Plzeň

Tak tohle je zatím velmi hrubý nástin Města Plzně, jenž bude postupně "otesáván" do cizelovanějších tvarů...

V čele Města zatím vidím dvě postavy.

 Radouše, který sídlí sice na zříceninách hradu Radyně nad Starým Plzencem, ale právě tady ta prvotní Plzeň kdysi vznikla a Radouš byl jejím mytickým zakladatelem. Je to velmi bizarní skřet: vychrtlý mužík s dlouhýma oslíma ušima, křivými tesáky, které mu vyčnívají i ze zavřených úst, s vypoulenýma rybíma očima. Prostě příšera od pohledu. Vypráví se o něm, že zavraždil dvanáct svých manželek a dvanáct dětí, které mu porodily, protože nemohl snést, že se mu ty děti podobají tak věrně, jako by se díval do zrcadla. Vozí po hradbách hradu, po lese, skalách a dokonce i po nebi kolečko s kolomazí a způsobuje tím bouře. Je to velký čaroděj.

Ostatně "Starý Plzenec" je mužského rodu. Možná, že rozmarná dívka Plzeň bude jeho dcerou, jedinou z potomků, který přežil. Je na první pohled dost ošklivá (asi po tatínkovi), ale když se na ni déle díváte, objevíte, že je na ní cosi poutavého; možná má v nehezké tváři krásné, podmanivé oči, možná se dovede (když chce) půvabně usmát...

 Jejím druhem (manželem? milencem?) je ušlechtilý rytíř Žumbera v blýskavém brnění a s kopím. Jeho socha původně stávala na plzeňské kašně. Je to bratranec pražského Bruncvíka (původně symbol městského práva a vybírání cla). Žumbera je tedy vládcem podzemních vod. Pod celou Plzní je labyrint stok. A podle pověsti jsou jimi propojeny jednotlivé řeky, které se v Plzni stékají. Pod městem se klikatí labyrint skrytých cest, po nichž se Žumbera občas plaví na loďce až pod oltář kostela a dokonce k podzemní svatyni, kde dodnes leží zkamenělé pařezy dubů z pohanského posvátného háje. Ten háj se kdysi rozkládal na soutoku plzeňských řek, než jej křesťané vykáceli a založili tu město.
  Rytíř Žumbera vládne mnohým pramenům. Některé jsou léčivé - například ty železité na Lochotíně, kvůli kterým se Plzeň málem stala lázeňským městem, nebo úžasný "prazdroj", o němž pomlouvači tvrdí, že se vaří v pivovaru, ale jenom rytíř Žumbera ví, že Prazdroj tady tryská přímo z hlubin země, z utajené artézské studny střežené baziliškem.

Komentáře

Tak tedy Prazdroj

tryskající přímo z hlubin země, to je moc pěkná myšlenka! :-)

je to tady

Jsou to mé přeskakující myšlenky, a proto to otomare ber se značnou rezervou! Na druhou stranu jde o jakýsi hrubý nástin, jak ty říkáš v radě měst, leží mi to v hlavě celé týdny: Plzeň si představuji jako vyhublou dosti vysokou blondýnu-možná barva vlasů přechází až do bělava- šeda když má špatnou náladu, vlasy má spleteny ve 4 cůpky které se navzájem proplétají. Jak jsi naznačil skutečně není moc hezká pokud ji nepoznáte hlouběji. Ovšem mě se zdá že po setmění se změní- zkrásní, a ráda se pak producíruje po barech restauracích, hospodách...(vzhledem k množství těchto zařízení v Plzni) Jejími mazlíčky jsou chrt a velbloud, a určitě bych zapojila jako pomocníka rytíře Lochotu(městská část Lochotín) který má rád muziku(dříve bývali v letním kině Porty-dnes už jen různé koncerty-akce) a je zapáleným automobilovým závodníkem. Pak Pána z Bor- ten je strážce největšího Panoptika u nás...(věznice Bory) ještě vyzjistim víc. Chtěla bych ještě nějak zapojit Slovany-rytíř Slovan-bude mít něco společného s přírodou (zatím hledám prameny a historii- všechno jsou to staré části Plzně, a lovím to z hlavy co mě napadá) a možná pana Škodu nebo Mr. Škoda- (jako takového českého McGyver, všude samá matička, šroubek... všechno opraví)-vypomáhá tak někdy Plzni- a kamarádí proto hlavně s Lochotou... to jsou mé nápady a vize... těším se na odezvu.:)

