Libušín

Libušín! Kde je zašlá sláva jednoho z nejstarších členů Rady! Jak smutně se krčí ve stínu svých druhů a neodvažuje se vstupovat do diskuse příliš hlasitě...

Ano, je to již přes tisíc let, kdy mladá dívka Libuše vyvolala svým proroctvím založení Prahy. Předsedkyně Rady jako by zapomněla, kde leží její kořeny... Libušín si i ve svém jinošském věku potrpěl na skromnost a nenápadnost. A tak, když se divoký uhlobaron Kladno roztáhl v jeho blízkosti, nynější stařeček Libušín se opět stáhl do ústraní a nesměle přihlížel dějinným událostem.

Snad jen patron Jiří, sídlící v kostelíčku na vršku za zavřeným dolem, pozůstatkem někdejší Kladnovy slávy, svědčí jednou ročně o přetrvávající stálosti tohoto městečka, které pamatuje vše, ale nemělo z toho nikdy nic. Všechno mu vzali Praha s Kladnem.

Ticho a šeď smutných ulic tohoto údolí, které jako by se propadalo samo do sebe. Všemi směry se jde do strmého kopce k dolům - snad z posledních sil se Libušín snaží udržet své obyvatele, kdo jednou spadne do tohoto jícnu, jen těžko bude odcházet. Že by měl bezzubý stařeček v zásobě nějaká překvapení?

Komentáře

Přesně tohle je odpověď na otázku,

kterou jsem kladl u Pavlovy Prahy! Kam se poděla Libuše? Ano, kořeny Prahy jsou poddolovány samolibým vládcem Kladnem. Pravěký hliněný koutouč se znamením slunečního kalendáře byl symbolicky rozlomen (a našli ho archeologové pohozený pod valem libušínského hradiště). Nepomohly ani magické rytiny ozbrojených jezdců na kamenech poblíž brány. Libušín upadl do zajetí Kladna, a Baron Kladno, tenhle mafián s uhelně černou tváří, s věčným doutníkem mezi zuby a s ocelovými prsteny na všech prstech, drží stařečka Libušína jako rukojmí (možná i s jeho dcerou, věštkyní Libuší, která kdysi předpověděla příchod Paní Prahy!) A Paní Praze nezbývá nic jiného, než udržovat vůči Kladnu stav ostražitého příměří. Nemůže proti drzému Baronovi otevřeně vystoupit, protože by tím ohrozila dědu Libušína - a připadá mi, že tahle situace musí být pro ni velmi traumatizující, je to její neuralgický bod, onen symbolický "kostlivec ve skříni", věc, kterou není radno před Paní Prahou připomínat. Co ty na to, Pavle?

páni, začíná to fakt

páni, začíná to fakt nabývat velkolepých rozměrů... a to je pořád teprve začátek.

Teda...

To abych už začal vymýšlet Kladno. I když, jak tak koukám, Otomar by to z fleku mohl napsat za mě ;)
----
The world we live in is another skalds dream in the shadows...

Jen se snaž Yenne

:-) pro mě je nejzajímavější ta pestrost. Každý se na to dívá z jiného úhlu pohledu.

Jinak prastarý Libušín vypadá zajímavě. Musí mít velmi silnou vůli, když se za ta století nepoddal okolním rivalům. Každý rok se tam také pořádá jedna z největších šermířských bitev (alespoň před pár lety to tak bylo). Kdysi jsem v ní také šermoval...

Jo jo, bitva je tam pořád

Jo jo, bitva je tam pořád - to je ten jediný den, kdy se Libušín dostává do povědomí okolního světa. Taky se koná pouť ke kostelu sv. Jiří (bitva je v sobotu, pouť v neděli). Jinak je celoročně uzavřen...
Po otomarově popisu je mi každoranní průjezd Kladnem ještě obludnější.

Trocha šedivé historie -

Trocha šedivé historie - Libušín byl jednou z nejstarších opor přemyslovské moci. Nikdy nebyl sídelním centrem, plnil úlohu hraničního opevnění až do doby, kdy se mladičký Boleslav stal bratrovrahem i zakladatelem velkého českého státu. Původ jeho jména neznáme. Mohlo pocházet od nějakého Ljuboši, poetické duši však více lahodí spojení s legendami o Krokových dcerách. Zvláště když ne tak daleko leží i Tetín a Kazín. Skeptici poukáží na fakt, že Kosmas zná jen jakousi bezejmenou pannu hadačku a že jméno Thetka zní výrazně neslovansky (extrémem je např. teorie V. Karbusického). Jisté je, že legenda o trojici dcer s rozdělenou trojmocí má hluboký předkřesťanský původ.

S tou bitvou jste mi ovšem

S tou bitvou jste mi ovšem vnukli pár nápadů ke Kladnu. Sice první vlaštovka, ale už se mi něco rodí v hlavě. Jinak bitvy se každoročně účastním. Ne jako šermíř, ale jako lukostřelec, který vždy včas uteče z bojiště.
----
The world we live in is another skalds dream in the shadows...

Baron Kladno vysává

Baron Kladno vysává energii starého Libušína stejně jako Buštěhradu a dalších okolních obcí pomocí svých černých otroků a ocelových příšer. Pro mě je Libušín skrytý v lesích, vždy sem tam zabloudil, možná, že ještě něco skrývá. Je na kraji džbánských lesů, kdysi silného kraje, dnes jen stínu bývalé slávy. Stejně tak je na kraji Slánska, oblasti plné mocných rytířů, Baron Kladno vše stáhnul na sebe..... Libušín je pěkné neutrální místo pro "lokální" sněm měst - Baron Kladno, Rakovník, Slaný, Unhošť, Smečno, Kralupy (Hostibejk)....

Bitva pro příznivce starého Libušína

Jen si dovoluji - jako správný patron - podotknout, že letošní bitva na Libušíně se koná 24. dubna! Pokud máte čas a chuť, určitě příjeďte - nejde jen o bitvu, ale také o historické trhy, pečené prase, točené Svijany a tak =) Od Prahy je to slabá hodinka, na kole ideální výlet =)

Error...

...samozřejmě v sobotu 25. dubna - ale pro nás přípravy jsou samozřejmě už od pátku. Samotná bitva bývá v sobotu tak ve tři odpoledne.

A bývá výborná....

co si pamatuju, tak jsem se kdysi účastnil asi dvakrát i jako šermíř :)

Libuše a Přemysl

Před pár dny jsem se pustil do zatím posledního přírůstku do Rady měst, do Ústí nad Labem. Při přemýšlení nad Ústím jsem nemohl opomenout vedle ležící Stadice, odkud pochází Přemysl Oráč. Něco jsem k němu napsal, ale nenapadlo mě, že jestli on je magickou postavou, musí jí být i Libuše. A že jejich vztah někdy na úsvitu českých dějin nejde jen tak vymazat. Mohl by z toho vzejít zajímavý námět.

Ke konci Runového meče je Kladno jedno z měst, které je pozřeno Prahou. Je otázka, jak se k tomu postaví Libuše. Jestli to bude chápat jako osvobození z područí Kladna, tak může nalákat Přemysla a sním celé Ústí a třeba i více měst ze severu Čech na stranu Prahy. Jestli to bude chápat naopak jako porobu, tak naopak by Přemysl mohl vyrazit na její záchranu...

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 5 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007