Labyrint - Zápis 69: DO JÁMY LVOVÉ

Tlak byl pryč. Vyčerpaný Zdenal se vydýchával. Z čela mu kapal pot, před očima plavaly mžitky slabosti.

Díval se na podlahu, která se leskla jako zrcadlo. Odrážela jeho tvář způli pohlcenou stínem, jeho bledou poškrábanou kůži, chlupatá předloktí, plášť z krysích kožíšků. S odrazem se něco dělo. Zdenal už se neopíral o zrcadlo ale o zamrzlou hladinu jezera. Uviděl sám sebe pod ledem. Vypoulené oči, holá lebka, bezkrevné dlaně vznášející se ve vodě. Mezi prsty mu proplouvali úhoři. Z nosu vyklouzl potápník a černýma nohama pádloval k hladině. Za uši se zachytily vodní řasy, v chuchvalcích se kolem vznášely nakladené jikry. Zdenalova ústa se pohybovala, vykružovala stále stejná slova. Mladík strnulý hrůzou se je snažil odečíst. Nedařilo se mu to. Sledoval pohybující se rty a náhle viděl, že jsou úzké a světlé, že kolem nich roste šedé strniště. Ve vodě se vznášely slámové vlasy. Cizinec s hlubokýma hnědýma očima se opíral o led z druhé strany. Naléhavě mluvil, ale Zdenal žádný zvuk neslyšel.

„Kdo jsi?“ zeptal se jej a snažil se výrazně artikulovat.

Muž za ledovou stěnou ukázal s tázavým výrazem na sebe. Zdenal kývl. Cizinec chvíli váhal. Potom zvedl prst a zabodl ho do Zdenala. Mladíka píchlo v hrudi. Muž vykřikl to, co předtím. Byl rozčilený a smutný. Ani tentokrát mu ale Zdenal nerozuměl. Voda se roztočila ve víru. Stále sílil a zrychloval se. Hnědé oči kroužily ve spirále, kolem nich úhoři, hadi, rybky a řasy. Kaleidoskop šedavých proudů. Přízračná ruka zatápala po Zdenalovi a sevřela lem jeho pláště. Rozplynula se v nic.

Led se zatáhl prachem. Přikryl jej beton a špína. Zdenal zjistil, že celou dobu hledí proti podlaze. Otřásl se. Seděl v cele spolu s Valentýnou, Ritou, Slívou a Delapanzou. Nevěděl o sobě stěží pár sekund.

Imp Zdenala obdařil zářivým pohledem. Čistil si kožich pod křídlem, vykusoval parazity a vesele je požíral, jako by se nic nedělo. Když si toho všiml Slíva, vykřikl radostí. Ostatní jen nevěřícně vrtěli hlavou. Eliška nejistě zatřepotal křídly, vznesl se a usedl na Tomášovu ruku. Šťastně se lísal ke svému pánu.

„Tak co s tebou, Morne, nebo jak se jmenuješ,“ řekla Rita. „Možná bude nejlepší, když se posadíš tady do křesla a počkáš, až to vyřídíme. Eliška ti může dělat společnost.“

„Tak na to zapomeň!“ zavrčel Slíva. „Jsme spojenci, zavřít se tu ale nenechám...“

„Nic osobního, jak máme ale vědět, že hraješ fér,“ nedala se Rita.

„Tím si bejt jistá nemůžeš,“ odpálil Slíva. „Tak to prostě na světě chodí. Zamysli se ale se mnou - Hluchý mi dou po krku jak řezník vyžranýmu praseti. Zradou bych nic nezískal. I kdybych to chtěl udělat, měl jsem už spoustu příležitostí. Takže?“

Rita si ho měřila. Mlčela.

Slíva popošel k Delapanzovi a nabídl mu ruku. „Máš moje slovo - a říkám to před svědkama. Až se vrátím do vedení Gildy, nechám Špínu opravit. Dám ti otroky za mrtvé sluhy a místo skřeků...“

„Nemůžeš mi nahradit skřeky. Ničím!“ odsekl rytíř. Odmlčel se a zíral na Tomášovu dlaň jako na jedovatého hada. Bloudil ve vzpomínkách, napůl duchem nepřítomný. „Špína byla ostrovem bezpečí ve světě zla,“ mumlal si. Po chvíli zvedl bradu a prohlásil: „Chci hlavy všech velitelů, kteří vedli útok. Nabodnu je na kopí a ozdobím jimi pevnost. Budu se na ně dívat každý den, když vstanu a půjdu se projít po ochozu.“

„Tak se stane,“ pronesl obřadně Slíva.