jeste poznamka

nesmím zapomenout podotknout, že Plzeň je také strážkyní D5 která vede dál směrem na Rozvadov... a nevím zda to pomůže... ale také se Plzni často přezdívá "velká vesnice"... asi proto, že jsou tam přátelští lidé, a když jsem jednou potkala cizí partu lidí a nějak se řeč dostala k Plzni, všichni ji jen chválili. Plzeň si zřejmě umí dělat rychle přátele...

Hodně zajímavý popis, Lencii

Rád bych se dozvěděl ještě víc.
Zkus se ještě zaměřit více na osobu a osobnost Plzně samotné. Proč jsou jejími mazlíčky zrovna chrt a velbloud? (asi hloupá otázka, ale fakt to nevím :)

Tak velbloud, Pavle,

ten je jasný. Plzeň ho dostala mo městského znaku od krále Zikmunda za svoji hrdinnou obranu proti husitům. Když jednou plzeňští provedli výpad do tábora oblehatelů, podařilo se jim ukořistit mimo jiné i veblouda, kterého si z tažení k Baltu přivezl jako vzácnou pozoruhodnost husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. Čapek dokonce plzeňským za svého velblouda nabízel výkupné, ale ti hrdě odmítali. Velbloud stál na náměstí u kašny, melancholicky přežvykoval suchý bodlák a všichni obyvatelé se na něj chodili dívat. A pohled na to "šeredné zvíře", které tak trpělivě a bez reptání snáší hlad i žízeň, jim prý dodal chuť k dalšímu vzdoru.
Takže velbloud je skutečně mazlíček Plzně. Myslím, že by ho mohl mít na starosti ten rytíř Lochotín, protože v jeho oblasti je známá zoologická zahrada. Připadá mi zajímavé, že všichni v Plzni mají něco společného s pitím: centrem podzemních labyrintů je VODÁRENSKÁ VĚŽ, v Lochtíně jsou LÉČIVÉ PRAMENY, rytíř Žumbera hlídá kašny s PITNOU VODOU, vyrábí se tu proslavené PIVO a maskotem je velbloud, který umí vzdorovat ŹÍZNI!
Lencii, tvé doplňky jsou skvělé a budou beze zbytku použity! Budeme ještě hledat další nápady a upřesnění, že? :-))

Plzeň zacina dostavat jasnejsi obrysy...

Ano, zdá se mi skvělý nápad- rytíř Lochota a velbloud- s tou Zoo opravdu mě to nenapadlo... a ty souvislosti s prameny a pitím, začíná se to zamotávat:)... Napadlo mě, že pod Plzní jsou rozsáhlé katakomby zpřístupněn je asi 1 km, ale jdou dál (asi 20 km podzemních chodeb- skoro pod celou "starou" Plzní), mohou tam jen speologové a ani tak prý s jistotou nepoznají jestli kaluž před nimi je hluboká 20 cm nebo 3 metry. A dříve ústily chodby snad do každého měšťanského domu- s tim souviselo i dřívější vaření piva skoro v každém domě- ale pro pozdější degradaci chuti piva se nakonec vystavěl dnešní zmámý Pivovar (Prazdroj). A také jsou katakomby zmámy velkým množstvím studen a studniček- počet si nevybavím. Souvislosti jsou zřejmé!!!:) Pavle: A Chrt tady upřesňuji Stříbrná Chrtice: máme ji i ve znaku pro věrnost katolické církvi českému králi již od 15. století... pak se přidal Velbloud a další dvě pole znaku...

Díky

za vysvětlení :-)

Možná ještě detail z

Možná ještě detail z husitské kapitoly Plzně - když muselo radikálnější křídlo husitů (ještě před Vítkovem) s hejtmany Žižkou a Břeňkem ze Švihova opustit Prahu, pozval je kněz Koranda do Plzně, ze kterého chtěl vybudovat "město slunce". Husité jim postavili dokonalé hradby (na kterých si později marně sami lámali zuby) a pak se s měšťany rozkmotřili a museli odejít do Tábora. Během cesty pak v počtu asi čtyřset otrhanců (včetně žen a dětí) smetli mnohem početnější (údajně asi 2000) oddíl katolických pánů včetně řádových rytířů - johanitů.

