České Budějovice

Z vrcholu Černé věže vyhlíží žena na kašnu se sochou statného Samsona uprostřed čtvercového náměstí. Ne žena, ale Dáma je pro ni správné označení. Kdyby její roky byly měřeny dle podoby, člověk by řekl, že bude asi ve středních letech, ovšem stále si udržuje svou krásu. Jen zblízka byste postřehli několik vrásek na její tváři. Tváři s ostrými rysy, která hledí na své město zelenavě modrýma očima, navíc zvýrazněnýma černýmí linkami. Dlouhé vlnící se kaštanové vlasy splývají na hubená ramena. Z těch vyrůstají miniatury dvou dominant města. Její oblíbená vysoká věž Černá a menší věž Bílá. Malé cihly věžiček zvolna přecházejí do látky prostých, ale elegantních šatů šitých jako za dob renesance, tvořené bílým živůtkem a sukní v barvě červené. S jednoduchostí kontrastují až přehnané šperky. Na jedné ruce čtyři železné a na druhé pět zlatých prstenů, z nichž v jednom je zasazen odštípnutý kousek žuly, každý ví že jde o část bludného kamene z budějovického náměstí, jednoho z mnoha jejích tajemství. Barvou železa a zlata, holdem králi zakladateli Přemyslu otakaru II. se pyšní i její složité tepané náušnice. Poslední čeho si na ní můžete všimnout, bude tetování městského znaku trůnící v hranatém výstřihu mezi klíčními kostmi. To člověka dost udiví, vzhledem k tomu, že na první pohled působí spíše konzervativně, což ve skutečnosti není pravda.
Některá města mají za to, že Dáma je příliš namyšlená, už proto, že ona sama se nenazývá Budějovickou Dámou, raději o sobě mluví ve třetí osobě, jako o Budějovicích. A ano, opravdu si o sobě myslí, že je krásnější a významnější nežli je pravda. Ovšem za tím se skrývá spíše pýcha a hrdost než nějaké sobectví.
Naštěstí má dostatek rozumu, aby si proti sobě nepoštvala žádné z mocnějších měst. Jediné problémy má občas ve svém vlastním kraji, na jihu Čech. Obzvláště s Táborem nemá příliš vřelé vztahy a opovrhuje okolními vesničkami, jejich buranstvím, ale sama se od nich příliš neliší, přesto že mezi ostatními městy dokáže zachovat podobu vážné měšťanské elegance, na svém území je typickým velkoměstem s duchem vesnice. Také je jedním z měst, které udržuje vztahy s německými a hlavně s rakouskými městy, kupříkladu Lincem. Co se týče konfliktů v Radě měst, Budějovice se snaží být spíše neutrální, ale také nezapře, že jse královským městem, tudíž pokud už se do nějaké rozepře zapojí, zastavá se raději Prahy. Tu nemá příliš ráda a i když si to nepřizná některé věci jí závidí, přesto uznává její vládu.
Jejími nejvýznamnějšími rádci jsou dva vážení šlechtici. Pán původní obce u soutoku Malše a Vltavy Čéč z Budivojovic, a poté její stvořitel královský rytíř Hirzo, ten sice na rozdíl od Čéče, který se z chátrajícího hradu Velešín přestěhoval do Budějovic, Není jejím přímým poddaným, ale sídlí pod ochranou Zlaté Koruny. Ovšem rád pomáhá dvěma městům, kterým zajistil zrod, Budějovicím a Písku. Také si někdy promluví i s řekami jež se v ní stékají a dá na jejich rady. Se svými poddanými ráda popije zlatavý mok, ale málokdy se napije piva z vlastních pivovarů, tedy Samsonem a Budvarem, které nemá zrovna v lásce.  Nakonec kromě toho  se povídá, že Dáma spolupracuje s tajemným přízrakem lesa Bor,v sousedství Budějovické čtvrti Máj. Některým Občanům, a ani městům se to příliš nelíbí, především protože nikdo kromě ní a jejích dvou rádců neví co je tento záhadný přízrak zač.
Sama Budějovická Dáma sídlí v Černé věži, ale její poddaní Občané jsou majiteli novorenesančních měšťanských domů kolem náměstí Přemysla Otakara II., nebo se skrývají v klášteře na Piaristickém náměstí.
Dáma už zažila lesk i bídu, mír i války a v současné době je ráda, že má svůj klid... tedy prozatím.

Komentáře

Moc pěkný popis,

a jsem zvědav, jestli Paní Praha není trochu "nesvá", když na zasedání Rady Měst budí pozornost elegantní Česká Budějovice, i když si je patrně jistá, že ji bude podporovat.
Ještě bych navrhl, že Česká Budějovice má své skryté tajemství, magický "bludný kámen". který je zasazený v dlažbě na náměstí nedaleko kašny. Podle pověsti, kdo na něj stoupne, ten ztratí orientaci, zapomene kam měl vlastně namířeno a co chtěl udělat a zcela podlehne svůdnému vábení Města. Myslím, že Česká Budějovice by mohla být mistrem v kladení nenápadných, ale o to záludnějších pastí.

