Brno

Já jsem Brno! 

Ano slyšíte dobře.Já jsem Brno, duch a vládce moravské metropole. Předsedám radě Moravských měst a celá staletí dohlížím na životy lidí v zemích moravských. Zodpovídám se pouze jedné ženě, té která dlouhé roky odvádí schopné a šikovné občany mého města za vidinou slávy a peněz. Té která nabízí neomezené možnosti, ale platí za ně pouze pozlátkem, rychlým životem, ruchem velkoměsta, odcizením se ostatním a nevděkem. Sobeckostí, ztrátou identity a vrtochy svých prašivých patolízalů. Mě na mých lidech záleží. To je důvod, proč se již věky nemůžeme vystát, ale respektujeme se. Stejně jako k životu náleží smrt, tak i k Brnu náleží Praha.   

 

 Vzešel jsem z víry lidí a jejich víra mě dostala až do podoby, ve které jsem nyní. Ve své podstatě jsem skoro člověk. Na jaře se mi vrací síla, když cítím jak stromy a lesy ožívají, jak se život probouzí. Jak lidé sají životodárné teplo slunce a s novým elánem se pouští do svých plánů. Město se probouzí a vrací se do něj síla, kterou muselo celou krutou zimu vydávat, aby svůj lid drželo v bezpečí před vnějším nelítostným světem. Na podzim chřadnu a síla se mi ztrácí, jak na mé lidi doléhá chmur. Lidé moravští mají k víře blíže než lidé z Čech, přestože nyní začíná víra slábnout. Bohužel cítím, že některé své schopnosti tak ztrácím, jsem duchem města a má síla je utvářena podvědomím, které zde sídlí.   

 

Starobylé Brno má několik tváří. Všední, kterou zná každý smrtelník, ale i tvář minulosti, kdy jak v Brně samém, tak i několik vrstev pod ním žije svět, který byl pohřben s časem který již není. Jak staletí plynula, staré domy bylo bořeny a na jejich základech vyrostly domy nové a na nich další a další. Kde kdo by se divil, že pod Zelňákem kypícím životem a ruchem se nachází další dva trhy, na kterých lze koupit vše na co jen pomyslíte. A věřte že existuje daleko více věcí, než si dokážete představit. V kapucínské kryptě bdí moudrost věků a Špilberk jak jej znáte je pouze zlomek toho, co se v tajemném kopci opravdu skrývá. Na Kraví hoře se tyčí k nebesům hvězdárna. Nejedná se o úplně starou stavbu, ale její základy vyrostly na místě, kde celé generace uctívaly prastaré bohy a kde ze země proudí síly o nichž smrtelníci nemají ani zdání. Pod starobylými kostely se nachází mnohá tajemství. Od knihoven ukrývajících knihy v jazycích, které dnes skoro nikdo nezná a po sklepy plné artefaktů tak mocných, že je dostat se k nim nemožné. Pod Lužáneckým parkem se nalézá podzemní jezero uprostřed kterého je ostrov a na něm je… Nemusím vám snad říkat vše. Zapomeňte na Brněnského draka, to je jen pohádka pro děti, aby večer nezlobili své rodiče. V mém městě se smíchalo mnoho ras od Švédů, kteří zde bojovali až po Rakušany, kteří sem přinesli germanizmy pro náš jazyk. Obyčejní lidé si neuvědomují, že přestože druhou tvář města nevidí, jsou vlastně její součástí, protože jeho jazyk částečně používají.   

 

Jsem unavený. Dnešní stále rychlejší svět se mění rychleji a rychleji. Stejně tak se měním i já. Je těžké se stále měnit se svým městem, ale na rozdíl od té paničky ze západu jsem nakloněn novým technologiím. Součástí toho druhého světa jsou i laboratoře s odborníky z vědeckých kruhů. Technologie horního světa se zde kloubí s vírou a magií světa dole. Zapomenuté vědní obory a znalosti opět vyplouvají na povrch a spolu s moderními technologiemi vytváří věci nevídané. Zkuste si představit například spolupráci kybernetika, IT inženýra, biologa, mystika, druida a mých prastarých pomocníků.   