„O čem se to proboha bavíte?“ přerušila je Rita. „Sakra, jsme zavřený ve vězení v paláci hemžícím se Hluchejma! A vy tu diskutujete, kde si vyvěsíme jejich uřezaný hlavy?!“

„Vrátil jsem se,“ řekl Slíva, jako by to něco vysvětlovalo.

Valentýna si sedla poblíž Zdenala, bezděky hladila loutnu. Dívala se na něj, na kůži jí vysvítaly pigmentové skvrny. Vlasy rostly, nehty se jí kroutily. Zdenal si mnul spánky, přivíral oči a přehrával si v myšlenkách neustále znova setkání s cizincem. Marně se snažil rozluštit jeho slova.

Dřív než uběhlo deset minut, vrátil se Kořínek.

„Cesta je volná. Trochu živo je v Kasinu. Na schodech je teď prázdno. Dveře do Sekretariátu zůstaly v tom rumraji odemčené! Musíme jednat!“

„To je řeč! Už v tomhle vězení nevydržím ani minutu!“ zahřměl Slíva.

Ritě se srdce rozbušilo rychleji. „Dobře. Takže si to rychle projdem,“ řekla a v mysli se jí vynořila neuvěřitelná vzpomínka. Obloha za oknem je šedá jako její košile, suchý vzduch, prach na žaluziích. Světlý kancelářský nábytek, přecpaný koš na papíry. Kolem stolu sedí Rita a další dvě kolegyně z účtárny, asistentka a maníci z personálního. Šéf ekonomického úseku si rovná papíry a jako tisíckrát předtím zahajuje poradu: „Takže si to rychle projdem.“
Zatřásla hlavou. Vize ztraceného světa zmizela, a Rita pokračovala. „Úkol jedna: dostanem se do Sekretariátu, úkol dvě: najdem ty papíry. Co potom?“

„Potom musíme zmizet,“ navrhla Valentýna.

Kořínek jí jemně položil ruku na rameno. „Musíme ty materiály co nejdřív prostudovat. Nemá cenu příliš plánovat, když nevíme, co v nich stojí. Co když zjistíme, že za únosem opravdu stojí třeba komunisti?!“

„Velký bratr? To by mě překvapilo víc než mimozemšťani,“ zamračila se Rita. „Dobrá. Pokud vše klapne, stáhneme se zpátky sem. Ve vězení nás zpočátku hledat nebudou. Tady naplánujeme útěk z paláce.“

Naposled zkontrolovali vybavení. Shromáždili se u východu. Slíva stál stále kousek stranou, jeho výraz byl ale jednoznačný. Imp se mu zavrtal pod kabát.

Rita prsty klouzala po hlavici Expres kurýra na smrt. „Jdeme do jámy lvové,“ řekla. „Možná nebude špatné, mít jednoho lva s sebou.“ Kývla na Matyáše Morna. Kořínek s Delapanzou si vyměnili pohled, její rozhodnutí ale nikdo nezpochybnil.

Otevřeli dveře a vplížili se na chodbu. Začali stoupat po betonových schodech, pokrytých modrým běhounem. Ztlumil jejich kroky. Jediným zvukem trhajícím ticho byl jejich dech.

Zdenal šel poslední. Šoural se. Zvedal nohy, jako by byly z olova.

V hlavě mu stále dokola bušila slova neznámého. Vlastně se je snažil celou dobu vytěsnit. Nešlo to. Jakmile ho jedinkrát napadla, věděl, že už je z paměti nevymaže. 

Proč jsi nezachránil Valentýnu?!

Zachránit Valentýnu, letělo Zdenalovi hlavou, ale jak!?

Komentáře

Přináším vám zápis 69

jak se blížíme ke konci, tak je nějak čím dál tím těžší připravovat zápisy, abych vše trefil na první dobrou. Fakt je to slušný volný pád. :) V zápise 69 se toho v podstatě moc neděje, ale jako takový nemůže chybět. Možná poslední chvilka klidu před bouří... Pokud tedy to, co čeká naše hrdiny, je bouře.

:-)

Tento týden snad konečně najdu finální prostor pro náš sraz. Do konce října v blogu uveřejním také kompletní informace o tomto setkání. Věřím, že bude opravdu stát za to :-)

MĚSTSKÉ VÁLKY se blíží nevídanou rychlostí. Jak jsem psal v komentáři k minulému dílu, vyjdou dřív, než jsem původně čekal. Ladíme teď poslední věci na obálce, sazba už je hotová... Můžete se těšit, na krásnou vázanou knížku s přebalem. V tiskárně už začínají žhavit stroje... :-) To je pro mě ta nejlepší zpráva.

