Mariánské Lázně

„Vstup poutníče“ ozval se odnikud nadpřirozený hlas vábící a uklidňující, přesto trochu děsuplný. Václav vstoupil do malé kaple Panny Marie jejíž stropy z mechu a kapradí nesli dvě řady korintských zdobených sloupů.

„Oč žádáš?“ ozval se opět ten hlas bez zjevného zdroje.

„Blíží se velké neštěstí, Praha potřebuje pomoc.“ pravil pevně Václav.

Během chvíle vznešeného ticha se zpoza sloupu vynořila bohyně oděná v řeckém rouchu, s trávou vpletenou do vlasů, zanechávajíc mokré stopy na dlažbě. Následovala jí hlučící a kouřící maketa mercedesu s věžičkou „taxi“ ze které vystoupil bazilišek v černém obleku a zlatým řetězem kolem krku. Lísal se k nohám.  „Přříjdeme rrádi na pomoc Prraze“ usmál se podšitě.

Schopnosti a vlastnosti – vznešená paní, ač na paní nemá věk (pouhých dvě stě let), vládkyně okolních lesů a vod s mocí dokonale léčit i ty nejhorší rány. Dodrží slib pomoci Praze, avšak se těší na každou drobnost kterou by jí mohla nějak uškodit, jelikož závidí honosnost i když ví že jí nikdy nedosáhne.

Její další schopností je oddanost okolních lesů. Bez jejího svolení jimi nikdo neprojde bez úhony.

Během rozkvětu v 19. století a první polovině 20. století zpychla a téměř zahodila své vztahy s lesními tvory. Zubožená a přelidněná po druhé světové válce se vrací ke svým známým ke kterým se chová lépe. Už jí sice nemají tolik v lásce, ale i tak většinou udělají oč Marie žádá.

Přátelé/nepřátelé – nepřítelem No. 1 je starý Cheb, rival odjakživa, možná protože Marie byla vždy opomínána kvůli její nedůležitosti na obchodních stezkách a sloužila pouze k ozdravení poutníků a mnichů. O to víc pak nenáviděla Cheb když do Lázní jezdili slavné návštěvy z celého světa. Chebu to však tolik nevadí, víc jej trápí možný návrat ztraceného města Dyleň.

Aushowitz.

Bazilišek není jedinou bytostí v okolí Marianny z Lázní. Patří mezi ně i prastarý, mlčenlivý Aushowitz. Někdo by jej snad přirovnával k Entům z knih Tolkienových, to je však marná snaha o popsání jeho vzhledu. Tělo sice pokrývá dubová a buková kůra původních porostů, i místy je vidět odhalené dřevo, nicméně, kdo se opováží do něj říznout s dostatečnou silou, tomu v odpověď vytryskne lidská krev. Ne že by takový opovážlivec dlouho přežil. Úšvicovi visí u pasu meč délkou ostří obouručního, avšak on jej v šarvátce třímá pouze v jedné ruce. V obou pouze pokud hodlá přeseknout kmen vzrostlého stromu jedinou ranou.

Aushowitz není ani tak bytostí, jenž by chtěla Marianě pomáhat. Dokáže být nerudný a svou paní k smrti nenávidí. Je totiž její trofejí, památníkem jejího rychlého vzestupu. Během dvou set se vymanila z vlivu původního pána Úšovice, začala s ním lítě soupeřit o nadvládu v okolí, až spor nakonec vyhrála. Posledním hřebíkem do rakve bylo připojení Úšovic ke katastru Mariánských Lázní k datu 15.8.1941. V tento den Aushowitz běsní, běhá po lesích a během proklínání Marianina jména rozbíjí vše co mu stojí v cestě. Nikdo ze smrtelníků ani jiných bytostí se mu neopováží přiblížit. Kdo ho však někdy viděl takto rozlíceného, mohl by svědčit o postavě napůl trávené silnými plameny a napůl zahalené v jasně zeleném listoví, kterému oheň neublíží, naopak jej obchází jakoby se ho štítil. To se váže ke staré pověsti o vyhoření tvrze a následném umučení podezřelé dívky. Motivem jí měla být svatba rytíře s italkou přivlečenou z tažení ve stínu Heinricha VI. a vévody Konráda Otty. Podezřelá dívka byla hozena do jámy, probodena kůlem a následně zaživa pohřbena. Po dlouhých letech na ono místě vyrostl strom s korunou košatou, jako je jedna polovina Úšvicova těla. Proto si dávejte pozor kdo jej naštvete. Pokud vás nepřesekne v půli svým obrovským mečem, pak vás určitě stráví plameny.

