Kutná hora

Odedávna byla nazývanou „Perlou království“ a z jejího lůna vzešli nejlepší muži dějin. V blízkosti Prahy pokorně sklání svou šíji, avšak i přes to zůstává svobodná a Praze rovná. Není pro ní nic, co by nedokázala – kdyby chtěla.
Její duše je rozervaná – je romantická i poživačná. Její srdce je provrtáno desítkami chodem kutnohorských havířů a to jsou rány, jež nejdou zhojit. V jednu chvíli pomáhá bezmocných skrze své děti, jindy se vysmívá lidské bídě s pohárem plným vína.
Dívka se stříbrnými vlasy se ráda prochází uzounkými uličkami a z krčmy do krčmy, od poháru k poháru, prochází lidskými bolestmi i radostmi. Obklopuje se bujarými muži a nestará se o dění za hradbami. Stará se pouze o své děti.
Ach ano – zatímco jiná města mají služebníky, rady a celý svůj dvůr, Kutná hora se obklopuje jenom svými dětmi, s nimiž se raduje a hoduje nebo utápí svůj žal. Nemusí přikazovat – oni svou matku nadevše milují a ochotně za ni prolijí krev. Přestože málokdy vystoupí ve známost, občas se tak stane: jejím nejvěrnějším synem býval Mikuláš Dačický z Heslova, o němž se vypráví i dnes. Nikdo nikdy nebyl své paní věrný tak jako on.
Perla království stojí na straně práva, po boku Prahy jako věrná služebnice. Setkání Rady měst je pro ni příležitost k plesání a radovánkám, k vyprávění příběhů – a politika je až v pozadí.
Bůh ochraňuj Horu Kutnou!

Komentáře

Ve starších pramenech se

Ve starších pramenech se její jméno objevuje v plurálu - Hory Kutné. Bylo jich snad vícero?

Také se užíval tvar Hory

Také se užíval tvar Hory Kutny ("dejž bůh ochrániti hory kutny"). Doložena je též varianta Kuttenberg (u německy hovořícího obyvatelstva) a některé další...
Perla Království se o této minulosti nerada zmiňuje, nicméně si myslím, že za drobné vysvětlení se zlobit nebude.
Město vzniklo v blízkosti dnešního Sedlce (stojí tam klášter - dnes muzeum tabáku - a známá Kostnice) a dnešního Kaňku (vesnice kousíček od Hory). Nezanedbatelný je též dnešní Lorec (dnes pivovar Kutná Hora s nejlepším pivem - hned po Svijanech ;-). Ten založil Václav, bratr výše zmíněného Mikuláše Dačického). Tyto všechny názvy jsou nové - repsektive nahrazují křestní jména jedné a též rodiny, která zpočátku vládla společně.
Ale jak už to chodí, někteří pomřeli, jiní zradili a zůstala jen nejsilnější... A stala se jednou jedinou - Kutnou Horou.

Hora Kutná... exkurze do

Hora Kutná... exkurze do bývalých dolů se světélkujícími dřevy a prapodivnými pověstmi.. a o rozchodech popíjení předobrého řezaného piva (ještě mám doma půllitr) a průzkum drobných cestiček na svahu pod Barborou... kde jste, šťastné dny mého dětství?

Kdysi jsem měl

Kdysi jsem měl příležitost provádět po Kutné Hoře skupinku Američanů. Byli to studentíci z Georgie, většina z nich se v životě nevzdálila na 50 km od rodného domku. Naše středověká perla pro ně musel být šok, ze kterého se možná vzpamatovávají dodnes. A jedna z prvních věcí, co jsme v Kutné Hoře potkali, bylo malé lišče.

Jakou úlohu v rodinném klanu

Jakou úlohu v rodinném klanu Kutné Hory zastávají Barbora a Jakub (chrám sv. Barbory a sv. Jakuba)?
A také mě napadá, že ta kostnice v Sedlci není jen tak (znáte to přísloví, že někdo má "kostlivce ve skříni"?) Je to něco temného, o čem by se nemělo mluvit. Tohle skrytá stránka Kutné Hory by mě zajímala (vím třeba o tom, jak kutnohorští házeli zajaté husity živé do šachty, ale také jak byli kutnohorští havíři, žádající spravedlnost, podvodně zajati a popraveni).