 

Dlouhé boje mě zocelili, víra mě posílila, moravský národ za mnou stojí a jsem připraven se bít.

Komentáře

:-))

Věřím, že tenhle popis města má na svědomí někdo, kdo už má s psaním zkušenosti. I na tak krátkém textu je znát gradace, je to v podstatě proslov, který uzavírá perfektní tečka.

Přiznávám, že Brno už mám v MV nějak zpracované, ale i v tomto textu vidím několik věcí, kterými bych se mohl inspirovat. Moc se mi líbí např. první odstavec o vztahu k Praze. Také poznámka o víře... a ještě pár dalších věcí, které mi Odol pomohl si uvědomit. Díky.

A vítám mezi námi novou tvář. :)

jo jo ...

... Pavel má pravdu. Nejen že to psál nějakej fajnšmejkr, ale je to i zatraceně dobrej popis (nebo teda proslov).

Jo, nová tvář by se nám taky mohla představit :-)

Jo pánové, tak to Vás asi

Jo pánové, tak to Vás asi zklamu:) Nikdy jsem nic nenapsal a toto je první, co ze mě kdy vylezlo. Je pravdou, že jsem toho už přečetl fakt hodně, ale nenapsal fakt nic. Děkuji za pochvalu.

I když jsem už 10 let v Praze, tak jsem původem z Moravy a v Brně jsem chodil na střední školu. Rodiče už se v té době odstěhovali do Prahy a tak mám na ta léta nejhezčí vzpomínky. A je fakt, že když občas jedu do Brna pracovně, tak ten pocit, když tam vystoupím z auta nebo autobusu je nepopsatelný. Najednou ze mě spadne všechen stres, nikdo se za ničím nehoní, tak jako tady v Praze, je to prostě všude cítit.

Včera jsem dočetl Zlatý kříž, a protože se válím zrovna nemocný v posteli a knížka se mi moc líbila, tak jsem nemohl nereagovat:) Loni o prázdninách jsem byl s kamarády na pár dní na čundru ve Žďárských vrších a v Cikháji jsme vystupovali z autobudu odkud jsme mířil do lesů... Prostě se ta knížka trefila přesně tam, kam u mě měla.

Moc pěkná zpověď unaveného a přesto nezdolného Brna

Myslím, že "odol" je literární talent. Jestli jsi ještě nic většího nenapsal tak to zkus, myslím, že na to máš. A naše Čtenářská dílna je ti k dispozici.
Ten proslov Brna je ovšem spíše takový ideový, zachycuje celkový pocit, nezabíhá do podrobností. Literárně je to hezké, a dokonce pointované, ale my, budovatelé Měst, kteří v potu tváře stavíme kámen k cihle, božstvo ke strašidlu a mýtus k obchoďáku, bychom přece jen toužili po detailnějším rozvedení. Zajímalo by nás, jakou má Brno vizuální podobu, jaké má spolupracovníky, služebníky a poddané, jaké jsou jeho magické a technické možnosti, jaké předměty s oblibou používá, jaké jsou jeho záliby atd. Takže bych uvítal, kdybys po tomhle hezkém úvodu mohl ještě přidat další kapitolku. Protože kdyby nám Pán Brno zůstal příliš zahalený tajemstvím, nevěděli bychom jak na něj :-(
PS: Toho draka bych se přece jenom nevzdával; je to něco, co Brno spojuje s ostatními dračími městy. A protože leckterá z Měst, prezentovaných v téhle Radě, už se svými draky bezostyšně chlubí, tak se bojím, aby předčasné "odzbrojení" Brna nevedlo k tomu, že "hlava Moravy" upadne do jejich područí! :-)

..

Co třeba toho draka vytetovat Brnu na záda? Sice říkáš, že ten drak je jen báchorka pro děti, ale zakomponovat by se tam měl, když už je jím Brno proslulé. Mno a v nouzi nejvyšší mu z toho obrázku na zádech může vyskočit (blbost co? :-D) a bránit své město...
Jinak, popis skvělý, hrozně se mi líbil pohled na Prahu.