Komentáře

hrubý nárys

pro začátek aspoň něco, doufám že se objeví někdo alespoň z okolí.

Ještě bych dodal,

že starý Cheb má syna Františka, takového světáckého floutka, kterého pověřil úkolem trumfnout Mariolázeňskou Paní v léčitelské slávě. František se tedy odebral do jednoho pustého údolí nedaleko Chebu a navázal tam kontakt s vládci místního podzemí. Kdo ví, co jim slíbil, ale skřeti mu skutečně poskytli léčivou vodu. František-Lázně se od té doby velice snažil, dosáhl dílčích úspěchů, ale svou elegantní tetu přesto nikdy nepřekonal. Časem rezignoval, už se nesnaží nad ní vyhrát, ale prostě se jen tak baví, flirtuje s ženami, hraje golf a pořádá velkolepé flámy. Jeho otec tiše zuří a tím víc nenávidí tetu Mariolázeňku.
A kromě toho mají ještě jednoho velmi horkokrevného příbuzného Karlsbada. S tím nejsou žádné žerty. Jen trochu ho něco naštve a už vzkypí a jde z něj pára a sprostě rusky nadává. Prý ho živí ruská mafie a vede velmi temné obchody. Zdá se, že se přes "východní spojku" stýká s Hluchými, jejichž Triumvirové k němu každoročně zajížději na "léčebné pobyty". Jinak se říká, že mu kdysi nějaká milenka nasadila "parohy" - a to tak pevně, že se jich dodnes nezbavil, i když by radši než jelenem byl kamzíkem! Kamzík totiž alespoň trochu připomíná kozla, a označení za chlípného kozla by Karlsbadovi lichotilo. Jenže co naděláš, pověst prostopášníka a opilce v kozlí podobě už má Krušovice - a toho těžko někdo překoná, protože Krušovický kozel býval dobrý kamarád s císařem Rudolfem II., býval jeho dvorním alchymistou, sháněl mu ženské do postele a kouzelné elixíry k podpoře mužnosti, až trefil na jeden správný, který tam vaří dodnes...
Tak koukám, že jsem ve své poznámce nadhodil náměty na tři další města! :-))) Honem se toho někdo chopte!

koukám

tak koukám... že Západní čechy jsou opravdu plné zázračných pramenů... všeobecně! Že by se tu jednalo o utajené bratrstvo?! Za přemýšlení to stojí...

Já v Mariánkách bydlím a

Já v Mariánkách bydlím a můžu říct, že trochu magie tu určitě je:-) Mám ale stále větší pocit že se naši milou Marii snaží kdosi z Německa kolonizovat, podrobit, změnit k obrazu svému. Už se z ní pomalu stává Marienbad... Třeba je to záměr nejakého města. Důvodem by mohlo být získání léčivých sil, jimiž Marie vládne. Ale nejen Německo se snaží kolonizovat, čím dál častěji se sem sjíždějí návštěvníci z Karlsbadu. Že by v tom měl prsty...?

Zajímavé,

V Marienbadu Němci a v Karlsbadu Rusové. To vypadá na invazi ze zahraničních Měst :-)
A viděl jste někdo "město duchů", které kdysi bývalo slavnými lázněmi Kyselka? To jsou děsivé, rozpadající se zříceniny pavilonů a kolonád, zarůstající křovím; z terasovitého lázeňského parku nad řekou Ohří je neprostupná džungle a pramen vytéká ve výklenku, upraveném kdysi jako umělá jeskyně, do nějaké gumové hadice. Nevím, možná už s tím začali něco dělat, já tam byl před pár lety, ale pořád z toho mám stejný tísnivý pocit, jako když jsem se díval na film Stalker. A paradoxní je, že kousek za těmito zříceninami čerpá zdejší proslulou vodu Mattonni obří zahraniční stáčírna, která se na léčivé prameny napojila hloubkovými vrty.

