Tanči mezi vločkami

Kdybych měl nejoblíbenější povídku, mohla by jí být právě tahle. Spolehl jsem se na intuici a psal, co mě zrovna napadalo. Ve vyprávění jsem se nechal vést jenom citem, jako bych maloval obraz. Povídka byla experimentem po stránce obsahu i formy. Vypráví o elfovi Cüiviem a jeho zoufalém hledání ostatních elfů.

Tanči mezi vločkami pro mě bylo nejdůležitější tím, že jsem poznal, že můžu být jiný. A že je to k dobru věci. Povídka v roce 2000 zvítězila v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera a vyšla ve sborníku Drakobijci II. A přitom stačilo tak málo - zvednout hlavu k zimní obloze a dívat ze na padající vločky. Dokázal bych se jim vyhýbat?

Ukázka

Skok. Hluboké ohnutí v pase. Pirueta. Úkrok. Sedm drobných krůčků vpřed. Přemet. Kapky potu stékají po skráních. Tanči! Pohodí vzdorně hlavou, kaštanové vlasy se rozletí. Na spanilé tváři zasvítí ošklivá jizva. Pružný elf s hlubokýma očima se proplétá v nepochopitelném šíleném tanci mezi sněhovými vločkami, které se bez ustání sypou z temných mraků. Na zádech mu visí reflexní luk z dlouhé kosti a kožený toulec, ve kterém zůstal poslední šíp. Postava tančí v pomateném rytmu přes rozkvetlou pláň, útlé tělo se pohybuje bláznivě rychle. Nohy vystřelují hned jedním, hned opačným směrem. Tři kroky vpřed, úkrok, dva vzad. Sehnutí, výskok. Konec pláně je vzdálen několik desítek metrů. Dokáže to! Sníh poletuje všude kolem – přesto jej nesmí ani jediná ze smrtících vloček zasáhnout.

Recenze

PřílohaVelikost
recenze Fantazia 08_2000.pdf64.16 KB
recenze Fantasy Planet 08_2001.pdf48.81 KB
recenze Kult fantazie.pdf104.16 KB

Komentáře

U téhle povídky jsem si

U téhle povídky jsem si tvoje psaní zamiloval, je nádherná. Kdybych hlavu k zimní obloze zvedl já, spíš bych je chytal na nos, ale to by nebyl tak hezký název. "Chytej vločky na nos..."?

děkuju

Někdy mi připadá, že jsou dva druhy psaní. Někdy něco vymyslím a pak se do toho vrhnu, potýkám se s tím, chvílemi vyhrávám, chvílemi hledám, jak překonat překážky, přemýšlím, co vplést do příběhu... a pak je druhý styl psaní, který si tě prostě najde sám, protože vychází hodně z podvědomí a zkušenosti. V té chvíli písmena letí, že je sotva stačíš psát, víš přesně, co chceš říct, a ono se to de-facto píše samo... mám jen pár takových věcí, nebo jen některé pasáže, které takhle vznikly... Myslím, že to zná každý autor... v té chvíli jsem jen zapisovatelem čirého příběhu. Takhle vzniklo Tanči...

Na tuhle povídku jsem

Na tuhle povídku jsem narazil před pár dny při pročítání starších čísel Pevnosti a musím říct že mě opravdu moc nadchla, něco takového jsem opravdu dlouho nečetl :) Hned potom už jsem si dohledal i povídku Jen tančí, nemluví, nespí a opravdu jsem nechápal, proč jsem si je nepřečetl už dřív... o hodně dřív. Váš styl psaní se mi opravdu líbí, na to že jsem dřív tento styl fantasy neměl tolik rád, tak teď ho "žeru" :) Labyrint je také super, právě si ho tu pročítám a musím říct že něco takového mi na internetu chybělo :) Mimochodem, neplánujete nějakou další povídku o "tanečníku mezi lesy" Cuivië (nevím jak to mám skloňovat xD)?

Díky

Tak to jsem moc rád. V rámci mého soukromého žebříčku tuhle povídku řadím ke svým nejlepším. Pokračování ale nechystám, myslím, že by to ani nebylo možné. Ten příběh odplývá do ztracena, rozplyne se v mořskou pěnu... není na co navázat :-)
V jistém smyslu podobná je třeba Dračí hvězda...

Fénix efekt

A co začít právě tou mořskou pěnou? :) Nějaký příběh Cuviëho z prostředí země elfů a bílých korábů? Přece by se nějaký příběh Paní času do šálu Mýtů ještě vešel :) Ne, nechci na nic naléhat, byl to jen takový nápad, když tu čtu že se rozplynul v pěnu, tak proč by se z ní znovu nemohl zrodit? Takový "fénix efekt" :D

Nemusí to být zrovna

Nemusí to být zrovna konkrétní pokračování. Ale přiznám se, že nepohádkový Pavel mezi vločkami mi je bližší než v labyrintu.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.
(c) Pavel Renčín 2007