksna dostala pořádně do těla, co dál?

Jinak jsem uzavřel anketu o logo Labyrintu. Výsledek byl těsný - o prsa, rozhodly pouhé dva hlasy. Počátkem týdne čekejte vyhlášení výsledků.

A to je vše, dobrou noc.

Sally

pěkná básnička. Opět taková věštecká...

pokus o věštbu:)

Když to, Pavle, říkáš... Že by tu potvůrku Val uspala zpěvem? Takhle nějak přeci vyřadili Argonauti toho draka, co hlídal zlaté rouno.

k Argonautům..

Přesněji řečeno, draka uspala Médea, Argonauti byli spíš na práci hrubšího zrna - vyjma Orfea, pochopitelně. A Iásona, tomu to šlo hlavně se slečnama.

Věštba !? .. to sotva

No obludka je z odpadků a harampádí, co takhle na ní jít s Mr. Propprem :-)) a nebo by Wůdy mohl použít nějakou šikovnou věcičku ze svého arzenálu.

Tak správně!

Savo na ně na hmyzáky!! :)))

Baf :-P

Žil byl jednou jeden... no to možná není ten správnej začátek, tak jinak. Kdysi dávno jeden přemoudřelý puberták s nickem Albýn (bůh ví, jak to vzniklo, ale říká se, že to mělo cosi společného s hospodou, houpacím koníkem ukradeným z bývalé školy a velmi dobrou náladou, která byla způsobena nečím zcela legálním) objevil stránky pana Renčína (ano, Albýn byl slušnák) a začal číst Labyrint.
Albýn byl rebel, odporoval, i když souhlasil, neposlouchal komerční hudbu, bojoval proti ní a na hlavě nosil růžové prase jako protest proti všemu (možná jste si ho někdy v Brně všimli) a tak když zjistil, že Labyrint má neuvěřitelně kladné reakce, odešel, přestal ho číst a začal přemýšlet (nikdy předtím ani poté se mu to už bohužel nepovedlo), přemýšlel nad chybami. Hledal, pátral v paměti po několik týdnů, ale nenašel nic. Tedy, našel spoustu chyb, ale žádnou, kvůli které by se byl schopen pohádat a v hádce vyhrát. Nakonec se rozhodl přečíst si Laybyrint znovu, četl od prvního dílu, strávil nad ním celý týden (byl to blázen, kdo ví, jak dlouho ten jeho týden trvá) a hledal chyby, ale znovu nenašel nic.
Pak, když se dostal k dílů ve kterém je pojmenovám imp, chybu našel. Malá drobná, ale šlo by to? Možná, spíš ne, ne, to ne, mohl dostat tolik vysvětlení, ne to by neuhádal a tak četl dál, přečetl ho celý a rozhodl se. Vykašlal se na to, Labyrint je úžasný příběh s geniálním nápadem (tohle doslova mi řekl).
Ale jeho rebelská povaha trpěla a tak vymyslel geniální plán. Řekl mi, at cestuju v čase a zabráním mu v registarci na stránky pana Renčína, tím, že se přihlásím jako Albýn. A já to udělal a ted sem píšu tento zbytečný a stupidní příspěvek, jen abych utěšil rebelskou povahu svého nejlepšího kamráda (ano, jsem sám sobě nejlepším kamarádem). No nejsem já hodnej?

(Podobnost Albýna s jakoukoliv živou osobou, krom mé, je zcela náhodná a zároven nepodobnost s mojí postavou je zcela úmyslná)

RE: Albýn

Milý rebelský dvojjediný Albýne, tvůj příspěvek mi tedy dal zabrat :-) A to ne proto, že bych se tak lacině upnul na "ý", které dělá tvůj nick výjimečným. Je fajn, že se tu vyskytl další komentující, který více než běžného občana připomíná přírodní úkaz či návštěvníka z vesmíru origináních cizokrajností. Za chválu /je-li to tak myšleno a nevznikla-li chyba v překladu/ děkuji. Rád si poslechnu, pokud jsi opravdu objevil nějaké chyby a chybky, protože od textu zatím nemám odstup a jsem si vědom toho, že je co zlepšovat. :-) A tak tedy Albýne, pozdravuj svého kamaráda a všechny, kteří jsou mu zcela náhodně podobní.

