Proč píšu?

Na počátku všeho byl sen. Sen napsat něco vzrušujícího, vytvořit magickou bránu, kterou bych čtenáře alespoň na chvíli přenesl do světa příběhů – stejně jako jsem se tam sám vydával se svými oblíbenými autory. Když mi vyšla knižně první povídka (Stvořitel), byl to prostě úžasný pocit a první publikovaný román (Nepohádka) to jen umocnil. Zpětná vazba od čtenářů pak člověku dá pocit, že všechen ten čas strávený psaním má smysl.

Bez mučení přiznám, že mě psaní baví. To ale neznamená, že je vždy bezbolestné. Psát jednou začas, když kreativní kotel uvnitř začíná syčet přetlakem – to je jednoduché! Umět ale uvolňovat myšlenky každodenně, to chce trénink. To je profesionální přístup, o kterém si většina z nás autorů české fantastiky může zatím nechat zdát (na druhou stranu - není se co divit, když si tím na chleba nevyděláme).

Psaní je svého druhu meditace. Srovnám si myšlenky a prostřednictvím příběhů a podobenství mluvím o svém pohledu na život. I kdybych nechtěl, vplétám do příběhu své zážitky a zkušenosti, svou víru v to, že každý z nás má sílu rozhodnout o svém osudu.

Psaní je dialog. Jsem přesvědčený, že psaní je vlastně rozhovor – jak to nazval Stephen King – prokázaná telepatie. Ještě to doplním: je to navíc i cestování v čase. Právě teď se pročítáte mými myšlenkami, zmrazenými v momentu, kdy jsem je přeměnil na text. Já přemýšlím nad tím, co si budete myslet, až je budete číst za měsíc, za rok... Nejspíš si teď myslíte, že už začínám být dlouhý, a tak končím a jdu psát pro změnu něco smysluplného. :)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 11 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007