Ano, Plzeň byla nazývána Městem slunce!

To by v našem popisu nepochybně také mělo hrát roli.

několik nápadů

Nápad s panem Škodou je skvělý, mohl by být Plzniným vrchním 'čarodějem-technikem' vytvářel by na její obranu různé konstrukty (trocha steampunku? nevím), nástrahy na příjezdových cestách atd. Další věc, která se mi zdá důležitá, je plzeňké "vošáhlo" neboli anďělíček na Bartoloměji. Místo s velkou mocí plnit přání.

Ještě jsem si uvědomil jednu tajemnou věc

málokdo totiž ví, že ta bílá kulatá vodárenská věž, která je dominantou pivovaru Prazdroj, je přesnou nápodobou pobřežního majáku, jaké jsem třeba viděl na skalnatém mořském pobřeží Bretaně. Tohle tvrzení jsem si nevymyslel, to jsem četl v nějaké knize o Plzni. A připadá mi to velmi vzrušující: Co asi pohledává námořní maják v Plzni nad soutokem řek (a navíc přesně v místech, kde se rodí řeka Berounka, spěchající odtud k Berounu a pak ku Praze? To by stálo za prozkoumání!!!)

Zdá se, že Plzeň nemá o

Zdá se, že Plzeň nemá o občany nouzi ...

Slovan a jiné...

Slovana si představuji jako hubeného sportovního mladíka. Stará se o zeleň v Plzni, a proto bych jeho podobu stylizovala do lesního(?) muže- a opět(prameny) pomáhá Žumberovi s prameny. V jeho "rajónu" se nalézá úpravna vody pro celé město, navíc se na Světovaru teké nechází starý a méně známý pivovar(ani nevím jestli se tu ještě vyrábí pivo-ale asi ne) a má také pod palcem Stock-Božkov. Mohla by to být právě jeho hlavní léčebná síla:)... Umí prý léčit, považovala bych ho za léčitele Plzně.
K Plzni mě ještě napadá úplně bychom zapomněli na její slabost pro vojáky (zvláště s americkým přízvukem:)) a i když přes den hraje roli šedé myšky v moři lidí, přesto je velmi vzdělaná- inteligentní. Pokud se na radě měst rozohní (možná jako slunce) musí přispěchat Žumbera a trochu ji schladit hlavu (zas ty prameny:))...
Interficere: Na Andělíčka bychom neměli zapomenout(zatím mě nenapadá jak ho zapojit...) A pan Škoda by vážně mohl stražit pasti zvláště na nepřátele Plzně (nebo nějaké kanadské žerty:))...
Když jsem četla Mariánky napadlo mě jakési magické propojení západu: všude vyvěrají různé prameny, různé síly... neměli bychom to nějak využít a propojit tato města ve společnost? Třeba "PZ"- Prameny Západu: jen mě to napadlo, ale v Plzni jsou opravdu v městské dopravě (MHD) zóny P a Z... náhoda?!

Lencii,

to je dobrý nápad, ty Prameny Západu. Začínám "tušit", že Města se skutečně asi sdružují do nějakých klanů - už jsme přišli na Prameny Západu a Dračí města... Co ještě?

Pár zajímavostí pro

Pár zajímavostí pro inspiraci:
Řeka Watto(Watta) - na starých mapách je pojmenována Berounka jako Watto nebo Watta. Ale tímto názvem na dalších mapách jsou označovány i další plzeňské řeky. Původně to snad byl název pro Otavu - Wattava.

Kašničkáři - Středověká Plzeň byla městem se skutečným pokladem - pitnou vodou. A to také díky velkému množství kašen. Ne všechna sousední města měla Plzeň v lásce. Především Rokycany a Klatovy. Obyvatelé těchto měst si vymýšleli na Plzeňany různé posměšky. Tak vznikla přezdívka kašničkáři. Byla to taková nadávka, že kvůli ní vznikaly i pranice v hospodách apod.