Mariánské lázně dobře znám

Rail Balco s Otomarem zmínili mnohé. Myslím, že Marie, nebo Marijana :) když jsou to Mariánské lázně... si občas nedokáže vzpomenout na to správné slovo česky a vysloví ho německy... stejně se mi líbil bazilišek soukající se z mercedesu.
Dokážu si i představit, že jednotlivé prameny mají své ochranné duchy - co lovím z paměti tak určitě Rudolfa či dokonce Krakonoše... Mariana je v každém případě velmi pohledná a upravená, má hebkou pleť a nádherné vlasy, dbá o sebe a svou "fasádu", zároveň se ale snaží tvářit i chytřejší, než je. Opravdu je výtečná léčitelka, zároveň ale ráda klevetí a dá na klepy. Je to přírodní bytost, která se snaží srovnat s moderním světem a "turismem", který se do ní valí z českých i mnoha cizích zemí...

Lázně kyselka - Matonni

Nedávno mi přišel mail s obrázky lázně Kyselka kdysi a dnes. Je to poměrně dost otřesný rozdíl a hodně nelichotivě z toho vychází firma Matonni, která přitom těží z jména hraběte von Matonni - zakladatele lázní. Nechápu, co dělali památkáři během konstrukce oné průmyslové haly. A asi nejstrašlivější mi přišel zděný rošt na grilování přímo v lázeňské kapli - komín mu vede proraženým novobarokním stropem.

Lesňák a Smraďoch

Marijaně se také povedlo probudit k životu svou hlavní spojku s okolním hvozdem válečníika Lesňáka, který má potřebné kontakty jak mezi lesními tvory, tak mezi místní smetánkou a ochočenými nymfami z Nových Lázní, kde špióní v podobě osvěžujícího pramene - dozví se tak každou myšlenku osoby, která se ho napije. A možná se Marie bude muset spojit i se svým neoblíbeným příbuzným z druhého kolena Smraďochem. Je to takový nanicovatý flákač, který zapáchá po sirovodíku a proto se radši drží dál od města, ale zase má velmi dobré vztahy s mocnými duchy z Nimrodského hotelu. Přece jen zvířata z okolí jsou už dlouho neklidná a vypadá to, že za podzimním zemětřesením se skrývají něčí nekalé prsty. Mohly by snad patřit některému z rivalských měst?:)

Vysvětlení..

Tak mě napadlo, že těm kdo není místní ten můj příspěvek nic neřekne, tak tady je náprava:) Lesňák = Lesní pramen, který můžete ochutnat hned na dvou od sebe poměrně vzdálených místech - poblíž hudebky a na zdi hotelu Nové Lázně, kde sedí taková roztomilá kamenná žabka.:)Pramen byl nějakou dobu uzavřený, protože ho kontaminoval odpad z nedalekých veřejných záchodků, ale teď už je vyčištěný a znovuotevřený. Smraďoch je naučná stezka nad městem. Je to rašeliniště, kde vyvěrá sirovodík - proto ten název - a kolem se povalují zvířecí kosti, bývá tam strašidelné ticho a pokud tam zůstanete příliš dlouho, může vám zdejší vzduch způsobit mírné halucinace (z vlastní zkušenosti: v noci to není žádná sranda:), více o noční expedici zde: http://www.rs-apocalypsa.estranky.cz/clanky/kronika/nimrod---nocni-exped... ). Nedaleko Smraďochu se nachází ještě Farská kyselka - tam se už taky stalo pár ošklivých věcí a hotel Nimrod, který už několikrát změnil majitele (momentálně se opravuje pro znovuotevření) a zdejší hosté se často setkávají s lidmi, kt. nikdo jiný nevidí, popřípadě jsou během jídla rušeni znepokojivými obrazy končetin trčících ze zdi. Kolem Mariánek je takových záhadných míst a pověstí strašně moc, ale tak tohle snad pro začátek stačí..:)

Arliti,

tak tohle mě opravdu moc zajímá, hned se na tu vaši expedici mrknu...