Mám ji rád.... :-)

Barbora a Jakub? Jak jsou na tom svatí jinde? Já prolítl zatím jenom pár měst, na víc není čas, a na svaté jsem nenarazil... a co se týče Prahy, tak si také nejsem jist, jestli se objevili...
Mimochodem, od Barborky je nádherný výhled na Kubu, z promenády u jezuitské koleje orámováno sochami a větvemi, v noci ozářeno světlem. Ostatně, tenhle prostor posloužil i jako kulisa Londýna z doby Jacka Rozparovače ve filmu "Z Pekla". Johny Depp se prochází národním muzeem (ve filmu londýnská galerie) a sotva projdou dveřmi ven, jsou v Kutné Hoře :-)

Kutná Hora byla chvíli na straně hustitů, pak panovníka, pak zase husitů... Holt, jak bylo potřeba :-)

A těch kutnohorských tajemných (či veselých) historek je vícero:
- je známo, že podzemí bylo tak provrtané, že se několikrát stalo, že se lidé propadli do země a ztratili se
- taky se vypráví o ztracené štole "Zlatý osel"; ale nějak si nepamatuji, co a jak přesně to s ní bylo.
- Jedna ženská vypověděla, že když ráno muž odešel do práce, přilehl k ní nějaký démon, který vypadal jako její muž, po milostných hrátkách ji odnesl z jejího domu a zanechal jenom v noční košili venku...
- a další, a další, a další.... ;-)

A kostnice, to je vám panečku místo. Vznikla až v osmnáctém století pílí jednoho jediného mnicha. Být na jeho místě, asi by mi hráblo. Protože dát tisíce lebek na hromadu a udlat z toho pyramidu je sice divné, ale ještě to jde pochopit, ale nikdo normální nesvede postavit několikametrový erb rodu Schwancerbergů (mám pocit, ale jistý si nejsem) z kostí... to je ten erb,jak je tam v jednom kousku turecká hlava, které klove havran oko. A tam je to z kostí! Tenhle kostlivec ve skříni je dost děsivý, kdo ví, co k tomu Perlu vedlo...

Pokud se nemýlím, ten

Pokud se nemýlím, ten mnich byl navíc ještě téměř slepý.

Poetický popis města

i když je poměrně stručný, moc se mi líbí. Stříbrovlasá Kutná hora, která je obklopena svými věrnými dětmi... hezký obraz, úplně to vidím.

o víkendu...

O víkendu jsem se za ní byl podívat. I v zimě, skrytá v závějích, je nádherná :-)

Zdenkovi ze 17.2.

Ano, "hor kutných" je víc. Jsou to vrchy Kaňk, Kuklík a Sukov. Takové tři vršky směrem ke Kolínu (tady vlastně končí proslulá kolínská rovina.) Z Kaňku třeba dnes vysílá radio Beat - a na střední škole jsem byl na Kaňku v dolech na brigádě v rudných dolech. Fakt.

Jinak - jako kutnohorský rodák můžu říct, že to je nádherný město, minulý týden jsem vezl dva Holanďany (od kluka ze školy) do Kostnice a do sv. Barbory - a zírali. Já se nedivím...

Tak to jsme se možná minuli...

Já si Kutné hory užíval už od čtvrtka. V pátek jsme se v krásném zimním počasí vyšplhali na Kaňk (vysílač tam skutečně je a hned vedle příjemně ponuře deresivní pomník - u cedule s popisem, proč tam pomník je, jakýsi neznámý umělec připsal: "Tady bi se to píchalo". Ale nevím, v takové zimě...
V sobotu jsme šli na opačnou stranu, k rybníkům a vyhořelým mlýnům. Nádherné údolí, několik vyhořelých mlýnů za sebou, jež následuje ponurá industriální bestiálnost a pak několik docela hezkých ex-mlýnů... a zespode je pohled na Barborku a Jakuba opravdu úchvatný, možná ještě hezčí než zezhora...
A v krčmě Mikuláše Dačického mě překvapili novou nabídkou (před rokem tam ještě svíčkvou za kilo neměli) a velkými porcemi (dřív je taky měli menší...) a tradičním dobrým místním pivkem, které patří do top five nejlepších chmelovin :-)
Já vím, že to sem nepatří, už jsem tam byl asi popáté nebo po šesté, ale stále je to naprosto úžasné a nejkrásnější město, moje stříbrovlasá Perla a můžui jen závidět dětem, mezi kterém, jsa pražákem nepatřím :'-(

Roggymu ze 17.2.

Psal jsi o variantě Kuttenberg... Napadlo mě spojení se slavným jménem - Gutenberg.
Wikipedie praví toto - Pověst rozšířená v 18. a 19. století v českých zemích o jeho kutnohorském původu (Kuttenberg), nemá reálný základ...

Ovšem může jít o promyšlenou mystifikaci, kdo ví. Že by někdo úmyslně tajil?... :)
__________________________________________________
Je suis ce que je suis, et si je suis ce que je suis, qu´est-ce que je suis?

Všechno se srovná!

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 10 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007