Tenkrát na středozápadě

povídku "Tenkrát na středozápadě" jsem pro nakladatelství Straky na vrbě napsal už před několika lety pro připravovaný dračí sborník. Tehdy jsem ještě netušil, na kolik let se tato příprava protáhne. Čekání ale stálo za to. Letos na podzim (2010) vyšla krásná výpravná antologie Draci: Legendy jako vázaná osmisetstránková kniha. Mám v ní hned dvě povídky: Dračí hvězdu a právě Tenkrát na středozápadě.

U druhé jmenované jde o steam-punkové ztřeštěné dobrodružství, které prožívá překladatelka z dračí řeči David La Rosa Bellissima spolu s ošuntělým starým vandrákem, kterého jí najala Historická univerzita jako ochranku. Jak už napovídá název, podíváme se do Spojených Států (či spíše toho, co po nich zbylo) po nukleárním holokaustu v blízké budoucnosti. Mezi dvojicí hlavních postav to pořádně jiskří, to mě při psaní téhle hříčky moc bavilo, snad bude i vás. 

Ukázka

David se rozhlédla, jestli neuvidí rytíře, který se má ujmout její osobní ochrany. A to si do včerejška myslela, že žádnou nepotřebuje. Dokázala se vypořádat s drakery, se zabijáckými štírnatci i zmutovanými pseudovarany. Na lidskou blbost ale byla krátká. Ať se ale rozhlížela sebevíc, její rytíř nebyl v dohledu. Že by si zatím šel dát koblihu?
„Hej, dědku. No ty, vandráku, v tom odporném béžovém kabátě, neviděls tu někde kolem urostlého chlapa?“
Vandrák měl na sobě džíny tak ošoupané, že byly na některým místech prodřené skrz. Pomuchlaný baloňák a pod ním červená flanelka, která snad pamatovala ještě starou Ameriku. Ani k ní nezvedl oči a dál si čistil bagančata novinami.
„Šláp jsem do psího hovna. Nemam čas koukat tu po chlápkách. Natož urostlejch. To bude asi pěknej blbec!“
David málem zařvala vzteky. „Víš vůbec, s kým mluvíš?“ Teatrálně rozhodila ruce. „Tohle by se v Nyorku stát nemohlo! Na něco jsem se tě zeptala!“
Muž se kriticky zadíval na ušpiněné noviny a na svou botu. Znovu na noviny a zpět na botu. Nakonec si povzdechl a znovu začal čistit rýhy podrážky. Na půl úst prohodil: „Vy ste herečka?“
Na tohle nebyla David zvyklá. Byla tlumočnice. Nejlepší ve Státech. David La Rosa Bellissima! Každý si před ní sedal na zadek, muži ji zahrnovali květinami, žádali ji o ruku, stáli frontu na to, aby se s ní mohli setkat. A tomuhle buranovi nestála za pohled?! Tak to teda ne!
„HOAARGHGH!BOOOHROI!SANTHARX!“ zařvala.
Muž projíždějící na kole zvrátil řidítka a narazil do stánku s keramikou. Dvě parauta se srazila na křižovatce a z jejich kotlů se vyvalil černý dým. Z okna motelu vypadla mladá dívka. Pár na vycházce pod parapletem omdlel. Ptáci v okruhu několika kilometrů vzlétli a poděšeně se rozkřičeli.
Vandrák si vsunul prst do ucha a zaštěrchal s ním. Vytáhl ho, podíval se na žlutavý maz a otřel ho do ušmudlaných džínů. Konečně k ní zvedl oči.

Recenze

PřílohaVelikost
recenze Sarden Legendy_Draci.pdf805.42 KB

Komentáře

...

Hmm jak tak na to koukám, není to spíš post-apo? :-)
Ale ten vandrák mi už teď někoho připomíná...

taky mi

vandrák někoho připomněl... že by našeho oblíbeného gentlemana č. 73? :-)

hmm postapo

post-apo, to zní dobře. To by mohlo být. Zároveň se tam ale jezdí i v dodávkách na páru...

Jen malou poznámku,

musí se slečna jmenovat David? Přijde mi, že jako mužské jméno je to zašité pod kůží celkem hluboko, "David se rozhlédla, David nebyla zvyklá ...", promiň, čte se to divně.

Zdenku

po pravdě - hlavní důvod, proč jsem ji tak pojmenoval, bylo, že mám ženskou postavu s mužským jménem. K té střihlé povídce mi to prostě sedělo. Jestli se to hůře četlo, tak mě to mrzí... :)

Ještě poznámka

jinak Leonard Medek mě nachytal na švestkách hůř, když mi napsal, že tam mám všude křesadlovky, ale jednomu ze zúčastnětých zvlhne doutnák... No, na to lze říct jenom: "a sakra..."

Stillwatrer

Tak přečteno. V dnešním deštivém dni parádní rozptýlení... :-)
Na legie.info v komentech padlo, že by nebylo špatné přečíst si něco více o Stillwaterovi Bankmillsovi. Ano, určitě bych nebyl proti... ;-) Ale chápu, že takhle by se dalo brát i z jiných příběhů... :-)

Nikdy neříkám nikdy

v téhle chvíli to zatím ale neplánuju. Zatím asi nejvíc čtenářských "objednávek" na rozepsání povídky v román nebo povídkový cyklus přišlo na Baladu krve a Filipa Bídu :-) Neříkám zatím tak ani tak, uvidíme.

tematický obrázek

Anketa

Shout Box

Rail Balco: Hezky Yenn, jen tak dál! :)) (tyhle chaty v shoutboxu s roční pauzou mě strašně baví :)))
Yenn: Raile, vítězíš ale jsem to v patách ;) 8 let 25 týdnů!
Rail Balco: DEJFE 8 let 28 tejdnu!!! nemas nedas nesnaz se!!
Jajoch: Tady je ale velmi mrtvo. Chápu, že k tomu obálka Vězněné takřka vyzývá, ale... nemělo by se tu něco dít? :)
Pavel Renčín: Ahoj Jajochu. Už několikrát jsem chtěl odepsat, tak snad aspoň po té strašné době :) - ANO, další román je skoro hotový!
Jajoch: Po dlouhé době jsem sem zavítal... přidám se k obecnému chlubení se: 7 let a 4 týdny...:) Pavle, pracuješ teď na něčem?
poky.mn: 6let a 24 týdnů :oD
erumoico: 6 let 12 týdnů :)
Rail Balco: hahaa dejfe, dohanim te! 5 a 45 tydnu!
DejF: 6 let 4 týdny, už je to sice pár let trochu jako klinická smrt, ale stejně se cítím starej :-)

RSS kanál

Syndikovat obsah

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 6 hostů.
(c) Pavel Renčín 2007