Liberec

doba poválečná
Vítězná Praha stojí nad odsouzencem. Postava přikovaná k podlaze sklepení pomalu ztrácí svou tvář pod nánosem betonu a špíny. Trest pro město, které se vzepřelo a spojilo se s nepřítelem. S poraženým nepřítelem. Jeho občané byli zabíjeni na jeho náměstích a vyhnáni, jeho mezní cedule byly strženy do prachu, jako jeho jméno, které má být zapomenuto. Teď je Libercem a nic libého na něm není.

doba socialistická
Postava se svěšenými rameny, poražený zápasník, zahalený v plášť ze strakatých látek s příšerným potiskem, Na obličeji maska s betonu a skla, všechno špinavé od kouře a sazí. Na hlavu mu narazili neználkovský klobouk z plechu, pro větší pobavení ostatních měst v noci bliká na vrcholku červená kontrolka.
Tepny města jsou ucpané a zaškrcené, dusí se smogem fabrik. Dřívé hnané divokou vodou z hor, dnes živené uhlím tu vodu kazí splašky z barvíren.
Ale oči za skeněnými průzory masky mají barvu nebe, které se odráží v rašeliništích Velké jizerské louky. Jeho tělo je z hrubozrnné žuly a jeho síla pramení v horách. V jeho zákledech je také na tisíc pohřbených vojáků z 18.století i to je velký zroj v samém jeho srdci. Objevují se lidé, kteří ho ale ctí a on pomalu procitá.
Je Libercem a každý rok se stává městem davů a obdivu.

doba současná
Potupná maska z betonu popraskala a na mnoha místech odpadla úplně. Tvář která se objevuje je tváří jen vzdáleně lidskou, lví morda, přechází v dubové ratolesti, jen oči mají lidský tvar a podobu. Zelený muž, rýbrcoul, horský obr nebo trol, v mnoha podobách shlíží na nás stovkou očí z  fasád a zdí domů. Jak jsou opravovány vrací se mu zrak a síla proudí v žilách. Lidé se vrací do míst, která měla utichnout, obnovují se parky, fontány povstaly z písku pískovišť. Vrací se dokonce Horský spolek a s ním přicházejí i noví Občané.
Ramena z žuly se napřímila, už je čím dál méně Libercem a čím dál víc znovu Reichenberkem.

Komentáře

:-) Super

Liberec je moc pěkně popsaný ve svých proměnách v historii. Super. Z tohoto pohledu to o městě prozrazuje opravdu leccos. Reichenberk? Znají vůbec sami Liberečáci tento název? Platil za Protektorátu? A co znamená, že se dnes pomalu vrací?
Těším se na odpovědi.

Liberec

Velmi zdařilé. Hrozně se mi tam líbí ten Ještěd!! :)
Jen bych rád podotknul, že "doba současná" bohužel není tak světlá, jak se zdá... Fontána na náměstí sice povstala, ale povstalo i spoustu železobetonových monster, vlastně úplně stejně, jako za té "doby socialistiké"...
Pavel: Správně Reichenberg (jako Bohatá hora). Ten název opravdu každý Liberečák zná! Za Protektorátu platil, ono to město bylo dokonce přímo součástí Říše, a ne Protektorátu. Mimochodem, ve vlaku z Žitavy do Liberce píší i teď jako cílovou zastávku "Reichenberg" :)

jo jo..

děkuji za komentáře, potěšily. Za to g se stydím, nějak mi to ujelo.
já myslela tu fontánu co je u zoo v parku, ta sloužila v letech 50tých a dál, opravdu jako pískoviště. Můj otec si na to vzpomíná, že se z ní nedalo vylézt, protože má tvar misky. Dítě tam matkou šoupnuté, nemělo šanci k útěku. Sám vzpomíná na tu bezmoc... Pro mě je to takový symbol toho, jak měla upadnout ta výstavnost a noblesa říznutá požitkářstvím zjevná v tom co zůstalo po němcích.
Ty monstra jsou samozřejmě pravda, na druhou stranu zas ožívá ta promenáda nynější Masaryčkou k Lidovým sadům. Já jsem zdědila byt za muzeem, takže žiju v té secesi a na prahu hor.
Tím,že se vrací jsem myslela právě tu obnovu historické části a snahu o otevření minulosti, která byla dřív potlačovaná.
A nejde žít v městě bez minulosti, pokud kněčemu chcete mít vztah, tak to musíte poznat.
apokud tedy Liberec nějak zosobním, tak tohle té bytosti musí vracet sílu.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 8 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007