Chrastava

Při prvním pohledu na tu pochybnou existenci, Chrastavu, si nejste jisti, zda je to muž nebo žena. Špinavý černý plášť s kapucí a mnoha záplatami však skrývá muže, Chrastaváka. Kdysi ho našli horníci pod kopcem Panenská hůrka, když vykopali první štolu. Chrastavák jim ukázal stříbrnou žílu a nabídl se, že bude ochráncem jim a jejich přátelům, jako to kdysi nabídl kmeni Milčanů, kteří ho však přijali jen tak napůl.


Chrastavák byl velký pán, moudrý a chytrý. I pozdější velmož Liberec mu tehdy sahal sotva po kolena. Jak ale čas plynul, začal ztrácet svou důležitost. Když se vytěžily v okolí poslední zbytky rud, začal chlastat a stal se jakousi spodinou měst. Navíc, nikdy se řádně nevzpamatoval z toho, jak ho Berlín donutil vyrábět pro Třetí říši munici. Jizvy, které se nikdy nezahojí, mu zůstaly i po absolvování zajateckých a koncentračních táborů. Možná z toho napůl zešílel.


Oči má rybí, vodnaté. Vlasy se podobají železným prutům, za všechen ten čas ale už zrezly a zašly. Husté vousy, spleť měděných nitek, jsou zaskvrněné od piva a válí se v nich bůhví co. Když Chrastavák promluví, je to mluva hrubá a drsná. 


Nejspíše ho potkáte někde v tmavých uličkách či jak posedává na staré dřevěné lavičce. Oblečen je do černého špinavého pláště, kostkované košile a kalhot, jejichž původní barva se už nedá zjistit. Na těch hadrech je ale patrné, že kdysi to byla mistrovská díla, jež Chrastavák sám ušil. V ruce žmoulá balíček karet (bezpochyby kradených), v puse lacinou cigaretu, pod nohama lahvovou desítku. V rukávu skrývá rezavou dýku, co kdyby náhodou. Špinavou tvář mu osvětluje mdlé světlo pouliční lampy, oblečení je cítit kouřem. Většinou si nakonec smutně povzdechne, přeruší proud nostalgických vzpomínek a jde do hospody. Následuje ho černý pes s rudýma očima, který jakoby se sestával pouze z černého kouře a stínů.


I přes spoustu špatných vlastností má ale Chrastavák i dobré. Například má veliký výtvarný talent. Však spoustu jeho dítek se stalo akademickými malíři! Rád jen tak běhá a dobře se orientuje v terénu. Občas si pro radost zastřílí ze své maličké kuše. Také perfektně ovládá němčinu (hlavně saské nářečí), ale v poslední době přeci jenom mluví česky. Jeho oblíbeným stromem je buk. 


Při Radě většinou sedí někde ve stínu mimo shromáždění, když je ale potřeba, postaví se za věc svého pána – Liberce. Je jedním z mnoha jeho poddaných. 


I když je Chrastavák členem podsvětí a má spíš blíže k peklu, existuje osoba jemu nejsvatější. Je jí Andělská hora, jeho sestra, která se ho snaží celý život napravit a pomoci mu ku světlu. Možná právě díky ní (a podpory pána Liberce) si občas koupí nové boty a oholí se. Anebo se zajde pomodlit k Bílému Kostelu.

Nepředpokládám, že by někdo tuhle zapadlou vesničku znal, ale kdyby někdo přišel s návrhy na zlepšení, budu jen rád a hned poupravím =) 

Komentáře

Chrastavu sice neznám,

ale tvůj popis Chrastaváka je parádní! Taková somrácká a přitom "filosoficky hluboká" figura v našem shromáždění chyběla! Je to dokonalý týpek! Doporučuji Pavlově pozornosti, až bude psát Městské války :-)

Souhlas!

Souhlasím s Otomarem! znám Chrastavu a tohle je popis nanejvýš výstižný .Chrastavák je prostě super :D

jo to bejvávaly časy

když Chrastavák byl Někdo. Kdo by prosím tě neznal tuhlentu "vesničku" :-) Perfektní popis přesně se hodící do naší severečeský koalice zamlklých a posmutnělých měst, jež si stejně jako jejich obyvatélé moc dobře pamatují křivdy. Tahle část země je opravdu jenom pro silný.

Chrastavák

když jsem to četl, tak jsem si říkal, že to je perfektní hrdina pro povídku na pomezí drsné školy - nechceš se do ní pustit? Musím říct, že příběh Chrastaváka má jiskru a vnitřní opravdovost. Jeho černý pes se zjevuje jako Rudwolfovi vlci. Celý popis je hezky sepjatý... Fajn! :)

Jsem rád,

že se vám Chrastavák líbí! On je to celkem záporák, a těch nikdy není dost. =) Moc se mi líbí, jak to pěkně vystihl davaj se severočeskými zamlklými a ukřivděnými městy pro silný. Kdo tam nežije, neuvěří.

Otomar: Díky za doporučení! =)

Pavel: Povídka na pomezí drsné školy? To rozhodně není špatný nápad. Zkusím se do ní pustit a pak ji přidám sem na stránky =)

Mimochodem, boužel se ke Zlatému kříži dostanu až za týden, tak nemůžu objektivně posoudit, ale Rudwolf mi připomíná jednu postavu z chrastavských pověstí: Nočního lovce. Tento prý chodí za temných nocí lovit se smečkou stínových psů s žhnoucíma očima a běda tomu, kdo mu zkřížil cestu a ukázal slabost! Pak ho lovec zahnal mimo ztezku, kde nešťastník nejčastěji utonul v bažině. Když ale člověk překonal strach, nechal ho lovec jít a někdy ho také obdaroval králíkem či jiným úlovkem. Také loví pytláky a bojí se ho i některé nadpřirozené bytosti.

Ovšem přijmout úlovek

Přijmout úlovek od Nočního či Divokého lovce je krajně nebezpečné, protože pak upadnete do jeho moci, stanete se jeho služebníkem a musíte lovit s ním a s jeho pekelnou smečkou zbloudilé duše. Tuhle problematiku jsem důkladně studoval, když jsem psal záhadologickou knihu "Démonické pasti". Více o tom povím na Labyrintconu.

Poznal bych ho...

Pokud bych četl tento popis, neznal bych nadpis a místo "Chrastavák" četl město, poznal bych, o které že to místo jde. Znám Chrastaváka a tohle je velice velice vydařený kousek. Kolikrát jsem jím chodil a ještě budu;) Gratuluji Wolframovi...

=)

Otomar se vyzná =) I když úlovky Chrastavského Nočního lovce spíš dělaly jiné neplechy, jako třeba když jste jej naložili na vůz, neodjeli jste. Škoda, že se na Labyrintconu nejspíše neobjevím...

André: Díky, jsem rád, že se ti popis líbí =)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 10 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007