Nebylo by to poprvé, co by

Nebylo by to poprvé, co by Praha byla z Dámy nesvá. V minulosti bývaly Budějovice královskou oporou z nejpevnějších, dějiny je ovšem několikráte postavili na úplně jinou stranu než ostatní královská města. Velmi zajímavá budějovická kapitola je např. stavovské povstání a obléhání Budějovic vojskem povstalců, rovněž za husitských válek (pokud se nemýlím) zůstala Dáma v Zikmundovském táboře. Stála vždy na straně krále, ať už jím byl kdokoli a kdekoli, proti ostatním královským městům - a Praze.

Hmmm

opravdu zajímavé Zdenku, nechceš to ještě rozvést. To jsou určitě přínosné informace.
Jinak dobré město! :-)

Děkuju

Zaprvé vám všem za pochvalu.
Za druhé tu chci ještě poděkovat jedné kamarádce, která mi poradila s vizuální stránkou Budějovic.

otomar: Bludný kámen, který je mimochodem vsazený v místě kde stávalo v Budějcích popraviště, mě při psaní také napadl, ale už jsem nevymyslel jak ho zakomponovat do tohoto popisu.

Zdeněk: Ano, vždyť Budějce založil Přemysl Otakar II., aby byly oporou královské moci v Jižních Čechách, kde se příliš rozmáhala samovláda šlechtického rodu Vítkovců. A tuto svou funkci vždy plnily.
A za husitských válek se Budějce stavěli na stranu krále a katolické církve.
Žižka se svou armádou, i přesto, že mu budějovičtí měšťané pravděpodobně dost ležely v žaludku, raději toto dobře bráněné město minul.

Jako na zavolanou, v

Jako na zavolanou, v únorovém čísle Dějin a současnosti vyšel článek o budějovickém lavírování mezi povstalci a císařem - než se ještě před Bílou horou měšťané rozhodli (spontálně, velká část radnice byla proti) pro opačnou stranu, než všechna ostatní královská města (je to zajímavé, nevím o jiném královské městě, které by se nepostavilo za stavy). Přitom měla Dáma kousek od hradeb Thurnovo vojsko a podstoupila dlouhé obléhání!
Článek jsem oskenoval, pokud by ho někdo chtěl poslat.

malilinký protest

po třetině roku, kterou jsem měla tu čest prožít v Budějicích, bych se ohradila proti modrozelené barvě očí, protože jak Malše, tak Vltava mají barvu kvalitního černého čaje (který v období dešťů někdo dolívá mlékem :-)
Jako důkaz přikládám fotky z loňského léta :-)

Jinak se mi Dáma docela líbí, jen jsem zvědavá, jak její vizáž poznamená probíhající plastika = zplavňování Vltavy.

Zdeněk

tak já se tedy hlásím o zaslání scanu. :-) Díky.

PS: Ginny, to je teda blivajz. :)

Ehm

tedy, ty fotky- no po deštích vypadá Vltava v Budějovicích podivně, ale nikdy se mi nezdálo, že by to byl až takovejhle humus. :)
ovšem je pravda, že modrozelený soutok Vltavy a Malše opravdu není, a přirovnání barvy těchto vod k očím není úplně lichotivé, tak to jsem pozměnil. :)
Když už jsem měnil text, zanesl jsem tam i narážku na bludný kámen.

Zdeněk: Já bych tedy také pěkně prosil o zaslání toho scanu. :) (na e-mail terhart@seznam.cz)

pěkný

Jen doufám ,že dostane aspoň nějakou roli ve MV kterou si zaslouží ,že Pavle?:c)

Právě jsem se vrátil z dovolené

za dlouhého kodrcání mexickými autobusy jsme poslouchali na mp3 playeru mimo jiné i Záskok divadla Járy Cimrmana - takže vím, že "v Českých Budějovicích by chtěl žít každý..." :) Snad se tedy objeví i Budějovice... uvidíme.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý... :)

Jak už je jasné ze zmíněné cimrmanovy hry, není to úplně pravda. :D
Ovšem já bych neměnil, tak pokud se mé rodné město objeví v městských válkách budu velmi potěšen, a Dáma samozřejmě také. :)

Jen...

Jen mě něco málo napadlo a rozhodl jsem se Budějckou Dámu trochu poupravit. :)

Zrovna před týdnem

jsem byl na pár dní v Budějovicích, prošel jsem se kolem Mlýnského náhonu, nábřežím Vltavy a Malše a uvědomil jsem si, že je to vlastně jediné město v Čechách, jehož staré jádro - srdce, je i dnes ještě kolem dokola obklopené vodou. Kdysi podobně vypadala i Plzeň, ale její Mlýnský náhon, sloužící současně jako obranný vodní příkop, v 19. stol. zasypali.

přiznám se

.. to jsem nevěděl, Mlýnská stoka je sice taky pro centrum typická, ale netušil jsem že je v čechách taková jediná. Jenže i když jí zřejmě nikdo nezasype, tak se postupem času zastavuje, a především značná její část pod senovážným náměstím vede dnes už pod betonem.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 13 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007