A co je RADA MĚST?

Městské války za sebou mají první díl, na druhém právě pracuji. Bylo zábavné, když jsem do Labyrintu vkládal vaše nápady, proto bych vám dal rád tuto šanci znovu.

V tomto krátkém úvodním článku se dozvíte:

1) co je to RADA MĚST a jak se můžete zapojit

2) jak vytvořit živé Město

3) stručnou historii vzniku RADY MĚST 

CO JE TO RADA MĚST?

Pamatujete si ještě, jak jste v Labyrintu vymýšleli novou hlavní postavu? Tehdy vznikl Tomáš Slíva a rychle si získal velkou oblibu. Teď vám nabízím něco podobného.

Jak možná víte, v mé trilogii Městské války vystupují bytosti zosobňující města České republiky. Jsou to bohové, v nichž se setkává staré i nové, dobro i zlo, jejich vlastnosti i vzhled odpovídají městům, se kterými je jejich život spjat. Těmto bytostem říkám živá Města.

Kdo jiný zná naše města lépe než vy, kdo v nich žijete? Nemluvím teď jen o historii, ale mnohem víc o jejich charakteru, náladě, moderních legendách. Když si své město představíte jako bytost, jak by vypadala? Je to žena či muž? Dítě nebo zvíře? Jaké by měla vztahy se sousedními městy? Pardubice se určitě vymezují vůči Hradci Králové a naopak. A co Karlovy vary? Budou mít místo oka filmový objektiv, mluvit s ruským přízvukem a usrkávat minerálku z lázeňského kalíšku? Je vaše město spíš klidné nebo každou noc ožívá hříchem? Je bláznem do sportu nebo miluje víno a pití? Je pohodář nebo je naopak prchlivé a temné? Sype se mu při každém slově z úst betonový prach, je ušmudlané od mouru nebo zarostlé olejnatými chaluhami? Je panenské a čisté, nebo je výkladní skříní konzumu? Po čem prahne a touží? Z čeho má strach? Kdo je jeho šampionem? Tahle záplava otázek vám možná přiblíží, co mě nejvíc zajímá.

Všechna města v Městských válkách zasedají společně v RADĚ MĚST, kde rozhodují o budoucnosti nás všech. Pojďme společně tuto originální Radu vytvořit!

Každý registrovaný člověk teď může vytvořit základní článek o vybraném městě, všichni ostatní čtenáři pak mohou přispívat komentáři a společně tímto způsobem vytvořit úžasná živá Města.

Nejlepší a nejoriginálnější nápady a postavy se objeví v trilogii Městských válek.

Abyste získali lepší představu o tom, jak by to mohlo vypadat, připravil jsem malý mustr - Prahu, která se už objevila ve Zlatém kříži. 

JAK VYTVOŘIT ŽIVÉ MĚSTO?

Do sekce RADA MĚST můžete vkládat živá Města stejně, jako vkládáte články do Čtenářské dílny. Je to velice jednoduché.

1) kliknete po přihlášení v levém menu na "Vytvořit obsah" a poté na „Živé Město“ a otevře se vám okno.

2) tam celý článek napíšete nebo jej do něj zkopírujete. Pokud kopírujete např. z Wordu, nejprve text z Wordu vložte do Notepadu (Poznámkového bloku – to mají každé Windows) a teprve z něj ho překopírujte do okna pro vložení článku na stránkách. Odstraní se tím všechno „neviditelné“ problematické formátování, které pak v html tropí problémy a bortí grafiku stránky.

3) zobrazte si náhled, jestli vše vypadá jak má, a pak už můžete článek odeslat. Kdykoli ho můžete jako autor také editovat. 

TROCHA HISTORIE

Rada Měst je uskupení, které v našich zemích vzniklo po Třicetileté válce, v průběhu které propukly první městské války. Jejím hlavním úkolem je dohlížet na to, aby se už zemí nikdy nepřehnala zničující nenávist, aby se nevrátila doba, kdy se jedno Město snažilo srovnat se zemí druhé. Rada je plénem, ve kterém mají zastoupení všechna města republiky.

Po založení Rady ustanovila Města rozhodování systémem athénské demokracie (později doplněno o pluralitní doložku), což znamená, že města rozhodují demokraticky hlasováním, přičemž počet hlasů jednoho města je dán počtem jeho obyvatel.

Rada se stala výhradním vykonavatelem některých městských práv, kterých se živá Města musela nenávratně vzdát při založení Rady. Především se jedná o (dnes již archaické) Hradební právo a právo Bran, prostřednictvím kterých se mohla Města uzavřít i se svými obyvateli před celým světem, dalším důležitým je pak právo Hraniční, na jehož základě mohla města sama stanovovat své hranice.

