Kostelec nad Orlicí

Kostelec je stařec s dlouhým bílým plnovousem, snad příbuzný horských duchů Rýbrcoula a Praděda. Jeho ženou je Divoká Orlice. Jak už její jméno napovídá, je to dost divoká a nezkrotná vodní nymfa, která si často dělá co chce a kašle na svého postaršího manžela. Přesto je v jejich vztahu něco, co je pevně poutá k sobě.

Tahle dvojice - starý moudrý čaroděj a mladá, bláznivá nymfa - má totiž společné tajemství a významný úkol, jímž je kdysi pověřila Rada Měst. Společně skrývají tajnou zbraň: nesmírný poklad. uložený a magicky zapečetěný v zavalené jeskyňce nad řekou, zvané Čertův sklípek. Nejcenější z těch předmětů, za něž by se dalo koupit půl Evropy (jestli ne celá!), je prý zvon z ryzího zlata. To není ovšem jen tak ledajaký zvon, ale magický vibrátor, schopný šířit informační signál na všech vlnových délkách a dokonce v dalších dimenzích prostoru a času a v paralelních vesmírech. Proto lze jeho zvukem probouzet zakletá spící vojska, umístěná v několika posvátných horách ve všech koutech  Čech a Moravy, například i známé rytíře, jimž velí sv. Václav, a kteří se ukrývají v hoře Blaníku. Ale také přímo pod kosteleckou Strání spí jeden dislokovaný oddíl blanických rytířů. Tady ho vede legendární zabíječ draků sv. Jiří. Jakmile se zvon ozve, kopec se otevře, rytíři se vyřítí ven jako lavina a převálcují všechno, co jim stojí v cestě. Jsou možná ještě nebezpečnější než nějaké nukleární rakety!

Proto je spoustěč této nesmírné síly dobře jištěný. Zvon a ostatní poklady hlídá starý vlkodlak, považovaný bázlivými obyvateli z okolí za Čerta. Má podobu vychrtlého, značně podvyživeného černého psa s vystouplými žebry, jemuž obrovské žluté oči svítí jako dvě lampičky. Ze svého strážního stanoviště se vzdaluje jenom jednou za rok, na Velký pátek před Velikonoci, kdy se jeskyně otevře a on odběhne k řece Orlici, aby se napil a podal své Paní hlášení. To je moment, kdy se prý nějaký odvážlivec může dostat dovnitř sklípku a ukrást tam něco z uschovaných pokladů. Je to ovšem natolik riskantní podnik, že tenhle pokus oloupit kosteleckého Čerta dosud nikdo nepřežil!

Jediným vážným nepřítelem Kostelce a jeho Divoké Orlice je Černá Svině, patrně agentka nějakého nepřátelského Města. která se prý potlouká po okolí, je obrovská, temná, štětinatá a s mohutnými kly, jimiž neustále ryje v zemi. Sonduje terén a hledá utajený vchod do Čertova sklípku. Zatím se jí to nepodařilo. Ale kdo ví, co přinesou příští léta?

Komentáře

Ledřík

Kousek nahoru proti proudu, směrem k Zemské bráně, teče Divoká Orlice okolo skály s Ledříkovou jeskyní. Ledřík byl zbojník proslulý svou odvahou, ale zahynul právě na tomhle místě - utrhnul se s ním provaz, když prchal před pronásledovateli do svého doupěte. Zřítil se asi z 10 metrů a jeho tělo se rozbilo na kamenech Divoké Orlice. Ale jestli to bylo opravdu tak a na obratného lupiče mohla stačit 10metrová výška ... snad je to jedno z tajemství nezkrotné vodní nymfy.

nezapomínal bych na vztah s Kačenkou..

Orlickým horám vládne už do dob Přemyslovců Kačenka. Je to princezna Kateřina, Přemyslovna, která utekla před nucenou svatbou, po cestě byla chycena uvězněna budoucím snoubencem a jen lesní tvorové ji pomohli uprchnout a ochránili ji i před čarodějnicemi, které za nimi poslal zhrzený snoubenec. Zato si vzala Orlické hory za své léno a pod svou ochranu. Je krásná a proto celý svůj život bojuje se zvýšeným zájmem ze strany Krakonoše, starého ale mocného souseda. Pokaždé, když vichřice v Orlických horách láme stromy, je to vítr, který sem seslal Krakonoš, protože ho Kačenka zase odmítla. Sestry Divoká a Tichá Orlice jsou její nejvěrnější družky a Kostelec přítel, rádce a, jako strážce jedné z bran Orlických hor, hlavně štít před nebezpečím z vnitrozemí. Vždy chránila zdejší skláře a tkalce, protože nikoho jiného neměli a pomáhala i vychytralým pašerákům, své špionské i ekonomické síti nezávislé na ostatních.

Díky za připomenutí Kačenky,

Říká se, že její vztah s Krakonošem je pěkně divoký, a když se spolu dostanou do hádky, tak místo nádobí po sobě házejí blesky, balvany a vyvrácené stromy...

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 12 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007