Memento mori

Jméno téhle povídky vyzývá: člověče, pamatuj, že jsi smrtelný! Jak obstojíš až přijde Poslední soud? Povídka je o stavbě pražského Orloje a odehrává se v době, kdy v Čechách i ve světě sílila chiliastická proroctví, v době nejisté, kdy se mohlo přihodit úplně cokoli. Napsal jsem ji pro sborník historické fantasy, který připravil Ondřej Jireš. Memento mori je postavené na jednoduché myšlence, která mě uchvátila - víc ale neprozradím! :)

MEMENTO MORI právě vyšlo ve stejnojmenném sborníku historické fantasy. Obsahuje sedm povídek od známých československých autorů: Juraje Červenáka, Jany Jůzlové, Leonarda Medka, Petry Neomillnerové, Františka Novotného, Alexandry Pavelkové a ode mě. 

Ukázka

V divotvorném tanci pivní divoženky se vyhýbala nenechavým rukám rozjařených zákazníků, kteří zde místo kázání již nějakou dobu holdovali zlatavému moku. Tu někoho plácla přes ruku, tu se usmála pohledem či ladně chytla stříbrňák a najednou byla u nich.
„Paní Rozárko!“ vykřikl Jindřich. „Naše spanilá vílo, ty jsi dozajista ten anděl, co právě z nebe sestupuje, aby Lucifera praštil po palici a nastolil Boží říši!“
Děvče se zasmálo a zavrtělo tučnými boky.
„Pane řezbáři, nemluv tak před mužem sukna a královským hodinářem! Copak si pánové pomyslí.“ V očích jí ale jančily plamínky, které již stály nejednoho klidné spaní.
„To je v pořádku, paní Rozárko. Přistup, rád ti požehnám,“ odpověděl Bartoloměj. Mikulášovi neuniklo, že na něj mrkl.
Rozárka odložila tupláky a poklekla u jejich lavice. Cudně sklopila oči. Výhled do jejího výstřihu, který se přátelům nabídl, připomínal nádhernou vrchovinu v Brdech. Tváře jim zahořely ohněm vlastenectví a s nakloněnými hlavami a zasněným úsměvem sledovali tu krásu.

Recenze 

PřílohaVelikost
recenze Pevnost_BKS.pdf214.97 KB
recenze Sarden_Memento mori.pdf58.56 KB
recenze Fantasya_MementoMori.pdf456.42 KB
recenze Fantasya2_MementoMori.pdf454.1 KB
recenze Sarden_Memento mori2.pdf209.13 KB
recenze TOPzine_Memento mori.pdf65.52 KB

Komentáře

Tak konečně vyšla...

...ale fakt nevím, jestli si po té pevnostní recenzi mám chtít koupit celou knihu kvůli jedné povídce... To jsou ta studentská dilemata =)

Memento mori

myslím, že na pultech se objeví nejdřív až v příštím týdnu... Koupit či nekoupit, to je vždycky otázka... Můžeš počkat na recenze. :)

A tvůj názor?

Četls i ostatní povídky? Myslíš, že - odhlédneš-li od té své - stojí za to? Pevnostní recenze mi přišla mírně rozpačitá, pročež jsem i já...=)

Zatím

Já jsem zatím tu knížku ani neměl v ruce. :-) Povídku pro ni jsem odevzdal před asi dvěma lety+ Ty ostatní si přečtu, až budu mít Memento doma.
Slyšel jsem, že ty povídky jsou dobré, tak jsem zvědavý. Pokud váháš mezi Betonem, kostmi a sny a Mementem, tak bych asi zvolil podle toho, jestli jsi spíš fanda do historické nebo městské fantastiky. :)

To Elissa

Anebo zkus štěstí v soutěži na Fantasy Planet. Uzávěrka je ve středu, otázkou jsou jednoduchoučký a šance na vítězství velká. :-)

soutěž o Memento mori

Správně a o Beton, kosti a sny

vyhlásím jednu malou soutěž na našich stránkách. Takže je šance vyhrát obě dvě knížky :-)

Díky, Sally,

to pomohlo - mám dalších 5 odpovědí. :-) A celkově jenom dvacet, takže šancí je pořád dost, pište, hledejte, posílejte - do středy! :-)

Že by...?

Že bych si taky zasoutěžil? :D

soutěž

tak už jsem včera taky skusil štěstí a odeslal snad správné odpovědi. No teď eště abych nešláp na kanál nebo se neobjevila nějaká černá kočka. :D

to Erhy

Odpovědi došly a všechny jsou správné, aby taky ne, vždyť jsou jednoduchoučký. :-) A Pavle, ty jsi z toho předem vyloučen, ale dostaneš ve čtvrtek čestnou funkci vybrat číslo čtenáře, který vyhraje. Ozvu se ti na mail. ;-)

:-)

wiwi, to je jasný, bude to 73. :)) nebo ne?

No to určitě :-)

Prozatím 23 odpovědí, vidím to tak ještě na pět a končíme. :-)

překvápko

Dneska mi s nepatrným zpožděním konečně dorazil recenzní výtisk, který byl ještě pečlivě zabalený, takže jej nikdo kromě mě nedržel v rukách. Byl jsem opravdu překvapený a nadšený. Kniha je vypiplaná od začátku do konce. Obálka mého oblíbeného Michala Ivana svádí ke čtení (jen je škoda, že se použil zrovna takový cover, kdyby se tam dal míň fantasy, mohlo to přilákat i lidi, co fantasy nečtou). Po otevření jsem přičichl k papíru jak je mým dobrým zvykem (taky tak rádi čucháte k novým knihám, které čekají na to, až je přečtete? :-) Vnitřní ilustrace Jany Šouflové pak dodávají knize další rozmach. Po seznámení s knížkou jsem se šel seznámit s povídkami. A jako první byl na řadě náš zbožňovaný Pavel Renčín a jeho Memento mori, podle které je sborník pojmenován. Pavlova povídka je jako start tohoto sborníku velmi dobrá. I přes přechod do jiného sub žánru zůstal svůj a použil všechny své zbraně. Jeho postavy jsou živé a uvěřitelné, nechybí spád a humor (dlouho jsem se takhle nenasmál), stejně jako prvky fantastična, které Pavel používá s mírou a s rozumem. No, co si budeme povídat - prostě jsem nemohl uvěřit tomu, že Pavel Renčín napsal tak dobrou historickou fantasy, kterou jsem slupl jako chutnou malinu. Ondra Jireš nechválil nadarmo, protože se to Pavlovi opravdu povedlo. Teď jsem u Barvy Alexandy Pavelkové, ale vím, že hodnocení sborníku bude v recenzi velmi vysoké. Protože takové krásné a reprezentativní sborníky by měly vycházet častěji. Perun chraň Ondru Jireše za uspořádání, autory za napsání a Stasa Juhaňáka za vydání. Něco takhle krásného tu hodně dlouho nebylo. Dobře - Beton, kosti a sny je taky krásný ;)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 7 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007