Tato práva už po staletí přísluší pouze Radě měst, která je propůjčuje Městům pouze tehdy, je-li to odhlasováno ve veřejném plénu.

Radě předsedá jedno město - od jejího založení je to Praha. Z předsednictví neplynou žádné zvláštní výhody. Je dáno historicky, protože Praha je prý jediné město s neředěnou královskou krví.

Rada Měst zasedá jen jednou za rok v magický den solsticia - letního slunovratu.

Komentáře

Na téhle stránce bychom mohli diskutovat

o věcech, které se týkají Rady měst jako celku - tedy ne určitého konkrétního města.
Chtěl jsem se zeptat, jestli se někdo chystáte založit PLZEŇ? Já bych ji zkusil, ale nejsem plzeňák, ani jsem tam déle nepobýval, takže by to bylo tak trochu "zvenčí", spíš na základě podkladů, které jsem musel prostudovat, když jsem psal knihu o Mži a Berounce "Řeka sedmi jmen". Otázkou je jestli postavit do čela Plzně Radouše, který sídlí sice na zříceninách hradu Radyně nad Starým Plzencem, ale právě tady ta prvotní Plzeň kdysi vznikla a Radouš byl jejím mytickým zakladatelem. Je to velmi bizarní skřet: vychrtlý mužík s dlouhýma oslíma ušima, křivými tesáky, které mu vyčnívají i ze zavřených úst, s vypoulenýma rybíma očima. Prostě příšera od pohledu. Vypráví se o něm, že zavraždil dvanáct svých manželek a dvanáct dětí, které mu porodily, protože nemohl snést, že se mu ty děti podobají tak věrně, jako by se díval do zrcadla. Vozí po hradbách hradu, po lese, skalách a dokonce i po nebi kolečko s kolomazí a způsobuje tím bouře. Je to velký čaroděj.
A přímo v Plzni se mi jeví jako jeho učiněný protiklad ušlechtilý rytíř Žumbera v blýskavém brnění a s kopím. Jeho socha původně stávala na plzeňské kašně. Je to bratranec pražského Bruncvíka (původně symbol městského práva a vybírání cla). Žumbera je tedy vládcem podzemních vod. Pod celou Plzní je labyrint stok. A podle pověsti jsou jimi propojeny jednotlivé řeky, které se v Plzni stékají a vedou tam v hlubinách skryté cesty, po nichž se dá plout na loďce až pod oltář kostela a dokonce k podzemní svatyni, kde prý dodnes leží zkamenělé pařezy dubů z pohanského posvátného háje, jenž se kdysi rozkládal na soutoku řek, než jej křesťané vykáceli a založili tu město.
Nevím, jestli by tihle dva rytíři (šeredný a krásný) spolu měli bojovat nebo naopak spolupracovat. Navrhněte! Pokud si někdo vezme Plzeň, rád mu s ní pomohu, ale sám si na ni zatím netroufám... No, uvidíme.

města

Já se na Plzeň rozhodně nechystám, jelikož kdybych svým popisem znesvětil fantasácký "gulag" tak by mě za to na příští bitvě utloukly. Až budu mít čas tak bych se vrhnul na Klatovy. Jen co si je pořádně o výkendech prokoumám a projedu všelijaké městské legendy a tajemná zákoutí. Doufám že brzy. Bohižel mám teď téměř před závěrečkama ve škole a čeká mě zbrojení skupiny. Budu se holt musetz snažit najít čas tam, kde není...

Plzeň

znám, ač jsem zavilý západoskřet, jen jako město, které "je moc ošklivé na to, abych v něm studoval," načež dotyčný, kterého kvůli jeho bezpečí nebudu jmenovat (co když jsou tu militantní Plzeňáci), odjel radši studovat na druhou stranu republiky.
Když už jsme u toho, kdo si vezme Olomouc, která/ý (je-li libo zavilým Olomoučákům ;) ) by podle toho jak se dívám kolem měla vypadat jako přísný asketický mnich s těžkým břemenem královraždy na zádech? :)

Tak to nevím, DejFe,

nezdá se mi, že by Hanácká metropole měla být asketická. Já bych tam spíš viděl takového blahobytného, obtloustlého strejce s velkými kníry, který rád vypráví humorné historky (což ovšem nijak nevylučuje, že by to byl vražedný intrikán!). Ale chce to prostudovat místní pověsti, tam je ta duše města vždycky nejlíp nějakým způsobem zachycená...

no proč ne

já tu su teprv rok a půl, hádat se nehodlám a tvořit ji už vůbec ne :)

Chcete ke svým městům vkládat nějaké fotky?