Kolín o brněnském drakovi něco ví! :-)))

Kolínští draci pohrdají tím brněnským, protože o něm tvrdí, že je na parní pohon, že je to tedy vlastně stroj. Podívej se na "kubův" popis Kolína! Tohle by bylo dobré navzájem skloubit!

MĚSTSKÉ VÁLKY PRÁVĚ ZAČALY !!!!

Neznámý terorista zaútočil na Brněnského draka! To není Městská fantasy, ale realita, uveřejněná včera v televizních novinách. Brňáci jsou otřeseni. Jejich památnému městskému symbolu kdosi urazil přední tlapy. Řeklo by se "hnusný vandalismus" - ale my zasvěcení víme, o co ve skutečnosti jde. Útok začal! Jenom mi pořád není jasné, kdo vedl tento lstivý úder proti brněnskému drakovi. Nechce se mi věřit, že by tohle byl styl Paní Prahy. Za tím bude něco jiného. Možná chce někdo Brno vyprovokovat z letargie, vzbudit v něm vztek a zatáhnout ho do boje...

:-)))

tak tohle je velmi zdařilý komentář. Díky za info. Zdá se, že se věci opravdu dávají do pohybu. Provokace střídá provokaci, atmosféra houstne, stačí jiskra aby vypukla válka. :-)

ty jo, Pavle,

LČb ti ještě dostatečně nenaznačil, že si nemáš zahrávat s vyššíma sílama? :)) Bůhví co tou svojí trilogií vypustíš na naši ubohou zemi!

Brno

Zajímavé komentáře.A protože jsem právě dočetla Zlatý kříž a hrdina míří do Brna, tak mě napadlo,jestli v tom není nějaký vyšší záměr...:-))Na Starém Brně je ulice Václavská, která ústí do Křížové, která končí v centru "Oltecu" na Mendlově náměstí s augustiniánským klášterem a kostelem, který nechala postavit Eliška Rejčka blahé paměti.Jinak jsem přesvědčená, že mezi Prahou a Brnem existuje náklonnost i když poněkud "kyselá".Nakonec polovina pražáků jsou moravští renegáti..:-)

:-)

tak některé ze jmenovaných ulic se v Runovém meči objeví. V podstatě mám dokončenou první verzi a začínám redigovat a přepisovat. Vašek si Brna opravdu užije :-) Jsem zvědavý, co řeknou Brňáci na formu a situaci, v jaké se Brno v příběhu objeví. Nebude o nic méně důstojné než Praha.

jsem zvědavá...:-)

Neobjeví se náhodou hlava barona Trencka?U Kapucínů ho mají bez hlavy.Jen aby se nevzbudily mumie od kapucínů, popřípadě kostlivci pod Jakubem..:-)A podzemí je v Brně nevyzpytatelné.

Objeví

se baron Trenck i velká brněnská kostnice!

Tak to je skvělé

a jestlipak bude s sebou mít baron Trenck svoje pandury, to vojsko správných hrdlořezů, které naverboval z různých psanců a trestanců? U něj by se Sedmtři určitě uplatnil jako elitní voják!

:-))

pravda pravda. Panduři byla elitní sebranka vyvrhelů... Ve své době se stačili stát hrůznou legendou. Během let se Trenck trochu uklidnil a vyměnil pandury za... kdo si tipne?

Brno

Dnes jsme měli besedu s Vladimírem Morávkem, na které řekl věc, která mě přinutila vzpomenout na Městské války, totiž že "Brno je město druhých houslistů, co závidějí těm prvním houslistům a snaží se to nedat najevo. To město má hrozně smutné srdce."

Krasosmutné

To je velmi smutně řečeno. Myslím, že málokterý Brňák by s tím ale souhlasil. Přijde mi, že určitá část pravdy v tom sice je, ale to vymezení se vůči ostatním (zejména Praze) má hodně společné i s hrdostí, nezávislostí atd.

jasně,

je to Morávkův soukromý pohled. On se předtím doznal, že to město (ve smyslu právě jeho ducha) nesnáší :-)

...

