Rabštejn nad Střelou

Tenhle unikát v naší Radě nesmí chybět! Na skalnaté šíji nad hlubokým údolím divoké říčky Střely (je to oblast Plzeň - sever) se tyčí zříceniny kulatých hradních věží, klášter, zámek, kostel a kolem na strmých stráních nalepené hrázděné domečky, sevřené kolem dokola částečně rozpadlou kamennou zdí. Je to nejmenší město v Evropě! Žije v něm pouhých 26 stálých obyvatel! Jen v létě to tady trochu ožije, protože přibude pár desítek chalupářů. Ačkoliv dnes už nemá Rabštejn ani vlastní radnici a starostu (spadá pod nedaleký Manětín), jeho městský statut, potvrzený kdysi dokonce císařem Karlem IV. dosud nikdo nezrušil!

A jak vypadá jeho vládce? Je to prastarý moudrý, už trochu vypelichaný a prošedivělý Havran, učenec, posedávající v archivech mezi starými folianty a také velký znalec magie. Je majitelem mocného Havraního kamene, krystalu, s jehož pomocí lze měnit realitu a manipulovat s časem. Svůj Kámen bedlivě střeží a přechovává ho na tajném místě. Ačkoliv vypadá na osamělého a bezbranného poustevníka, dosud se nikomu nepodařilo jeho Kámen získat, ačkoliv se o to pokoušel dokonce císařský alchymista magister Kelley či legendární Faust. Havran sedá na nepřístupném vrcholu hradní věže a zdánlivě pospává, se zobákem zastrčeným pod křídlo. Ve skutečnosti se však noří do hlubokých meditaci. Občas si ale pro obveselení čte hrůzně pochmurné básně Edgara Allana Poea a po každém verši spokojeně zaskřehotá: "Neverr moor!"

Ačkoliv tedy žije tak osaměle, a v podstatě nemá vůbec žádné poddané, říká se, že ho občas navštěvuje záhadná rusovláska, pohybující se často mezi skalami a žulovými balvany na srázech nad řekou Střelou v podobě lišky. a jindy zase jako mladá, smyslná žena, lovící s lukem a šípy. Je to mistrná lučištnice a její magické "střely" nikdy neminou cíl! Co ti dva spolu mají, to se zatím neví a stálo by to za bližší prozkoumání.

Komentáře

...

Ještě bych dodala, že v okolí i přímo v Rabštějně, jsou keltské kříže a sluneční stély. K tomu samozřejmně přispívá i fakt, že poblíž se tyčí hora Vladař, od pradávna spojována s Kelty a pohanskými božstvy.

Re:balvany

A to mi dává podnět Otomare, tvoji knihu koupit tátovi k narozkám(a samozřejmně si ji také přečíst)..:)

Otomare díky

Na Střelu mám fantastické vzpomínky a tak jsem moc rád, že je tady Rabštejn.
Jen aby si jednou havran nespletl tu dívku v podobě lišky za obyčejnou lišku:)

To si asi nesplete,

protože tohle je mluvící liška, kterou dobře známe třeba z pohádky O ptáku ohniváku. Jinak , mimochodem, na Střele pod Rabštejnem je starobylý mlýn U Lišáka! A podle pověsti Liška sežrala Havrana, zasaženého Vladařovou střelou :-)

A já dodám

...že Otomar se podivuhodně strefil. Jednu mluvící lišku už v druhém dílu MV mám (a to jsem v podstatě na začátku :-) Musím říct, že se mi od Rabštejna zatoulala docela daleko.

Jinak na Střele je opravdu krásně. Dodnes si pamatuju, jak jsme tam kdysi tábořili, a Rotan tu dravou řeku brodil... (mám pocit, že na březích snad byl ještě sníh?).

Mluvící liška se Pavlovi zatoulala daleko,

možná až k Brnu :-( Ale to neznamená, že by nemohlo jít o stejnou Lišku. Vždyť je o ní známo, že svým ocasem umí "zametat cesty a stavět mosty". Liška je génius v magické diplomacii, v tlumočení do různých jazyků (i do těch, které jako jazyky vůbec nevypadají!) a je Mistrem v komunikaci mezi světy různých dimenzí a úrovní.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 4 hosté.
(c) Pavel Renčín 2007