Městské války - Zlatý kříž

Trilogie Městské války je mým hlavním projektem. První díl Zlatý kříž právě vyšel u nakladatelství Argo. Druhý a třetí jej budou následovat v příštích letech. Knížka vyjde vázaná jako hardback s přebalem. 

Anotace: 

Praha krvácí. Její tvář bledne každým dnem, červeň ze rtů se rozpila
v blátivých kalužích. Pod tváří všední reality zuří neviditelná válka. Město potřebuje hrdinu. Namísto něj nachází Václava. Líného a sobeckého muže zvyklého na přepych a pestrou dámskou společnost. Tak tomu bylo dosud. Nyní je sražen na kolena, aby čelil smrtelnému nebezpečí. Aby přinesl světlo do temné doby. Aby přežil, jak nejdéle dokáže. Legenda začíná...

Zlatý kříž je úvodním dílem fantasy trilogie Městské války. Netradiční
městská fantasy vás přesvědčí o tom, že i nám dobře známá metropole má svou duši, svůj osud a vlastní příběh. Snad jste ho tu a tam zaslechli roztříštěný do mozaiky kapek svlažujících ulici. Nyní ho můžete poznat celý. Stačí jen naslouchat.

Příběh se odehrává ve stejném světě jako on-line román Labyrint, zároveň je ale epičtější a bohatší na postavy i prostředí.

Obálku namaloval Jiří Husák, grafický titulek má na svědomí Lukáš Tuma. Redakce se bravurně zhostil Jiří Popiolek. První kniha trilogie ZLATÝ KŘÍŽ vychází u nakladatelství ARGO a je vypiplaná podle mého nejlepšího vědomí a svědomí. Pracoval jsem na ní poměrně dlouho, čeká vás městská fantasy jako řemen. Snad se vám bude líbit... :-)

ZLATÝ KŘÍŽ - MĚSTSKÉ VÁLKY I.

Na zadní straně knížky bude i následující ukázka:

Bujabelův hlas práskl jako bič. „Vlna!!!“
Vašek plný adrenalinu nezaváhal. Vrazil hák do spáry mezi cihly. Nějakým zázrakem se mu to podařilo napoprvé. Nestaral se o potkany, cítil jen, jak se prudce zvedla hladina a proud zesílil. Nápor vody mu strhl jednu nohu, ale Vašek se plně zapřel o druhou a o hák. Temná vlna se prořítila stokou, podrazila mu nohy a chvilku s ním trhala jako s loutkou. Hák naštěstí vydržel. Zoufalé pištění se ztratilo v hlubině.

Vaškovi bylo jedno, že je od hlavy až k patě pokrytý šlemem. Vítězoslavně se usmíval. „Potkani jsou pryč! Díkybohu za tu vlnku!“

V tu chvíli se k němu Bujabel Ziffernick otočil a jeho oči se rozšířily. Byl to okamžik zmrazený ve věčnost. Vašek viděl, jak majorovi vypadl skleněný monokl a zhoupl se na řetízku. Bujabelovy rty se pohybovaly. Křičel. Vašek neslyšel, co říká. Bylo to něco jako To byl před– Něco před, prolétlo Vaškovi hlavou. Předek? Předmět? Předeprat? Potom si uvědomil, proč ho neslyší. Bylo to kvůli řevu vody, která mu burácela za zády. Jak se střetly dva protisměrné proudy, voda vybuchovala v bouřících kotlích a vřela. Vašek pohlédl na hák a na ruku, kterou měl už chvilku sklopenou u těla. V příští sekundě do něj narazila vlna a smýkla jím o zeď kanálu jako stéblem slámy.

CREDITS:

Rád bych tohoto místa ještě využil k tomu, abych poděkoval všem, kteří se na přípravě knihy podíleli - ať už přímo, nebo když jsem se na ně obrátil s prosbou o názor (v abecedním pořádku):

Gelnarová Hana (Argo) – díky za příležitost a velikou důvěru, která mě tak příjemně překvapila
Husák Jiří – díky za perfektní práci na obálce a spoustu skic
Kudláč Antonín – díky za beta-čtenářství a za rady s přebásněním některých Patrikových písní
Micková Zuzka (Argo) – díky za nápady při přípravě komunikace a pochopení pro mé nápady
Němec Tomáš – díky za všechno, od podpory, přes rady a doporučení, až po panáka ve správný čas :)
Popiolek Jiří – díky za perfektní redaktorskou práci a nekompromisní potírání nadbytečností v textu i rady ryze inspirativní
Renčínová Pavla – díky za obrovskou trpělivost a objektivní kritiku, kdykoli jsem o ni požádal
Šust Martin – díky za komentáře k anotacím a doporučení u Arga 
Tuma Lukáš – díky za skvělý plakát a titulek obálky, které daly knížce ten skvělý „final look“
klukům z knihkupectví Londýnská (Praha) - díky za zasvěcené konzultace o knížkách a obálkách