Na Googlu na Picassa jsem založil klienta Radamest0.
Kdybyste chtěli zřídit galerii svého města, je vám k dispozici:

login: mujlabyrint@seznam.cz
heslo: radamest

Zřídit album je poměrně jednoduché, já jsem na to přišel, přijdete i vy :-)

Děčín najdete tedy zde: http://picasaweb.google.com/RadaMest0/DNIvMSto#

Obecně Rada měst bude tady: http://picasaweb.google.com/RadaMest0

Plzeň

Zase jsem nakoukla po dlouhé době... a musím říct pořád se tu něco děje. Můj čas tj.(den se rovná vteřině)mám před zkouškami. Ale vhledem k tomu, že já jsem zaručeně ze (Z)Plzně ráda ti Otomare poskytnu nějaké doplňující informace o tom "jak se město chová" apod... ale prozatim času málo... DejF: Plzeň je ošklivá ... a vůbec nevím co tam ti turisti vždycky hledaj ale mam jí ráda :)... Ovšem podle mého je ještě horší Ústí/n/Labem...

Náhodou, Plzeň není ošklivá!

Jenom trochu zmatená, protože ji několikrát dost horečně přestavovali. Jsou tam dost hnusná místa (jednou mě tam dokonce večer v parku u divadla nějací cikáni rozbili nos, protože mě považovali za skina :-(), ale to mě přesto neodradilo, protože vím, že tahle dáma STŘEŽÍ i pár utajených, ale velice krásných míst. Takže, lencicii, založíme spolu Plzeň? Já udělám Město a bude to zatím polotovar, ale abychom měli kam vkládat podněty. Kdo se přidá?

Jaký je vzájemný vztah dračích měst?

Kuba se svou dvojicí draků v Kolíně mě přivedl na myšlenku, že draka má ve znaku spousta českých a moravských měst. Nejsou snad tato Města navzájem spjata v nějakém "dračím bratrstvu" pod protektorátem Brna? Té by chtělo prozkoumat! Například drak z Trutnova prý s oblibou hodoval na mrtvolách a byl postrachem hřbitovů. Nelétal, jenom se plazil a skrýval se ve skalní sluji. Zprávy mu jako posel přinášel krkavec, který se i v erbu vznáší nad městskou bránou, ve které tenhle pozemní drak sedí.
Velmi impozantního, vysoko létajícího draka má Vysoké Mýto. Ten kdysi vládl nad Městem sám, ale v 15. stletí na něj zaútočil sv. Jiří... Co ty na to, Zdeňku?
Sv. Jiří zápasí s drakem také ve znaku Jiřetína a Třebenic. Drak vládne nad alchymistickými elixíry na Budyni u řeky Ohře (tam mají na hradě podobného vycpaného krokodýla jako v Brně, jenže ještě staršího). Ten budyňský drak má něco společného se záhadným a kladivem ozbrojeným skřítkem Kvasničkou. A kdo ví, jestli nemá zásluhu na tom, že kdysí půlka zdejšího hradu s ohlušujícím výbuchem vylétla do povětří. Říká se, že tehdy bouchla prachárna, ale kdo ví?
A určitě se najde spousta dalších Dračích Měst!

Starý erb Vysokého Mýta

Starý erb Vysokého Mýta měl podobu zeleného draka v červeném poli. Sv. Jiří doplnil až Vladislav Jagellonský. Podle starších tvrzení má drak v erbu symbolizovat ostražitost a připravenou sílu, což by měl být důvod (může existovat i mnohem prozaičtější - drak jednoduše vypadá impozantně), proč jej mají ve znaku četná města na důležitých místech.
Ohledně postavy Vysokého Mýta - tvoří se, ale spíš než k Brnu bude patřit k starobylé družině ostatních královských či věnných dětí Železného a Zlatého krále.

To Otomar - Plzeňský

To Otomar - Plzeňský bůžek by mohl být spojen i s nedalekými kaolinovými doly, kolomaz z místní pece by mohla sloužit bůžkovi jako pleťová maska, nebo třeba mazivo, která má u sebe. Pro mě je Plzeň městem, kde jsem rozthl řetěz a místo šlapání na kole jsem projel Plzní až na nádraží na pěkně naložené koloběžce...
TO Erumoiko - Klatovy mají zvláštní atmosféru díky malebnému centru a spoustě kopců s pěkně kulatým tvarem, české město mezi německými obcemi a ještě se silnou vojenskou posádkou, to vše by v něm mělo být zahrnuto.

Moc Prahy začala u Středokluk...

