Pardubice

 

Původ bohyně města Pardubic je opředen tajemstvím. Jedna z legend vypráví o tom, že Pardubice tu byl dlouho před tím než vzniklo město. Na místě, kde se nyní Pardubice rozkládají, byl kdysi dubový háj. V tomto háji žili dryády, bohyně stromů. Když jsem lidé přišli a rozhodli se zde vybudovat město museli les pokácet, čímž dryády zabili. Jenom jedna jediná přežila, Pardubice. Její strom totiž jako jediný zůstal neporušen. Postupem času se Pardubice z městem sžila a dokonce mu propůjčila i své jméno, čímž se stala bohem tohoto města.

Tato legenda je zřejmě nejpravděpodobnější. Kdokoliv Pardubici viděl, totiž tvrdí, že opravdu vypadá jako lesní víla. Většinou chodí spoře oděna, někdy vůbec. Podobou připomíná mladou dívku, ovšem její kůže je hnědá. Vlasy má světle hnědé a propletené dubovými lístky a větvičkami. Oči má zašedlé, plavou v nich všechny nečistoty, které se v řekách a rybnících v okolí Pardubic vyskytují. Když už je oblečena má na sobě šedočerné šaty, její nejbližší tvrdí, že je ušit z prachu cest z celého města.

Pardubice je velmi náladová a ve svých názorech také nestálá. Kolikrát se pro nějakou věc nadchne ale toto nadšení jí vydrží jen chvíli. Proto se také stává, že hodně věcí nechává rozdělaných a nedokončených, nebo odbytých.

Pardubice miluje přírodu a nerada opouští svůj park rozkládající se okolo zámku. Snaží se být nezávislá vůči ostatním městům. Je to velká vlastenka města. Často fandí svému hokejovému týmu. Z jídel má asi nejradši ze všeho perník a na Pardubické pivo nedá také dopustit.

Jejím největším miláčkem a mazlíčkem je bezhlavá bílá kobyla, která jí slouží zároveň jako dopravní prostředek. Často se na něm projíždí po Pardubických silnicích.

Asi nejdůležitějšími poddanými Pardubice jsou tři Pardubičtí Pánové, kteří tvoří moderní obdobu Pardubické šlechty.

Sir Ješek první ze tří Pardubických Pánů. Jeho hlavním úkolem je ochrana Pardubic a hlavně Pernštýnského náměstí, nejmagičtějšího místa v Pardubicích. Je o něm známo, že sídlí v Zelené bráně, odkud Pardubice střeží. Šlechtický titul sir si vysloužil tehdy, když v 18. století na padesát let odjel do Anglie. Nikdo neví, za co tento šlechtický titul dostal.

Hrabě Kuňák druhý ze tří Pardubických Pánů. Kuňák sídlí na Kunětické hoře. Jeho úkolem je ochrana vnější strany města a okolních vesnic. Kuňák je jakýmsi zástupcem okolních vesnic, náležejících Pardubicím. Nejraději by Pardubicím vládl sám, ale strach z paní Pardubice mu to nedovolí už mnohokrát se přesvědčil, že si s ní není radno zahrávat. V poslední době byl pověřen i hlídáním městských štítů, ačkoli mu to vůbec není jasné.

Hrabě Vilém Pernštejn třetí z Pardubických Pánů. Velký stratég a bojovník. Kapitán Pardubického vojska. Vždy byl Pardubicím věrný a to trvá i do nynějších dob. Mnohokrát s Pardubicí rozmlouvá dlouho do noci a stal se pro ni nejbližším přítelem (Pardubice si jinak nikoho k tělu takhle důvěrně nepouští). Bydlí v Pardubickém zámku.

Jan a Vojtěch synové Viléma Pernštejna. Jsou důležití tím, že tvoří osobní stráž Pardubice. Tento post jim byl udělen těsně po jejich narození, takže jsou na život osobní stráže zvyklí. Patří k nejnebezpečnějším členům Pardubické domobrany.

Páv je jakýmsi sluhou Pardubic a zároveň správcem Pardubického zámku. Nikdo z poddaných ani sama Pardubice neví, jak se ve skutečnosti jmenuje. Jméno Páv mu dala Pardubice sama pro jeho schopnost rozmlouvat s tímto exotickým ptactvem, které přebývá na Pardubickém zámku.

Co se týče vztahu k ostatním městům je Pardubice neutrální, snad až na pár výjimek. Nejvíce jí asi dopaluje Hradec. Právě s ním kdysi dávno vedla bitvy o vymezení území, a doteď v tom nemají jasno. Války sice jsou zakázány, ale k menším potyčkám mezi těmito dvěma rivaly dochází pořád. Dalším takovým rivalem je Praha. Pardubice, ale není tak hloupá, aby se pouštěla do otevřených soubojů. Raději v klidu vyčkává až přijde její příležitost.

Komentáře

Pardubice je skvělá!