čirou náhodou hned druhý

čirou náhodou hned druhý komentář:) zápis opět skvělý, jsem rád že si Zdenal uvědomil že nejspíš udělal osudovou chybu a místo záchrany Valentýny oživil Elišku. Vzhledem k tomu že Val pořád stárne je možné že to není nadarmo. možná stále chrání ostatní nějakým kouzlem od doby přechodu skládky bez vlastního vědomí. jak by jinak proklouzli sídlem hluchých s takovou (relativní) lehkostí?

chybka a skvělý zápis

Tak by se dalo stručně vyjádřit co hodlám sdělot, Pavle prosím opravsi rumraj za mumraj z ní to přeci jen lépe, samozřejmě pokud to původní nemá dodávat onu chaotickou atmosféru. A jinak zápos pěkný a oddychový, samozřejmě se těším na další a jubilejní 70 zápis...
*******************************
Prsten je v jílci,
statečnost v středu,
hrůza v hrotu
před tím, kdo jej má;
podél ostří
je krvavá zmije,
ocasem had
ke hrotu hází.

chybka a skvělý zápis

Tak by se dalo stručně vyjádřit co hodlám sdělit, Pavle prosím opravsi rumraj za mumraj z ní to přeci jen lépe, samozřejmě pokud to původní nemá dodávat onu chaotickou atmosféru. A jinak zápos pěkný a oddychový, samozřejmě se těším na další a jubilejní 70 zápis...
*******************************
Prsten je v jílci,
statečnost v středu,
hrůza v hrotu
před tím, kdo jej má;
podél ostří
je krvavá zmije,
ocasem had
ke hrotu hází.

Mystická vodní postava z hlubin :-)

Je to čím dál zajímavější! K tomuhle zápisu nemám připomínek, prohlubuje se tu charakteristika hrdinů, stále zřetelněji tušíme skrytou síť souvislostí. Bylo nutné zachránit impa? Nepochybně, neboť imp je teď mostem mezi nimi a Slívou. A Valentýna? Připomíná mi onu princeznu zasvěcenou drakovi. A Zdenal musí najít sílu, pomocí které by ji vytrhl z prokletí.

A těším se

na brzký příchod Městských válek! :))))))))

já se těším hlavně na zápis 73 ;)

k 69ce nemám výtek, což ovšem na druhou stranu znamená, že nemám ani radostného výskotu :) prostě poctivě odvedený přechodový zápis, nechávající nás se těšit na další. Interficere má pravdu s podivuhodnou lehkostí, s jakou zatím sídlem Hluchých procházejí, i v tom, že to zcela jistě není autorská chyba, ale dokonale promyšlený tah. Co zas ten Paličatý Rozvraceč chystá?:)

jednu poznámku mám: nevím na kolik je dnešním čtenářům, pokud vím ne úplně zběhlým v klasičtější literatuře, zjevná analogie mezi komunisty a Velkým bratrem... (a jako autora píšícího spíše pro intelektuálštější publikum mě bolí takovou poznámku vůbec vznášet :(( )

Komentáře

Re: Erumoico: ne, že bych se chtěl tedy rumraje nějak zastávat, ale podle slovníku je stejně spisovný jako mumraj. Že by to bylo nějak významově posunuté? To by pro mě byla asi novinka. :)

Re: DejF: 73: A to střílíš naslepo, nebo něco víš? :-)
Jinak k Velkému bratru... Shodou okolností se na Orwella právě chystám, jakmile dočtu Chandlera. :)

Re: Otomar: Sám jsem po pravdě zvědav, jestli Zdenal tu sílu najde nebo ne... jestli to vůbec ještě bude záviset na něm. Ale mohlo by.

K Velkému bratru: kdo ví

K Velkému bratru: kdo ví ten, ví. a kdo neví: ty tři vteřiny zmatení než počte dál ho nezabijou. Jinak pokud opravdu touží pochopit výnam této věty, tak ať si přečtou Velkého bratra nebo aspoň nějaký rozbor, co tím Orwell myslel a před čím varoval.

Když říkám, ať si

Když říkám, ať si přečtou Velkého Bratra, myslím tím samozřejmě román 1984, který jsem zrovna nedávno viděl i v internetové podobě...