Teda Albýne, hezky:-)

Perfektní příspěvek. Umíš zaujmout.
Zajímala by mě ta chybka v zápisu s impem...i přesto, že bys to neuhádal. To neva, řekla bych, že TADY stejně asi hádek netřeba :)

Něco

Pavel Renčín: Chvála tam byla (je). Chyby tam nejsou, ale já (my?) jsem slepej, takže je možný, že jsem něco přehlídl. Avšak doufám a myslím si, že tam opravdu chyby nejsou.

Leni: Já mu to říkal. A no pořád: "ne, to neřež, stejně to nikoho nebude zajímat."
Sakra, že já ho furt poslouchám, ted abych hledal nějakou chybu :-/

Eliška...!!!

Je parádní :)
Jak se mi v minulém zápise líbila Slívovo poznámka "Předrtíme je, vole" tak v tomhle se mi líbila Wůdyho hláška "Vperjód!" a Eliška je prostě boží :)
Teď si navíc dokážu představit Valentýnu v minisukni, nějakém tom topíku a třásněma v rukách, to vše v rudé či vínové v kombinaci s černou, jak poskakuje po palubě kraksny, rozhazuje rukama nohama a plní funkci roztleskávačky :)
"„Odporný, odporný brouci! Déj-te jim to sé-žrat. Né-smí nás za-sta-vit! ZASTAVIT!!! HÉJ!!! Labyrint párta do toho!“
Ještě by mohla řvát "Labyrint Mord parta", ale nevychází mi to do rytmu :)

Albýn: tý jo, nejdřív jsi mi připomínal jednoho typa z intru, pak zase jednoho punkera z domova, ale pak jsem se dočet že jsi z Brna :-D
Vítej a carpe diem :)

Opět skvělá bitka a ti

Opět skvělá bitka a ti brouci a jejich krunýře byli pěkně šílení, jako vždy, snad toho tam bude víc.
Jinak místo desinsekce má být desinfekce, ne? A když už jsme u Kurýra, klube se z něj další charizmatická "postava" dej mu víc prostoru Pavle (ani nevíme, prož ho Rita dostala) a třeba ho jednou přihodíš do ankety, Kurýr vs. Aurora, Kraksna a další bizardní stroje...;)

Hurááá!!!

To co vás ostatní rmoutí a nebo napíná vaše nervíky k napnutí, mě tentokrát potěšilo. Asi naposled :)) už žádná šipka směrem vpřed, už jsem se dočetla do reálného času, jupíííííí :))
Můžu si vychutnávat dílka a díla, těch sympatických komentujících, kteří se mi stali druhými hrdiny románu, můžu hledat něco čím si přehraju hudbu od Metalýzy. A ono to nezboří celé přehrávání a zobrazování v našem pc... snad, jinak mi manžel zamkne myš do trezoru :))
Jsem fascinovaná a mám ohromnou radost, že mi na vás (všechny) dala kámoška typa.

ten tvor ze smetiště mi po celou dobu něco krutě připomínal, a nebyla to věc s chapadly z drtiče odpadků (ikdyž by sedělo prostředí) ani věc s chapadly z jezera před branou Morie )ikdyž by seděla chapadla) ale HOVNODÉMON z Golgoty z Dogma...
Mít tak Valentýna kabelku, bylo by vyřešeno...
:))

To Tores: Desinsekce je

To Tores: Desinsekce je podle mě správně... http://cs.wikipedia.org/wiki/Dezinsekce (možnost psát jak s es tak se zet) a taky bych měl malý technický dotaz... jestliže Eliška ukouše chapadlo, ve kterém místo krve koluje kyselina, tak by byla kamikadze.. a to se mi u mého virtuálního mazlíčka moc nezamlouvá. Možná tohle je ta chyba, kterou zmiňoval Albýn...