Recenze (linky)

iHned (Ludmila Hamplová)

Fantasy Planet (Veronika Sally Salášková)

Fantasya (Pavla wiwi Lžičařová)

Sarden (Neviditelný pes) - (David P. Stefanovič)

Houser.cz (Aleš Smutný)

Knihovnice.cz (Boboking)

intelektuální literární občasník TVAR (Erik Gilk)

e-zin Camelot (Kuba Gandalf Cepník)

PřílohaVelikost
Fantasya_Recenze.pdf101.34 KB
Fantasyplanet_Recenze.pdf48.25 KB
Sarden_recenze.pdf52.62 KB
iHned_recenze.pdf64.63 KB
Houser_recenze.JPG169.97 KB
Knihovnice_recenze.JPG275.53 KB
Pevnost_recenze.jpg1.04 MB

Komentáře

Zvědavost

Tak tohle je první zkušební komentář. Zdá se, že vše funguje, jak má :-)

Moc se těším

a jsem zvědavý, jakou polohu to bude mít na rozdíl od Labyrintu, který je přece jen takový trochu pohádkový a - v dobrém slova smyslu - teenegerský. Pokud se to dobře podaří, mohly by Městské války přinést do české fantastiky něco opravdu přelomového!

Už se těším! A to

Už se těším! A to opravdu hodně!

lol

Jestli je to opravdu ze světa Labyrintu, tak to bude určitě něco. Jinak jsem listoval a dolistoval, že jsi už první díl dopsal Pavle, jak to vypadá?

Ano

První díl jsem dopsal minulý týden a odeslal ho nakladateli. Teď bude následovat nějaké jednání. Sám netuším, kdy se podaří dostat román do edičního plánu, ale určitě udělám maximum pro to, aby vyšel letos. 

Také se těším, až to vyjde :-) začal jsem na něm pracovat už před rokem a půl. Snad tedy čtenáři nebudou zklamaní.

Pracovní název prvního dílu trilogie Městských válek je zatím: Zlatý kříž.

re

To je úžasné. Dnes samé úžasné věci. Na Městské války se vážně těším. Od známého platnéře mám zase nádherné narnijské rukavice a náholeníky. Toto jsou okamžiky, pro které stojí zato být.

Tak to mám radost! :-)

To zní zajímavě, ty narnijské rukavice! :-) Pošli fotku...

for pája

Máš to na mailu, je to v archivu. Jinak pokud by se kdokoli chtěl pokochat, rád mu foto také zašlu. Kdy má člověk možnost vidět filmovou repliku, 3 měsíce před premiérou, že?...

Když o tom tedy mluvíme

Tak se s vámi o Erumoicovy krásné kousky zbroje podělím. :)

Plátové narnijské rukavice

Tak - kdo jetště nedočet ZK, nechť toto přeskočí- pro jistotu

Tak včera večer jsem dočetl poslední kapitolu ZK. A hle nad některýmy fragmenty jsem nemohl usnout,tak jsem se nad nimi zamyslel. První případ je Wihelin. Jelikož je k ostatnímu světu krom toho svého neutrální a připravoval své "svěřence" na invazy na povrch, v Labyrintu nemusel Hluchým přesně přetlumočit Rufusova slova. Nemusel "Děti otců" zabezpečit proti případné smrti již na počátku. Tím by mohl odpadnout problém se stínobřitvami. Tím volně přecházím k invazní armádě. Pokud vím, již Čapek před nimi varoval. Umístíš o něm nějakou menší zmínku v dalších dílech Pavle? Přeci jen podobnost čistě náhodná:) Dále mě zarazila jedna věc a to Jak dopadli dva hrdinové ve 12té kapitole, když Václava při prvním setkání s tímto tvorem ho onen tvor nijak neohrožoval, či spíše s podivem se o něj zajímal a kdyby čirou náhodou nepožil prášky poslední záchrany, nebyl tam žádný náznak, že by Václavovi mohl, či chtěl ublížit. Jinak jsem knihu přečetl jedním dechem. Určitě na něco ještě přijdu a mnoho postav je tam sympatických- viz Itivan, či Patrik Dodnar se svou neústupností. Kdo se na to ještě nevrhl, o dost přichází. Až vyjde další díl tak jej slupnu jako malinu, tj naprosto stejným způsobem jako díl tento. Jen tak dál...
**************************
Prsten je v jílci,
statečnost v středu,
hrůza v hrotu
před tím, kdo jej má;
podél ostří
je krvavá zmije,
ocasem had
ke hrotu hází.