RE:

Pavel: Já vím přece všechno, jako kronikář Jeho Kulhavé Pekelné Rozvernosti jeden pochytí spoustu zvláštních schopností :)

chaot: tři vteřiny zmatení ho nezabijou, ale víš jak, to jak jsem označil 90 % lidstva v našem včerejším icq rozhovoru si sice můžu dovolit jako soukromá osoba, ba i jako filozof, ale nemůžu si to dovolit jako autor, dokonce i já mám na prvním místě kodexu Pokoru, a pokud nepíšu schválně něco intelektuálně náročnýho, musím přemýšlet, co ještě patří do základní čtenářské vědomostní výbavy a co už ne, aniž bych soudil, co tam patřit má.
Čímž (pokud to tak vyznělo) rozhodně nechci lobbovat, aby Pavel VB upravil, na to se mi ten odkaz moc líbí :)

a rumraj

jsem nikdy neslyšel :) (svět je stále plný překvapení, ejchuchu :)) )

Zvítězil sám nad sebou. Miloval Velkého bratra.

Další komentář ke komentářům, protože mě nenapadá nic, co bych mohl zápisu vytknout - a chválit už myslím ani nemá cenu :)

Mě by spíše více zajímalo, jak se k velkému bratru dostala Rita. Nepříjde mi zrovna na tyhle scifi klasiky :) A to i ten film je docela dlouhý a utahaný, kde by na něj našla čas? :)

Co se pochopení čtenářů týče - myslím, že ti, kteří si půjdou sehnat Renčíná zrovna nebudou patřit do kategorie neznalců - od toho mají jiné věci. Zas až tak bych se o to nebál.

Krom toho si myslím, že sem tam udělat nenásilnou narážku jen pro určitý okruh lidí je fajn, velmi kuul (samozřejmě pokud na tom nestojí pointa či alespoň její část). Když čtu, tak mám takové "eastereggy" velmi rád.

Myslím, že 1984 se čte

Myslím, že 1984 se čte dost. Je to povinná školní četba. Mimoto je Orwell dost často i maturitní téma na angličtinu. Z mého okolí by podle mě nikdo neměl problém se chytit.

Právě o to jde. Mám

Právě o to jde. Mám psát, tak abych tomu rozuměl já a lidé, kterým to vysvětlím, nebo široká čtenářská obec? Tohle je podle mě jedno z největších dilemat ve psaní... Obojí má své klady i zápory. Jo a DejFe, už jsem se pustil do Stepního vlka...

Orwell

Ano, taky myslím, že děj 1984 není většině lidí neznámý. I když možná je ještě trošku známější Farma zvířat... Každopádně 1984 je dílo, ze kterého ještě dlouho po dočtení mrazí v zádech....

A abych se vyjádřila i k zápisu - perfektní jako (téměř) vždy. Něco mi řiká, že Zdenal (či někdo/něco jiný/jiného) Valentýnu zachrání. I když si osobně myslím, že ne. Není vítězství bez obětí...

Valentýna,

jen tak na okraj, kolik teď může vlastně Valentíne být? Pigmentové skvrny snad jěště nebudou stařecké, nebo jo..?? (V předposledním zápisu jí bylo tak kolem 30ti, ne?)
A taky mi to stárnutí příde tak nějak samoúčelové - něco by za tím být mohlo, jenže co?
No mám pocit že Val nedopadne dobře, ale uvidíme. Ale nemyslím že by to byl Zdenal, kdo ji zachrání - začalo to loutnou, která ji dovedla k baru, prostě si myslím že tam by se to taky malo zvrátit - jestli vůbec.

Ale je zvláštní, že si je Slíva tak jistej - že mluví jakoby stačil jeho návrat, třeba má ještě neco v záloze, o čem my nevíme?

(Hele, proč mi pořád nikdo neopravuje ty gramatické strašnosti co tady píšu? Alespoň malinko? Prosím, takle se nikdy nic nenaučím:)))

Cizinec a Zdenal

nemám celkem strach o Val. Sice by bylo bez pochyb zajímavé, kdyby se nedožila konce. Přesto tato scéna mi jaksi připoměla Zrcadlo Galadriel => co by se stalo, kdyby Krysoplášť neuspěl.