Rytíř Žumbera - zajímavá mi připadá taky informace, že dříve každý řádný Plzeňák byl "Žumberovou vodou křtěný". Vzniklo to díky tomu, že se z kašny, na které stála socha rytíře Žumbery, brala voda do sakristie farního chrámu, kde se světila a jí se pak křtilo.

Rytíř Lochota - k charakteristice tohoto rytíře bych přidala také víru, protože v jedné z legend je popisován jako vznešený muž, který svou zbožností vypudil ďábla, který v podobě draka hlídal ten kouzelný pramen na Lochotíně. Dále je popisován Lochota jako rytíř, který se vzdal svého hradu a jako poustevník hlídal studánku s touto kouzelnou vodou. Ta voda měla mocné léčivé účinky, ale navíc měla kouzelnou moc na železo. Když se do ní ponořil např. meč, tak získal takovou tvrdost, že ho žádný jiný meč nezlomil.
Takže myslím, že rytíři paní Plzně by mohli velkou výhodu oproti ostatním městům, protože by měli zbroje vytvrzené touto kouzelnou vodou. ;D

Bolevecké rybníky - Neopomenula bych taky důležitost boelveckých rybníků. Soustava boleveckých rybníků je z technického i krajinářského hlediska jedinečné pozdně gotické dílo, starší než soustava třeboňská. První rybníky vznikly 1460-1461 za nepřímého přispění krále Jiřího z Poděbrad. Rozhodně patří k dalším vodním pokladům města.

Šmorábus - jedná se o pojmenování sluhy plzeňských ostrostřelců. Vzniklo na základě skutečné osoby zchudlého potomka rodu Smuraviů, který byl nucen v Plzni přijmou právě tuto zaměstnání. Byl pověstný pro veselé taneční kroky a lidé jeho přijmení zkomolili na toho Šmorábuse. Později byli takto nazýváni sluhové ostorstřelců všeobecně a byli to postavičky celkem výstřední - "poskakovali pitvorně před hudbou v odění harlekýna s plácačkou v ruce, kterou při střelbě do terče ukazovali, kam se rána trefila".
Tak bych to viděla jako malé obohacení rytiřstva Plzně o jednoho šaška. :D

Taky je zajímavá zmínka o Templářích v Plzni. Jeden rytíř templářského řádu prý postavil v Plzni slavný a pověstmi opředený Říhovský dům. Byl to prý vůbec první dům postavený v Plzni na místě posvátného pohanského lesa. Právě v jeho skelepeních byly ukryty zkamenělé pařezy tohoto lesa a také z těchto sklepů dalo po zatopených kanálech jet lodičkou až pod kostel sv. Bartoloměje.

Tak to je jen pár takových postřehů. Možná se budou hodit. ;)

Vynikající postřehy, Silence!

Některé ty věci jsem věděl, ale ne tak podrobně, jiné vůbec ne. Určitě je všechny použiju. Vypadá to, že Plzeň bude velmi barvitá - a mocná!

Plzeň jakožto...

... město šermířů a fantasáků jest také velice známý fakt. Bral bych to jako jakousi domobranu města. ožná vyštrachám konkrétní skupiny pokud by to bylo třeba. Není šance v při procházení Plzně nepotkat alespoň jednoho fantasáka. Jen takový postřeh...
****************************
Prsten je v jílci,
statečnost v středu,
hrůza v hrotu
před tím, kdo jej má;
podél ostří
je krvavá zmije,
ocasem had
ke hrotu hází.

Plzeň

nabývá velmi žádoucích tvarů. Věřím, že informace od Silence se budou hodit nejen Lencii ale i mně. :)

a nesmíme zapomenout

na Skřety! :))

Informace se určitě hodí...

O Lochotovi, jakožto poustevníkovi, jsem věděla a něco málo i o kašnách, ale Šmorábus nebo "gotické" rybníky, to slyším poprvé a ráda se poučím... V jakém to žiji městě! A přimlouvám se za šaška už ho vidím po boku Plzně!
(zrovna sedím na Slovanech a přemýšlím, jak zkonkrétnit pána z Bor...):)

Jsem ráda, že jsem aspoň

Jsem ráda, že jsem aspoň trošku přispěla. :D Musím přiznat, že díky Radě měst jsem se začala konečně pořádně zajímat o své milované město. Dost mě překvapilo. ;)

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 10 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007