Tleskám

Ahoj
Tak jsem předevčítem dočetl Zlatý kříž a shledal jsem, že se zařadila mezi mé nejoblíbenější knížky (o první místo se přetahuje jen s knihou o mé rodině a jiné zvěřině). Takhle mě žádná kniha ještě nechytla, rozhodl jsem se ani nevím jak, že v sobotu absolvuju procházku po Praze, což nemusí být něco neobvyklého u jiného člověka, ale u mě…. Podívám se na pražský hrad, atd. (zkusí obhlídnout aspoň pár míst, co se objevují v knize, ale při svém štěstí budu rád, když se prostě jenom projdu). Všichni hrdinové my přirostli k srdci, krásná Praha, mluvící kocourek, městský druid (nejlepší je jak stojí na zábradlí, já kdybych šel okolo tak bych se asi bál, že je to sebevrah a spousta dalších. Škoda jen, že se z mloků vyklubalo to, co se vyklubalo, když ten jeden zachránil Vaška nemyslel jsem, že budou zlý, čekal jsem, že konečně někdo vnese minimálně řád do stok. Taky by mě zajímalo, na čí stranu se přidá ten Žďár (doufám, že šlo o toho samého, okolo kterého běželi naši hrdinové z Labyrintu). Už se těším na pokračování, ale do té doby přečtu ještě párkrát Labyrint i Zlatý kříž.
Pavle gratuluju:D

Opověď

Re: Erumoico: Ano, podobnost s Čapkem čistě náhodná není, je to taková malá pocta tomuto velkému spisovateli - je jasné, že mloky si každý hned s Čapkem spojí. Dát tam ale nějakou malou narážku přímo na tohoto spisovatele mi přijde jako dobrý nápad! :-)

Re: Kuba: to jsem moc rád. Přesně to, co jsi zmínil, je jedním z důvodů, proč píšu městskou fantasy. Přijde mi, že může vnést fantazii přímo do našeho běžného života, do dobře známého světa, který už si často už ani neuvědomujeme. Jestli čtenář ve svém okolí zahlédne víc barev, vyrazí se projít po Praze nebo si, vracejíc se z hospody, představí, jaké by to bylo, kdyby z kanálu vykoukla hlava žrafa... tak jsem spokojený. :)

Pavle,

já si při návratu z hospody představuju mnohé věci, ale o každém, kdo by mi to přál, bych řekl, že je bezcitný sadista :))

Tak jsem si ho dnes taky

Tak jsem si ho dnes taky koupil a tak se začet, že jsme málem zapoměl vystoupit z autobusu!!! ;):D

Zlatý kříž

Shodou okolností se koná dnes křest zlatého kříže a já si knihu zakoupil v knihkupectví Dobrovský. Trochu mě však zarazilo, že kniha byla až ve spodní polici regálu a byl vidět pouze hřbet knihy. Skoro jsem to nemohl najít a mám li být upřímný, knihu jsem hledal zejména podle "výrazné" obálky. Musím konstatovat, že na knihu jsem narazil dalo by se říci náhodou...

Nejvíc se mi líbí,

že děj Zlatého kříže začíná v mém bydlišti ve Vršovicích. Když teď jdu před Havlíčkovy sady dolů k Botiči, tak se pátravě ohlížím, jestli se za mnou neplíží démon obklopený černými plameny!

tak slavnostně oznamuji,

že Zlatý kříž už mám též doma :) bohužel ho dostanu až na Vánoce, sakryš, nejradši bych si ho přečetla už teď :)
škoda, že je Praha přece jenom dál a času málo, na křest bych byla zašla ráda..

Velmi pekne

Vcera jsem na nadrazi jeden vytisk koupil a vecer prelouskal. Sympaticka mestska fantasy, temer dokonale kanonicka a pritom i prijemne jina. Kdy se dockame druheho dilu (Mestske valky 2: Cajzli ve stadtu?)?

:-)

Díky, Satai,
druhý díl právě začínám psát, určitě se ho dočkáte v příštím roce. Náhodou jsem teď Brnem skoro posedlý. Leccos jsem nastudoval, dnes večer budu po skypu rozmlouvat s vašimi experty podzemáři z Agharty! Už se na to těším.