Bitva s monstrem kanálů

se vším, co k tomu patří! Perfektní, Pavle! Mě dostala Kořínkova hláška : "To je jak bitva o Británii!"
Pro ty méně zběhlé v dějepise podotýkám, že "bitva o Británii" byla největší leteckou bitvou druhé světové války, která definitivně rozhodla o tom, že Hitler se neodvážil na britských ostrovech vylodit. V té vzdušné bitvě se velmi vyznamenali také čeští letci.

Také zapojení impa

Pavel nás potěšil, že vyhověl našemu přání a zapojil do boje impa jako "útočné letectvo". Příšerka si zatím jenom tak zkouší svou sílu a možnosti, hraje si jako kousající štěně a je vidět, že jí to baví. A přesto už svému páníškovi hned při první akci zachrání život!!! Což až se do toho pustí naplno?
Akorát souhlasím s námitkou (či spíše dotazem) jak takový imp reaguje na žíravou kyselinu, vylučovanou netvorem, když té obludě směle překousal chapadlo. Mám pro tohle jediné vysvětlení. Snad se Pavlovi i vám, čtenářům, bude líbit:
Při bojovém vzrušení se impovy sliny stávají silně zásaditými a neutralizují tak kyselinu. V klidovém stavu, když imp odpočívá a je v pohodě, zásaditost jeho slin klesá až na normální úroveň (nemůže mít přece pořád v tlamě louh, protože by poleptal svého páníška, když mu z prstu cumlal krev :-).

Kurýr

... jo jo souhlasím s Toresem. Víc místa pro Kerýra - a víc hlášek :-)

RE:

Arakis: vítej v současnosti, poutníče, jehož přinesly do Labyrintu lodě Gildovních navigátorů ze vzdálené pouštní planety. Jsme rádi, že ti dala kámoška typa :-) V každém případě Dogma, které zmiňuješ, jsem poprvé viděl před pár měsíci a moc se mi to líbilo. :-) I když ten démon v Dogmatu byl proti skládkobestii docela maličký...

Chaot: Otomar je velmi blízko pravdy. Skutečně. Sliny impa mají velmi vysoké zásadité PH. Je to z důvodu, aby při pití snižovaly srážlivost krve a zlepšovaly její průchod trávicím traktem a stravitelnost. Proto, když je imp v režimu lovu (je vyplaven adrenalin), dochází ke změně prostředí v jeho tlamě. To jsem si teď vymyslel, samozřejmě jsem si to neuvědomil. Zapřemýšlím, jestli to nepřepsat... :-)

Davaj: beru v potaz. Budu přemýšlet nad další hláškou pro Kurýr... :-)

Myslím, Pavle, že to nemusíš přepisovat,

že postačí, když se později někdo z hrdinů podiví, proč to impa nepoleptalo, a Zdenal předhodí "vědecké" vysvětlení.

Anebo se na to vybodneš a

Anebo se na to vybodneš a prostě ho necháš nepoleptaného a důvod ať si vymyslí čtenář. Při sólovém rýpání je člověk mnohem méně výkonný než při hromadném a většinu detailů neřeší. Aby to bylo úplně košer, musel bys vysvětlovat miliony věcí a vyšel by z toho spíše vědecký esej než kniha.

hmm, to by mě zajímalo

hmm, to by mě zajímalo proč si náš školní počítač nepřeje, abych napsala předmět zprávy? :) ale to je jeho problém...
brouci se mi opravdu líbí, v hlavě mi běží představa, jak procházím např. Tescem mezi regály, najednou se konzervám a plechovkám odnikud vynoří křídla, rozletí se po obchodě a začnou napadat zákazníky! x) vážně zajímavé, co všechno může v Labyrintu ožít :) nemrtvý Sedmtři už mě vlastně ani nepřekvapuje :)
Rail Balco: při tvém popisu Valentýny se mi okamžitě vybavil klip na Smells like teen spirit.. :D byl to účel?

sixpoundera

erm, tak to ucel nebyl :) uprimne receno, nirvanu moc neposloucham a ten klip jsem ted videl poprve :)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 9 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007