Gratuluji, podle mého je tohle jedno z nejpoutavěji popsaných Měst! Možná by šlo trochu rozvést, proč má nymfa Pardubice ráda zrovna perník, a jak se začalo toto pečivo spojovat s jejím jménem a Městem? Podle různých lidových tradic je prý perník nazván podle boha blesku Peruna, na jehož počest ho jako obřadní a obětní pečivo připravovali staří Slované.

Moc pěkně popsané město

Pardubice je tedy driáda, která přežila do dnešních věků. Hezké.

a co chemie?

skvěle představené a propracované město, ikdyž mě volba Driády nejdřív překvapila, tak se stačí zamyslet a představit si ty parky a řeky a už víte že je to vážně tak.
Ale co průmyslová část Pardubic - Paramo, Syntézie a SPŠCHT - nehodila by se nějaká skrz na skrz jedová, chemická a výbušná postava do pardubickému dvoru?
Nezdravě nazelenalý, odbarvený mladík co pojídá jen výrobky ze 100% rafinového cukru a 100% chemických barviv? na sobě umělou kůži a latex? Po kapsách bouchací kuličky, různé druhy gumy a snad dokonce perník - pervitin??? v uších nějaké brutus techno rytmy, ale vybroušená vysoká inteligence génia, vemlouvavost dealera drog a veliká omamnost navoňeného luxusu - nehodil by se ???
to jsem se rozjela :)) mám vlastní město, ale Pardubice mám hodně ráda, taky už jsem tu žila a vzpomínám na ně jen v dobrém.

Hmm

to je dobrý nápad, dodat Pardubicím nějaký konflikt přírody a chemie - ať už v osobě driády Pardubice nebo nějaké významné postavy. :)

Otomar: Těžko říct, jak

Otomar: Těžko říct, jak se perník dostal do Pardubic. Ochráncem tajemství Pardubického perníku je rodina Šmidberských. Tahle vysoce postavenná rodina tvrdí, že to byli oni, kdo přinesl perník do Pardubic, jenže perníkáři tu podle legend byli už dřív.
Arakis: Nad průmyslovou částí města si taky lámu hlavu a myslím, že tvůj dealer je naprosto senzační!!! Ještě by to chtělo nějaké jméno hm... nad tím ještě popřemýšlím.

Nataniel: Tech jméno

No mě jméno napadlo, je jedno starý český jméno co v sobě skrývá HiTech a to je Vojtěch, zvlášť když se to napíše takhle WoiTech ...

Jen počkej

Jako rodilá Novoměšťačka rozhodně fandím Hradci při bojích o území - zkusím se zamyslet nad ním samotným, třeba ho sem ještě přidám, aby tu nebyla jen Pardubice - to by se totiž zase nad Hradcem vytahovala...

Tak jsem si lámal hlavu se

Tak jsem si lámal hlavu se jménem a koukám, že zbytečně. WoiTech zní dobře a pro našeho dealera se hodí dokonale. Co se týče jeho postavení vyděl bych WoiTecha jako někoho, kdo na dvoře Pardubic není vítaný, ale je trpěn. V této moderní době si totiž Pardubice nemůže dovolit svého technika nedržet. Věci jako drogy a smog jsou daní za obranu a léky, kterou jí WoiTech dodává.
Další věc, nad kterou jsem se chtěl zamyslet, je armáda Pardubic. I kyž, to možná bude znít zvláštně, jako jednotka vojska Pardubic, mě napadají vodníci. Hned vysvětlím proč. Vodníci, hastrmani nebo vodní mužové se vztahovaly vždy k rybníkům. V minulosti bylo Pardubicko plné rybníků, které byly počase vypuštěny a na jejich místě vznikly vesnice např. Čeperka. I když byly rybníky vypuštěny, tak vodníci zůstaly na známém místě a nechtěli odejít. Uchýlili se například do menšicj rybníků. kanalizace a nebo, a to byla většina, do Opatovického kanálu, který tyto rybníky spojoval a napájel. Opatovický kanál by tudíž mohl do dnešní doby sloužit jako jakási vnější barikáda před úhlavním nepřítelem Hradcem a vodníci jako pvní obrana propřípad útoku.
Tak to je asi prozatím všechno. Jo abych nezapoměl Elisso těším se na Hradec, jsem zvědavý s čím vším vyrukuje.

super

jeste ze jsem nemel cas neco vymyslet sam. Ja jsem videl pardubice jako stadecko cernych koni, kterym by z nozder unikala vune pecenych pernicku. Ale nastesti jsem na realizaci sveho napadu nemel priliz casu, pac dryada a celkovy popis je perfektni. Je mi cti hlasit se k takovemu mestu :-)

Exi: tedy,

ta představa černých koní je fajnová. A dává nová rozměr pojmu "koňský koblížek" :-D

Exi...

Já mám Pardubice rád i proto, že tam jezdím každý půlrok přednášet na semináře tvůrčího psaní a vždycky jsem tam potkal fajn lidi! :) Jo a taky jsme tam byli před pár lety s kamarády hrát na mistrovství ČR v malém fotbale v areálu Pamako... Byla to paráda.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 3 hosté.
(c) Pavel Renčín 2007