Pro Otomara: i Smečno

Pro Otomara: i Smečno může být dražím městem, i když drak není přímo místní...
Jak vůbec funguje rada měst, patří tam jen města, nebo i městyse, nebo větší obce. A pokud ne, v jakém vztahu jsou ty malé obce k městům, vazalském?
I ty malé obce mohli být městům posilou i katem...

Moc Prahy začala u Středokluk...

I Náchod

měl draka. Vychoval si ho místní doktor z hadí panenky - ještěrky, kterou krmil lidskou krví. Dle pověsti, prý později ulétl na Moravu, ale vrátil se a žral lidi. Porazil ho udatný rytíř (jak jinak).
Nejspíše to byl Hron, ale to je takovej suchat a starej paprika, že jsem si radši zvolila to Nové Město nad Metují :))

Zásadní poznámka k Radě Měst

Když tady tak pročítám jednotlivá Města, zjišťuji, že je to sice dobré, ale přece jen to směřuje trochu jinam, než jsme snad původně zamýšleli. Jako by každý tvořil nějakou povídku či esej a ostatní ho hodnotili a připomínkovali, čímž se nám z toho tak trochu stává tematicky zaměřená Čtenářská dílna. Možná tomu dal nechtěně směr Pavel svou hotovou a ve Zlatém kříži již vytříbenou Prahou. Tím se však trochu odchylujeme od původního záměru.
Já jsem si to představoval tak, že ten, kdo "založí město" předloží ostatním čtenářům jakýsi souhrn materiálu, který navrhuje použít. Ostatní pak tento seznam budou doplňovat svými návrhy. Když už žádné další návrhy nebudou (a pokud ostatní diskutující některé návrhy nevyvrátí a nezavrhnou jako mylné, scestné nebo jsoucí v rozporu s tím, co se píše o jiných Městech), pak to teprve ten "zakladatel Města" všechno shrne a udělá z toho výsledný popis Města. Tím by z toho vznikla skutečná Rada Měst. A mohla by pokračovat třeba vymýšlením dílčích příběhů o vztazích, konfliktech a různých dobrodružstvích, odehrávajících se mezi jednotlivými Městy či jejich skupinami.
To, co doposud děláme, i když to není úplně špatné, mi spíše připadá jako soutěž mezi jednotlivci, kdo vymyslí nápaditěji popsané Město.
Rád bych znal váš názor na tuhle věc. Není problém použít to, co jsme doposud vytvořili. Ale myslím si, že mnozí si zatím netroufají vyrukovat se svými Městy, protože nemají čas, aby na nich pracovali a popsali je v nějaké vytříbené literární formě. Přitom opravdu nejde o eseje nebo povídky! V první fázi bych prostě, třeba i jen heslovitě, pod hlavičku Města shrnul dostupný materiál, představy, nápady, asociace. Prostě hromadu "cihel", na kterou může kdokoliv přidávat své vlastní cihly. A teprve až na úplný konec, po proběhlé diskuzi, by se tomu dala nějaká "literární forma"!

Souhlasím...

taky jsem si uvědomila, že jsme možná sklouzli trochu jinam. Ale myslím, že to ještě potřebuje čas a občas takhle připomenout. Já třeba doufám, že se mi někdo (některá :)) ze dvou dalších novoměstských) pomůže s konfliktem mezi Dwyrow a Krčínem - částí města která je vzdorná. Nebo s postavou Jana Černčického. Jednak nestíhám, jednak bych prostě přivítala další nápady a názory. Takže nebojte se přidat a tvořit :D

Také souhlasím s otomarem.

Také souhlasím s otomarem. Proto jsem ještě nenapsala Žatec, nechci to uspěchat. Snažím se z historie a zajímavostí města nashromáždit co nejvíc, abych to pak dala na net. Něco už mám promyšlené, ale je toho tak polovina.
Výsledná podoba města - myslím, že každý z tvůrců by mohl navrhnout svou variantu podoby, ale pak by to chtělo nějak to sjednotit...

Zase, když se budou

Zase, když se budou vypisovat jen základní informace, tak "zakladatel" nemá možnost vypsat interakce, tak jak si představuje. Naopak, když napíšu celý popis a příběh, tak ostatní pochopí můj úmysl a můžou souhlasit, nesouhlasit a nebo ukázat jinou cestu. Z toho pak udělá autor poslední verzi. Nejsem teda spisovatel, ale přijde mi to takový praktičtější. I další rady se pak dají směřovat k vyznění článku, jestli je vážný nebo naopak humorný...

Moc Prahy začala u Středokluk...