Jinak je Velký brat (když už ne kniha 1984 či filmová adaptace) tak profláklej, že by tento pojem měl znát snad každý. A ti co míň čtou, to možná pochopily z Big Brothera na Nově :-))))

coming undone

souhlasím s Galtheou ohledně Slívy. Ten cápek se nejeví jako šílenec (no však je to kolega metalista, že :D), ale přesto si hrdě nakráčí - fajn,sice se "plížili", ale zabezpečení paláce Hluchých, kanálnické vládnoucí kasty, je opravdu na úrovni zabezpečení budovy mateřské školy - zpátky přímo do oné nadpisem zmiňované "jámy lvové", odkud musel uprchnout a pak se dlouho schovávat... ve společnosti létající myši, staříka, dvou ženských a magického nedouka v krysím kožíšku... Sounds weird... Sounds like a trap :) Napadá mě mírná asociace na Warcraft III - věštec-havran, který směruje běh světa cestičkami, které se mu hodí... Třeba ve formě mladíka se slámově žlutými vlasy, který tak skvěle míchá piňa coladu... hm? Pak by ale stejně zbývala otázka - má Tom z toho něco, že s ním spolupracuje? A nebo je taky pouze vlečen v soukolí?
Cha, a nebo jsem úplně vedle a vy se mi teď smějete :) Tolik možností na výběr.... :)
§ přáním krásně stráveného večera váš Revenga

Big Brother, rumraj a jiné věci...

Také si myslím, že dneska průměrného čtenáře napadne v první řadě souvislost s názvem této stupidní televizní reality show. Ale proč ne? Princip neustálého sledování a šikanování všudypřítomným "okem" je i z tohoto televizního pořadu docela jasný. Pravda ovšem je, že Renčína většinou čtou inteligentní lidé, a ti mají určité povědomí i o Orwellovi.
Jinak si ale také myslím, že poznámka jen pro zasvěcené v příběhu neuškodí, dává tomu další rovinu, při které se pobaví zvlášť znalý čtenář. Vytváří to kolorit, podobně jako když se do textu mísí výrazy se slangu, z odborného názosloví či z cizích jazyků, kterým sice nerozumíme, ale cítíme za nimi onu zvláštní atmosféru prostředí, ze kterého tyto pojmy pochází. Nesmí ovšem na podobných "citacích pro znalé" stát nějaký důležitý dějový prvek; pak by bylo nutno je v dalším textu blíže vysvětlit.
A ještě k "rumraji". Nemám teď po ruce příslušné slovníky a tak budu vysvětlení lovit jen ze své chatrné paměti. Vzpomínám, že latinský slovní základ "rum" označuje věci zmatené, rozpolcené, rozházené, roztrhané. Odtud vstoupilo do mnoha jazyků. Známe výrazy z botaniky jako "ruminovaný (rozeklaný) květ", z lékařství "ruminace" - což je nervová porucha žaludku, projevující se neustálým vracením rozkousané potravy na vstupní místo (brrr...), ale také "rumba" - tanec s trhavým rytmem, "rumiště" - místo pokryté změtí trosek, - a samozřejmě pro nás výraz nejznámější, nápoj z kvašené třtiny, jemuž začali lodní důstojíci s odporem říkat "rum", protože námořníci po jeho konzumaci dělali hrozný bordel a řádili tak, že málem změnili loď v hromadu třísek. Po těchto neblahých zkušenostech jakýsi kapitán Grog nařídil, že mužstvo smí pít tenhle záludný destilát, způsobující zmatek (čili rum!) pouze napůl ředěný vodou - a tím se zasloužil o vznik oblíbeného nápoje, nazvaného později podle něj. Ale to jsem trochu odbočil. "Rumraj" je prostě odvozen od stejného základu a znamená "ráj zmatku, bláznění, trhání, lámání, cupování, rámusu a prostě všemožného bordelu"! Je to tedy slovo gramaticky správné a dokonce odvozené z latiny! Naproti tomu mumraj bude zřejmě zkomolenou odvozeninou od slova "mundus" znamenajícího svět, čili je to "bláznivé hemžení světa". Takže je přece jen mezi oběma výrazy mírný významový rozdíl :-)))

Odpovědi

Velký bratr: myslím si, že do textu je fajn umístit nějaké narážky, které nemusí být pochopitelné pro úplně všechny čtenáře. Důležité ale je, aby ty, co to nechytnou, nerušily neby nemátly.

Revenga: ano, když čtu tenhle komentář, mám radost. :-) parta hrdinů složená z - cituji: "létající myši, staříka, dvou ženských a magického nedouka v krysím kožíšku..." - tak to jsem přesně chtěl, když jsem s Labyrintem začínal. ;)

Otomar: tak to je opravdu velmi zajímavé vysvětlení, vážně! Když nad tím tak přemýšlím, nacházím další příklady "rum", které zpodobňuje chaos a rozvratnou činnost - např. Rum-cajs. :-)

radši ani nedomýšlet,

co znamená to "cajs" :))

a co teprv takový

"zmatený, rozpolcený, rozházený a roztrhaný" bura(á!)k :)

Co je to, když se "cajs a burak" spojí s "rumem"?