Já tedy naopak mám radši Brno než Prahu. Přijde mi vstřícnější, asi je to jen můj pocit, ale stejně... když totiž přijedu do Prahy, tak mě začne bolet hlava očividně ani paní Praha mě nemá v lásce :-D

v Brně jsem nikdy nebyla,

v Brně jsem nikdy nebyla, ale celkem mi učaroval Liberec. Je to takové veselé město. Pulzuje veselým a tvárným vědomím studentů. Kopce dýchají zelení a i centrum, ač se skrovným počtem stromků a keříků, je úchvatné.
Za to v Praze, ač v ní žiju, se mi taky nelíbí. Praha je zlé a špinavé místo. Hlavně v centru. Na kraji, kde žijeme s přítelem, se to celkem dá... na tomhle názoru se shodla spousta lidí, které znám.

Brno navíc nebylo hlavním

Brno navíc nebylo hlavním městem Moravy odjakživa, nemá tedy tak výsadní postavení jako Praha. V přemyslovských počátcích byla Morava rozdělená podle údělných sídel, na severu dominovala Olomouc a na jihu soupeřilo rovnocené Znojmo s Brnem. Jih ležel trochu stranou, protože těžiště územního zájmu knížat šlo podél od západu na východ - z Prahy přes Hradec, Olomouc (a Mýto, pochopitelně, byť to ještě neexistovalo) dál na Krakov, Kyjevskou Rus, s odbočkami na Náchod, Brno atd., boleslavská říše byla v podstatě čára. Metropolí Moravy byla tehdy jednoznačně biskupská Olomouc (propražská - biskupství tam bylo založeno jako nástroj proti dalším přemyslovcům, tedy údělníkům a pražským biskupům). Brno se "hlavním" městem Moravy stalo až jako sídlo markrabat, navíc koukalo tak trochu odstředivě - kdyby bylo prohlášeno přímým říšským lénem (což se několikrát stalo), vzrostla by výrazně moc markraběte. Není proto úplně náhodou, že bylo před rokem 1918 silně zgermanizované a vytvořilo si českoněmecký hovorový hybrid - hantec.

...

Fidlá gusličkám za kobylkou a potáhne skočit pod šalinu :(

..

Popravdě v Brně jsem byl jen jednou, zatímco v Praze mnohokrát, tak to nejde moc posoudit. Mně jsou sice obě města dost nesympatická už tou rozlehlostí, nepřehledností a hlukem (přecejen v "metropoli", kde žiju se dá centrum města přejít za čtvrt hodiny). Ovšem v Praze se vždycky cítím tak nějak špatně, težko se to popisuje. Vůbec pražáci na ulici, v metru, v tramvaji nebo v obchodech na mě působí tak nepříjemně.

To je asi tím, že jsi v Praze jen občas,

protože to město má mnohá, tichá a poetická zákoutí a nádherné prostorové dispozice na kopečcích a údolích, a pěkné bludné uličky, kam turista nezabloudí (a pokud ano, tak zabloudí :-). Má tisíc různorodých tváří. Akorát, že centrum je trochu "přeturistované". Na Karlově mostě je to nejkrásnější v létě ve čtyři ráno, když vychází slunce a není tam ani noha, jen rackové v zlato tekoucí v řece a Bruncvík se lvem...
A Brno je neméně krásné, chvilku trvalo, než jsem se v něm zorientoval, ale za ta léta, co tam pravidelně jezdím, tak mě fascinuje těmi skalnatými pahorky přímo uprostřed zástavby (a to nemyslím jen Petrov a Špilber), nečekanými náměstími s kašnami a zákoutími u říček, klášterem na Starém Brně a romantickými lesy v okolí.

pravda..

Ono každé město má skryté tváře, bohužel obvykle jsem v Praze opravdu většinu času v centru a tam jsou sice také krásná místa, jenže je kazí to prostředí vytvářené lidmi.
věřím, že Karlův most za východu slunce musí být úžasný.
Zase jsou tam i místa jako je jižní město. Ta změť šedých paneláků mě docela děsila, když jsem tudy šel.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 11 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007