Popravde netusim, jak pro

Popravde netusim, jak pro mne bude dvojka fungovat, zatim si nedovedu predstavit, jak bude Vaclav chodit daleko od sedmikosteli, tam, kam nesaha stin katedraly ;-) Ale budu doufat, ze jako ctenar zvladnu i orientalni exotiku ;)

Nojo, Sedmikostelí

:-) to mi bezpečně odpočívá v poličce... Četl jsem ho asi před dvěma měsíci. Velmi zajímavá kniha.
Co se týče Brna, tak jsem tam byl mnohokrát, ale určitě budu konzultovat spoustu věcí s místními, abych nešlápl vedle. Pražák píšící o Brně může být citlivé téma. :)

no to určitě,

abych citoval LČb:

"S chaotem jsme zamířili do Brna, domova zoufalců, co nikdy nepoznali pivo, a zavilých nepřátel Pražanů. Což mohla být na jednu stranu nevýhoda vůči Jiřímu Pavlovi, na druhou stranu, kdo by se ochotněji vrhl do pražských kanálů pronásledovat Kořínka než nachmelený Brňák, že." :))

Zlatý kříž

Včera jsem tedy Zlatý kříž také dočetl. Opravdu skvělá kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Nejvíc mě fascinovala postava městského druida, jeho přísady a amulety jako náhrdelník z otvíráčků plechovek. A také podsvětí bylo podle mě v dobrém slova smyslu daleko děsivější než v labyrintu, asi už v životě nešlápnu na poklop od kanálu.

Dočteno a skládám

Dočteno a skládám poklonu, Pavle. Strhující akce, nádherný jazyk, "renčínovské" poetice povyrostlo R (nepřišla mi jako brzda děje) a obdivuji Tvou fantazii. Umíš jen tak bokem vymyslet desítky postav (Svratka, trojice vlků, druid, sv.Ludmila, pán otroků ...) nebo obrázů, na kterých by mohly stát samostatné povídky a novely. Hodně se mi líbily vedlejší zápletky - dvojice panošů a servírka, Lenka ..., parádní je Praha (skoro jsem to město kvůli knize začal mít rád) i Žďár. Vytknout můžu jedinou věc - nesnesitelně dlouhou pauzu před druhým dílem!

To mám opravdu radost, děkuju

už na druhém díle pracuji. Zatím to jde pomalu, ale nechci nic uspěchat :-) Budu se snažit, aby "dvojka" byla lepší než "jednička". Minimálně spisovatelsky jsem přinejmenším o Labyrint zkušenější. A taky ji chci napsat včas, abych pak mohl ladit a čistit. Jsem zvědavý, co si budu myslet, až si tenhle komentář přečtu za půl roku ;-)

to ti můžu předem říct, Pavle

, protože je to pokaždé stejné: "Byl já jsem to ale naivní vůl!" :)))))
Né, dvojka bude ještě vypečenější, i velký DejF to ve své recenzi prorokoval, tak na tom něco bude ;)

Jsem naprosto nadšená!

Jsem naprosto nadšená! Konečně jsem se dostala k téhle skvělé knížce a jen je mi líto, že se čte tak báječně, že člověku moc dlouho nevydrží. Už se moc těším na další díl, i když mi láme srdce, že se v něm neobjeví můj milovaný hrdina.:( Takže díky, díky, díky za to úžasné dobrodružství! :D

Milá Silence

Vítám Tě na stránkách a děkuji. Moc mě to těší. S takovou motivací mám chuť zrušit večerní bowling a celý večer psát... :-)

jak kecá :))

a už koulí :)

Akorat

Akorat se z toho bowlingu vracim, pisu z mobilu, proto bez diakritiky. Az dorazim domu tak ale budu psat :) no vazne!

Výskyt knih

No, Pavle, tak hlásím, že se se Zlatým křížem potkávám i ve velkých supermarketech v jejich nabídce knih. Konkrétně se jedná o Globus v Chomutově a Tesco v Žatci. :-)

Relay

Já ho zas viděla v této trafice :o)

dočteno a líbilo :)

tak se mi konečně podařilo se dostat ke Kříži. Četl se skoro sám, no nádhera! přidávám se k nadšeným čekatelům na další díl a začínám se dost těšit na Brno.. no nechám se překvapit :) A Vašek je sympaťák, vždycky jsem si říkala, jakou blbinu to zase udělá x)

Recenze od čtenářky

Alespoň takto odkazem přidávám recenzi od čtenářky T-Sal.

http://t-sal.blogspot.com/2010/04/mestske-valky-1-zlaty-kriz-pavel-renci...

Recenze od čtenářky

Recenze od čtenářky je moc pěkná, vystihuje podstatu knihy.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 8 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007