Bobříka odvahy si zasloužíte,

Vaše reportáž mě v tom utvrdila. Trochu mi to přípomíná, jak jsme kdysi na hradě Točníku stopovali o půlnoci Bílou paní. No, opravdu, jako bych tam byl, dovedu si to živě představit.
Zajímaly by mě ty mariolázeňské pověsti o Nimrodovi a Smraďochu atd. - některé z nich vůbec neznám, a to už je co říct :-( Kde se dají sehnat? Nebo lze něco z toho poslat na můj mail?
otomar.dvorak@gmail.com

Pověsti

stránka, kde je plno pověstí z okolí je http://www.hamelika.cz/POVESTI/povesti.htm ale tam jsou ty starší, ty o Nimrodu aspol. jsou poměrně nové, mimo Popravčí louku, jsou to spíš vyprávění místních ale náhodou jsme narazili na výzkumy, nám neznámého skautského oddílu - pošlu e-mailem jakmile je zase najdu:). Jinak v hotelu Nimrod nejčastěji vidí "neexistující osoby" právě děti, nejspíš, protože ty se ještě nenaučili čeho si nemají všímat. Na taková setkání s cizinci, oči a mávající ruce na zdech si matně vzpomínám i já se sestrou a jakmile bude Nimrod znovu otevřen půjdeme to zase ozkoušet. Na silničce poblíž se také údajně pohybovala v noci podivná malá stařenka, kt. se vždy ráda nechala svést do ML a docela mile si povídala, ale prý na ní stejně bylo něco zneklidňujícího - teď už alespoň rok o ní ale nikdo neslyšel. Smraďoch a přilehlá rašeliniště, bažiny u obce Skláře a také staré vodárenské zásobárny a sklípky, kt. jsou rozeseté v celém lesním okolí zase často skrývají ne zrovna pěkná tajemství. Několik zásobáren (jsou to jen rezavé poklopy v zemi, většinou zarostlé, pod kterými leží malá místnůstka napůl zatopená vodou) se nám podařilo otevřít a uvnitř byla spousta prázdných tašek, peněženek, brýle, pouzdra zrezivělé nože atd., takže pravděpodobně slouží místním zlodějům jako odkladiště. A bohužel existují i horší případy. U Farské kyselky byla nalezena hlava cyklisty(ale na tuhle událost nemám spolehlivý zdroj), ztracenou doktorku vytáhli z největšího ze Pstružích jezírek (ta se nalézají pod Golfem) a pár těl už se našlo právě i v bažinách u Sklářů. Pak je tu prokletí hotelů začínajících na K (to snad rozeberu někdy jindy) a podobné maličkosti, o kterých prostě místní ví, ale nemluví...

Hlava cyklisty?

Prokletí hotelů začínající na K?
To by bylo něco pro Kinga. :-)