Čekal jsem, až se vyjádříte nejdříve vy, čtenáři

myslím, že u Rady měst je fajn, když už z prvního zápisu je něco zřejmé, když už v něm je zachycen základ osobnosti a není jen pověstným pahýlem Wikipedie. Je fajn, když pak další čtenáři navrhují a doplňují informace k městu, ty dobré nápady by pak autor města mohl (a snad i měl) zapracovávat do podoby živého Města. Otomare, myslím že důvod, proč spoustu Měst připravuje jen ten jeden člověk, je ten, že ti ostatní jeho město třeba neznají, nebo s ním nemají osobní zkušenost.

Jak píšeš, že zakladatel nakonec nápady shrne a připraví celkovou verzi - s tím ale naprosto souhlasím. Takto jsem to původně zamýšlel. Finální verze města by měla být kolektivním dílem (pokud tedy přispěje s nápady více čtenářů :)

Ano, souhlasím s tím,

že ten zakladatel by neměl dát jen soupis možností, ale také navrhnout charakter svého Města, další souvislosti, asociace, které se mu vybavují a všechny možnosti, které ho k tomu napadají, což ostatní čtenáře může inspirovat k rozvíjení. Já jenom myslel, že by si ten, kdo navrhuje Město, nemusel příliš hrát s formální vytříbeností, protože to dílko je na počátku ještě "neuzavřené". A myslím, že zapracování návrhů ostatních (pokud nejsou v zásadním rozporu s charakterem města, nebo nebyly odmítnuty větším počtem diskutujícíh) by pro zakladatele města mělo být POVINNÉ!

Raději

Raději než povinné bych dal: doporučené. Nerad bych na těchto stránkách kohokoli k čemukoli nutil... :)

A teď zásadní otázka:

A teď zásadní otázka: Vytvořil jsem si v zápalu nápadu ve dvě ráno svoje Středokluky, koncipovány jako starého rádce Prahy, kam s nima? Sem nebo třeba jen tak do čtenářské dílny?
Moc Prahy začala u Středokluk...

Středokluky do Rady měst

nebyl bych zase tak strašně ortodoxní... :-) Určitě to tam patří víc, než do Čtenářské dílny. Těším se.

to Pavel

Mám takový malý dotaz, dala by se sem vložit písnička o jednom městě, která je moc pěkná? Myslím, že není moc známá a že krásně zachycuje ducha a atmosféru toho města. Mohla by třeba sloužit jako inspirace. Mám ji v mp3 formátu.

Sally

pošli mi ji na mail. Uvidíme, co se dá dělat :-)

písnička o Olomouci

Tak Pavle, jak vidíš už jsem to vyřešila, našla jsem skladbu na You tube.
Tady přidávám odkaz na písničku zpěváka Richarda Pachmana, kterou složil o svém rodném městě Olomouci - třeba poslouží jako inspirace pro tvorbu města. Je to na You tube. Trošku tam sice ruší fotografie, ale na obrázky se u poslechu přece dívat nemusí :-)

http://cz.youtube.com/watch?v=l8nJizLak9Q

literatura

Trochu opožděně mne napadlo, že by se možná někomu hodila trocha teorie a informací o českých městech, jejich zakládání, vzniku, právním postavení, dějinných ambicí měšťanů atd.
Základní literaturou může být vynikající kniha od Františka Hoffmana České město ve středověku - je psaná srozumitelně i pro laika neuvyklého odbornému textu, kapitoly jsou smysluplně rozděleny a je možné číst jen vybrané části, vysvětlí rozdíl mezi královským a poddanským městem, načrtne postavení měšťana v různém období atd.
Odbornějším zdrojem může být Od městské aglomerace k právnímu městu a městskému stavu od Jindřicha Tomana, velkou pozornost vzniku středověkých měst i vesnic je věnována v Počátcích Čech královských od Josefa Žemličky.
Je to také oblíbené téma Františka Musila z Hradecké fakulty (Česká a slovenská kastelologie,
České dějiny středověku a raného novověku,
Regionální dějiny východních Čech). Jeho knihy jsem nečetl, nicméně recezne byly poměrně pochvalné.

...

Nechci na nikoho nijak naléhat ale ptám se : kdy se tak začnou zužitkovávat ona slavná města ?

:-)

ona slavná města se zužitkovávají už průběžně. Píšu druhý díl MV s pracovním názvem Runový meč. Až se dopíšu k tomu, že se tam objeví další živá města, určitě budu hledat inspiraci zde. Neříkám, že budu města přejímat v nezměněné podobě jako celek, ale určitě se objeví některé nápady i spousta odkazů na tuto internetovou Radu měst. Tak to mám alespoň v plánu :)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 13 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007