Rumcajs se dá přeložit jako "poznamenaný zmatkem" nebo "označený za původce zmatků". A Rumburak by mohl být "pán rozbitého (zmateného) hradu".

PS:

Přípomínám též město Rumburk (Rozpadlý hrad)!

Zdenalova vize

Zdenal uviděl sám sebe jako utopenou bytost v zamrzlém jezeře. Připomíná mi to nějakou pohádku, kterou jsem kdysi jako malá slyšela, už nevím název ani děj, ale ten obraz postavy pod ledem mi nějak uvízl v paměti. Asi to opravdu bude věštba, varování před tím, co by se mohlo stát. Jenom pořád lituji, že už má být brzy konec příběhu. Budeš mít, Pavle, dost času a prostoru, abys všechny ty rozehrané souvislosti přirozeně a nenásilně ukončil? Skoro trnu, jaká kritika se může sesypat na tvou hlavu od zklamaných čtenářů :(((

no tak kdyby se místo cajs

no tak kdyby se místo cajs psalo Cais, hned by to dávalo trochu jiný smysl... :)

Zápis 70

bude opět jubilejní. Bude se jmenovat pravděpodobně Born2Die. Fjaro, doufám, že máš vsazené ty kecky... ;-)

Dopíšu ho dnes a přidám nejspíš zítra (nejpozději v sobotu).

Bude to zatím historicky nejdelší zápis

Dal by se rozdělit na dva až tři plnohodnotné, ale nebudu vás v takové chvíli zdržovat. :)

...

Vsadila jsem je... tak doufám, že budu mít v čem chodit :-D

Dneska! Dneska!

Odpoledne jedu pryč a budu na netu až v neděli, prosím že to stihneš přidat?! Dík O:o)

ještě jedna teorie před rozzuzlením

V jedné kapitole měla ryta věštecký sen, který jí přihrál barman z baru času. V tom snu Valentýna žila a pokud ji nezabije Zdenal (kterého nezamáčkl ten brouk) tak nevím proč by měla umřít. Čistě teoreticky by ji mohlo zachránit to slavný kopí který sem přišlo spolu se skřeky ktré sem přivedl sir Rufus který tu možná žije dál třeba po plastice například jako ( a to je už hodně přehnaný ) Delapanza. No to kopí našel třeba úplně náhodou Matiáš Morme když zdrhal. Dostal se tak do toho baru, tam pokecal s barmanem a ten mu řekl že má najít kata, sirénu, mága a vraha mágů. No časově v tom mám seky a zbívá mi poslední otázka jestli a to jsme zase u věšteckého snu bude Matiáš vést ten útok z hlubin nebo se jim ho pokusí pomoct. A vzhledem k tomu že v tom snu Matiáš nebyl, tak možná dokonce umře. No nic konec mé šílené teorie která je sice neupravená ale píšu to z hlavi jak to tam už dlouho bublá je to zamotaný vzhledem k tomu že je to můj první zápis tak mi to snad odpustíte

to Katova segra:tak pokud

to Katova segra:tak pokud jde o obsah, není tvůj komentář vůbec od věci. Taky mě napadlo, že k zachránění Valentýny by bylo jednoduché mít Longinovo kopí, ovšem je to přeci jen trochu zamotanější... a k těm lidem co dle tvé teorie měl najít, tak nezapomínej, že s dědou Kořínkem tam byl ještě nějaký chlápek, nepamatuju si už jméno...

Re:

morana: k té kritice - taky trnu. Ano, může se to stát, ale musím to risknout. Teď už mi nezbývá nic jiného ;-) Největší riziko vidím v tom, že se snažím udržet co nejvyšší napětí a přinést Vysvětlení až na samotný konec. Bojím se, aby toho vysvětlování pak nebylo příliš a čtenáře nemátlo. Bude to velký oříšek a já udělám maximum, abych si s ním poradil.

Katova segra: ahoj ségro, vítám tě mezi námi. Chtěl jsem se zeptat, jestli se tvůj brácha náhodou nezná s Ritou. ;) ... a k tvému komentáři: s tím kopím mě to také napadlo. Jinak opravdu zajímavé konspirační teorie.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 9 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007