Prokletí hotelů na K

už to tak bude naše krásné klidné lázeňské městečko pod povrchem hnije..Ale člověk ho stejně musí mít rád.:) K prokletí hotelů na K - v ML existují tři takové zásadní stavby. Všechny tři mají společné to, že před pár lety ještě fungovaly, ale teď jen neustále střídají majitele, šušká se, že se tam schází mafiánská elita a pořád dokola se stává, že se začnou opravovat ale v polovině oprav najednou dojdou peníze. To pak hotel chvíli leží ladem, než ho odkoupí někdo další a pak hurá zase od začátku - takový začarovaný kruh..
1) Kamzík - Poměrně malá budova, která se schovává v lese nad Mescéryho vyhlídkou (snad to jméno píšu správně) u louky zasvěcené opékání buřtů a trouchnivějícím prolejzačkám.:) Dřív se tam dalo zajít na něco k snědku, potom byl na dlouho dlouho rájem pro paintbalisty, kuličkovníky a jiné bojové skupiny. Hráčům se ovšem občas stalo, že narazili na nějaké podivné individuum a tak tyto aktivity nakonec vyšuměly do ztracena. Nakonec Kamzík odkoupil zase někdo další a od té doby za plotem hlídá "velice milý pejsek". Hrát už se tam tedy nedá, ale přesto jsem poblíž v lese potkala černého zakuklence. Držím se toho, že to byl jen nějaký hráč, který chtěl zavzpomínat na staré časy - to je přece jen bezpečnější dohad.:-)
2) Kavkaz - Nádherný a obrovský hotel přímo na Goethovo náměstí, který poslední léta škodí turistickému ruchu, protože teď už se na pohlednice s výhledem na něj nedá vůbec koukat. (Nemluvě o tom, že straší v pozadí na fotkách němcům, co se fotí Goethovi - soše - na klíně-nevěřili byste kolik z nich to dělá..:-)) Přístup do Kavkazu je poněkud složitý, teď už spíše nemožný (teď už se tam opravdu hlídá), ale dříve stačilo přelézt plot z areálu jiného hotelu, projít kolem strašidelných zapáchajících a rozpadlých králíkáren, projít zpustlou zahradou, protáhnout se dírou v plotě, vylézt na balkon a pak už hurá na nádvoří, které rozhodně za tu námahu stojí.:) Vypadá to tam prostě jako na zámku - honosné schodiště, i když pár schodů už chybí, zdobené stěny, tajemná prázdná okna, no prostě ráj pro malé dobrodruhy. Vevnitř se pak nacházejí ty opravdové poklady - zůstaly tam všechny lustry, ozdobné nádobí atd., ale o tom nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, protože mě vždycky nechali na nádvoří jako stráž.:) Je zvláštní, že se odsud snad nic neukradlo a ani se tenhle hotel nestal útočištěm bezdomovců, i když ve velejších opouštěných domech si vesele bydlí (tentokrát ověřeno osobně).:)
3) Krakonoš - Ten se tyčí vysoko nad městem - vede k němu i lanovka pro líné nohy.:) To je teprve ta pravá Kingovská ňamka! Stačí se podívat na ta úzká hladová okna a už vám běhá mráz po zádech. foto zde: http://rs-atlantis.blog.cz/0901/foto-poznavacka-aneb-jak-dobre-znate-ml -je to ta poslední fotka a zápis jedné z našich ztřeštěných výprav tady: http://rs-atlantis.blog.cz/0902/stara-vyprava-na-krakonos Tady se původně konaly všemožné slavnosti bály a dokonce od něj vedla i bobová dráha. Ta už pochopitelně dnes nefunguje, nejspíš pro to, že sloužila nejen bobistům ale i podnapilým tanečníkům, kteří si tudy často krátili cestu a tak tu došlo k celé řadě úrazů a dokonce i úmrtím. To samé se týká postanní silničky, která od Krakonoše vede dolů lesem - jezdí tam běžkaři, lyžaři a motorkáři a protože tam údajně straší, jezdí rychle a občas tak přidají duchům dalšího do party. (Jajs sem taky asi nějak morbidně orientovaná..) Tak už to zkrátím, na Krakonoši se stalo něco ošklivého, ale lidi, co o tom ví nejsou ochotni sdělit podrobnosti a současní majitelé jsou hákliví už i na pouhé přiblížení k domu, tím pádem se nám nepodařilo zjistit žádné podrobnosti. Takže všechny tyhle domy si dál potměšila chátrají a drží svá tajemství v pevnosti svých popraskaných zdí..

omluva za chyby

koukám, že se mi hodněkrát stalo, že jsem použila dvakrát jedno slovo v té samé větě, ale doufám, že mi vzhledem k délce textu bude odpuštěno:)

Aushowitz

Z hecu přidaná čtvrť Úšovice, nebo-li Aushowitz či Úšvic atd. atd. atd...
V dlouhodobém plánu/touze je zpracovat všechny ty místní pověsti, strašidla, poměry a čert ví co všechno, tak se mi to snad do konce dekády povede... :)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 9 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007